Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Bóle zlokalizowane w okolicach głowy

Brak komentarzy | Publikacja:

Bóle zlokalizowane w okolicach głowy

Kiedy występują bóle głowy?

Jak są umiejscowione bóle głowy?

Jak leczy się przewlekłe bóle głowy?

Czym jest klasterowy ból głowy?

Czym jest nerwoból (neuralgia) nerwu trójdzielnego?

Jak leczy się neuralgię nerwu trójdzielnego?

Kiedy występują bóle głowy?

Przewlekłe bóle głowy występują u 60% ludzi w:

 • sytuacjach stresowych;
 • chorobach układu krążenia;
 • schorzeniach reumatologicznych;
 • zaburzeniach endokrynologicznych;
 • uświadomionych parafunkcjach zwarciowych i niezwarciowych;
 • przy objawach dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (patologiczne objawy akustyczne w stawie skroniowo-żuchwowym, ból przy szerokim otwieraniu ust).

Objawom dysfunkcji narządu żucia towarzyszą w około 40-60% przewlekłe bóle głowy. W wielu przypadkach u tych chorych stwierdza się objawy akustyczne w stawie skroniowo-żuchwowym, zaburzenia ruchomości żuchwy. Bólom głowy na tle zaburzeń czynnościowych narządu żucia zawsze towarzyszy charakterystyczne patologiczne starcie zębów będące skutkiem parafunkcji zwarciowych.

Jak są umiejscowione bóle głowy?

Bóle głowy mogą być umiejscowione w okolicy:

 • skroni (70%);
 • czoła i ciemienia (65%);
 • potylicy (46%).

Mogą występować w jednej lub kilku okolicach jednocześnie, odosobniony ból głowy występuje tylko w okolicy skroniowej i czołowej.

Umiejscowienie bólu związanego z dysfunkcją mięśni narządu żucia pokrywa się z umiejscowieniem tych mięśni tj. mięśni skroniowych, mięśnia naczaszkowego i mięśnia podpotylicznego, ale w większym stopniu jest to ból promieniujący. Mięśnie te i ich przyczepy są bolesne na ucisk w trakcie badania. Bóle mogą występować jednostronnie i (rzadziej) obustronnie, mogą być różnie nasilone po obydwu stronach.

W przypadku bólów głowy podpotylicznych obserwuje się szkodliwe czynniki miejscowe tj.:

 • zgryz głęboki wtórny;
 • zgrzytanie zębami;
 • tyłozgryz;
 • wady zgryzu z brakami zębowymi;
 • doprzednie przemieszczenie krążka stawowego z charakterystycznymi trzaskami w trakcie otwierania ust.

Równoczesnemu występowaniu obustronnego bólu głowy w okolicy czołowej, skroniowej i podpotylicznej towarzyszy tzw. uczucie „opasania głowy obręczą”.

Bólom skroniowym towarzyszyć mogą:

 • bolesność dotykowa mięśnia skroniowego i jego przyczepu;
 • bolesność skóry głowy w okolicy skroni;
 • łzawienie bez przyczyny;
 • uczucie wysadzania gałek ocznych;
 • promieniowanie bólu do górnych zębów bocznych.

Bólom czaszkowym towarzyszą:

 • ból głowy i bolesność dotykowa nad łukami brwiowymi;
 • promieniowanie bólu do ciemienia;
 • uczucie „drętwienia zębów” przednich.

Bólom ciemieniowym towarzyszą:

 • charakterystyczny ból włosów przy czesaniu okolicy ciemieniowej;
 • bolesność dotykowa tej okolicy.

Bólom podpotylicznym towarzyszy:

 • bolesne ograniczenie zakresu ruchów głowy na boki i do przodu;
 • ból mięśni podpotylicznych;
 • bóle mięśni karku i pasa barkowego (zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze szyjnego odcinka kręgosłupa).

Jak leczy się przewlekłe bóle głowy?

Przyczynowe leczenie stomatologiczne przewlekłych bólów głowy związanych z zaburzeniami czynnościowymi narządu żucia daje w 60% ustąpienie bólu, w 32% znaczącą poprawę.

Niektórzy proponują dla naczynioruchowych i mięśniowych bólów głowy wspólną nazwę „ból głowy z napięcia”. Ich mechanizm tłumaczy się przedłużającymi skurczami mięśni głowy i naczyń zewnątrzczaszkowych i związanym z tym uciskiem i niedokrwieniem zakończeń nerwowych.

Pojawiają się często w stanach zdenerwowania, częściej jesienią i wiosną. Należy natychmiast stosować przywrócenie czynności układu ruchowego narządu żucia i wyeliminować współistniejące ogólne i miejscowe czynniki etiologiczne. Leczenie powinno nastąpić jak najwcześniej.

Czym jest klasterowy bólu głowy?

Klasterowy ból głowy to schorzenie dotykające przede wszystkim mężczyzn. Charakteryzuje się nawracającymi napadami bólów głowy zlokalizowanymi wokół jednego z oczodołów.

Ból podczas serii napadów może być wywołany np. spożyciem alkoholu. Napady pojawiają się seriami parę razy dziennie przez kilka tygodni, a potem następuje przerwa. Obserwuje się różnorodne objawy towarzyszące.

Naukowcy z Thomas University Hospital w Filadelfii pod kierownictwem doktora T. D. Rozena w czasie trzyletniej obserwacji gromadzili dane na temat nowo rozpoznanych przypadków klasterowego bólu głowy.

Porównano przebieg choroby u kobiet i u mężczyzn. Analiza ujawniła, że u kobiet klasterowy ból głowy pojawia się najczęściej w 2. lub 5. dekadzie życia. U mężczyzn obserwuje się szczyt zachorowalności w 3. dekadzie życia.

W czasie pojawiania się serii napadów ataki zdarzały się średnio trzy razy dziennie, ale u kobiet trwały krócej. Częstość napadów choroby i długość okresów remisji była porównywalna w dwóch grupach. Objawy towarzyszące takie jak nudność i wymioty występowały zdecydowanie częściej u kobiet, zwężenie źrenicy i opadanie powieki notowano nieznacznie częściej. Światłowstręt pojawiał się u ponad 70% kobiet i mężczyzn, a nietolerancję głośnych dźwięków obserwowano u około połowy badanych.

Czym jest nerwoból (neuralgia) nerwu trójdzielnego?

Nerwoból (neuralgia) nerwu trójdzielnego jest schorzeniem piątego nerwu czaszkowego (nerwu trójdzielnego). Gałązki tego nerwu unerwiają usta, oczy, nos, skórę głowy, czoło, szczękę i żuchwę.

Przesyłają one do mózgu impulsy dotyku, bólu, nacisku i temperatury. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego nerwu powodują intensywny kłujący ból w okolicy twarzy, przypominający porażenie prądem.

Nie ma żadnej jasno określonej przyczyny tej przypadłości.

Niektórzy twierdzą, że jest ona spowodowana urazowym uszkodzeniem nerwu w miejscach, gdzie przechodzi on z otworów w czaszce do mięśni i tkanek twarzy. Takie uszkodzenie uciska nerw, powodując, że odrzuca on pokrywającą go ochronną osłonkę mielinową.

Inni wierzą, że przyczyną jest zmiana biochemiczna w samej tkance nerwu. Ostatnio wysunięto tezę, że zwyrodniałe naczynie krwionośne uciska nerw w miejscu, gdzie wychodzi on z mózgu. Tak czy inaczej, przyczyną bolesnych ataków jest nadmierna aktywność uszkodzonego nerwu.

Nietypowa neuralgia nerwu trójdzielnego jest rzadszą odmianą tego zaburzenia. Może wywoływać mniej intensywny, stały, tępy, rwący ból, a czasem także kłucie przypominające porażenie prądem. Obydwie formy tego zaburzenia atakują najczęściej tylko jedną stronę twarzy, jednak niektórzy pacjenci doświadczają na przemian bólu po obu stronach.

Chociaż znane są przypadki neuralgii u dzieci, a nawet niemowląt, to najczęściej objawy pojawiają się po 50 roku życia. Atak może być wywołany przez mycie zębów, robienie makijażu, a nawet podmuch wiatru.

Neuralgia nerwu trójdzielnego, choć nie jest śmiertelna, należy do najbardziej bolesnych wśród znanych przypadłości. Pacjenci niekiedy mówią, że „chodzą z bólu po ścianach”. Leki przeciwbólowe są nieskuteczne w zwalczaniu tego bólu. Nie skutkują nawet narkotyki.

Jak leczy się neuralgię nerwu trójdzielnego?

W początkowej fazie leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego zazwyczaj stosuje się leki rozkurczające. Również niektóre leki antydepresyjne wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu objawów.

Czasami podawanie leków jest nieskuteczne lub powoduje niepożądane skutki. Skuteczność leczenia może być z początku duża, lecz może zmniejszać się wraz z upływem czasu. Wówczas można zastosować zabieg neurochirurgiczny, zmniejszający ucisk na nerw lub zmniejszający jego wrażliwość.

Istnieje szereg zabiegów chirurgicznych, które można zastosować: od zastrzyku w celu wykonania blokady nerwu, poprzez zabieg chirurgiczny przez policzek, do operacji na otwartej czaszce i napromieniowania.

Każdy z tych zabiegów ma swoje wady i zalety. Nie ma jednej terapii, która byłaby skuteczna w każdym przypadku. Średnia skuteczność wynosi koło 85%, lecz 25% pacjentów z tej grupy ma w jakimś stopniu nawrót choroby w okresie od roku do 5 lat.

Niektórzy pacjenci twierdzą, że udało im się zredukować lub wyeliminować ból za pomocą terapii alternatywnych, takich jak akupunktura, leczenie chiropraktyczne, autosugestia lub medytacja.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ból głowy - Dentonet.pl
Bóle głowy objawem COVID-19? Badania hiszpańskich lekarzy Asysta

Jak podaje PAP, silne bóle głowy mogą być jednym z objawów choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa – tak wynika z badania specjalistów ds. neurologii z barcelońskiego szpitala Vall d`Hebron. Jak dotąd potwierdzono, że chorzy na COVID-19 ska...

operacja FESS - Dentonet.pl
Robot da Vinci pomaga w usuwaniu nowotworów głowy Lekarz

Pierwsze w Polsce operacje usunięcia guza gardła środkowego przy wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci przeprowadzono w środę w Wielkopolskim Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu. Centrum kupiło robota w ubiegłym roku.Operacje z użyciem robota c...

nowotwory szyi i głowy - Dentonet,
W Polsce wzrasta zachorowalność na nowotwory głowy i szyi Lekarz

Dynamicznie wzrasta w naszym kraju zachorowalność na nowotwory głowy i szyi, które często wykrywane są w zaawansowanym stadium – alarmował w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum O...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nowotwory głowy i szyi - Dentonet.pl
Rak głowy i szyi nie czeka! Europejski Tydzień Profilaktyki Lekarz

W dniach 21-25 września 2020 r. – pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka” – odbywa się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W szpitalach i przychodniach przy tej okazji prowadzone są bezpłatne badania i działania edukacyjne, ...

rak jamy ustnej - Dentonet.pl
Nowy zestaw wytycznych dot. nowotworów głowy i szyi Lekarz

Na prowadzonej przez samorząd lekarski stronie wytyczne.org opublikowano nowy dokument, dotyczący postępowania z pacjentami z podejrzeniem nowotworu głowy i szyi oraz po leczeniu tego nowotworu. Dokument skierowany jest do lekarzy Podstawowej Opieki ...

immunoterapia
Czy immunoterapia nowotworów szyi i głowy będzie refundowana? Lekarz

Posłanka Anna Elżbieta Sobecka skierowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której poruszyła temat refundowania immunoterapii w przypadku nowotworów szyi i głowy.Jak podkreśliła w interpelacji posłanka powołując się na dane specjalistów, w osta...

operacja - Dentonet.pl
Zielona Góra: innowacyjna operacja w obszarze szyi i głowy Lekarz

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze miała miejsce niezwykła i pierwsza w województwie operacja rekonstrukcyjna w obszarze głowy i szyi. Zespół pod przewodnictwem prof. dr. hab. n. med. Pawła Golusińskiego usunął nowotwór z jamy ustnej pacjentk...

program profilaktyki nowotworów - Dentonet.pl
Nie trać głowy! Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi Lekarz

Naczelna Rada Lekarska poinformowała o możliwości udziału w projekcie "Nie trać głowy – program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi" realizowanym przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w ramach Program...

Niwolumab - Dentonet.pl
Niwolumab niedostępny dla chorych na nowotwory głowy i szyi Lekarz

W skierowanej do ministerstwa zdrowia interpelacji posłanka Małgorzata Zwiercan pyta, czy resort planuje wprowadzenie programu lekowego z zastosowaniem niwolumabu dedykowanego chorym na nowotwory głowy i szyi.Rak głowy i szyi jest 6. pod względem czę...

zespół Eagle'a - Dentonet.pl
Napadowe bóle twarzoczaszki? To może być zespół Eagle'a Lekarz

Nawracający ból gardła, uczucie ciała obcego, trudności w przełykaniu oraz gwałtowny, kłujący ból twarzy – objawy te mogą być spowodowane wydłużeniem wyrostka rylcowatego. Niestety, w przypadku ich wystąpienia często stawiana jest nieprawidłowa diagn...

nowotwory szyi i głowy - Dentonet,
Profilaktyka nowotworów głowy i szyi w 73 jednostkach POZ Lekarz

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach poinformował, że jako główny realizator ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi podpisał umowy z 73 jednostkami POZ, w których udzielane będą wstępne konsultacje lekarskie w tym zakresie....

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji