Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ból zęba podczas urlopu za granicą

Brak komentarzy | Publikacja:
Ból zęba podczas urlopu za granicą

Ból zęba podczas urlopu za granicą

Ból zęba potrafi zepsuć każde, nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Pół biedy, kiedy chory ząb da znać o sobie podczas urlopu w Międzyzdrojach lub w Rabce – w takim przypadku wizyta u najbliższego stomatologa pozwoli nam w miarę szybko uporać się z problemem. Znacznie gorzej, jeżeli ząb wymaga interwencji dentysty, a my właśnie zameldowaliśmy się w hotelu w Barcelonie lub siedzimy w samolocie lecącym do Egiptu. Rzecz jasna, zagraniczny urlop, podczas którego łykamy garściami środki przeciwbólowe i liczymy dni dzielące nas od powrotu do kraju – trudno uznać za udany wypoczynek.

Wolimy cierpieć niż odwiedzić dentystę
Problemy z zębami podczas zagranicznych wakacji to nie tylko dolegliwości bólowe, lecz również spory wydatek, który może całkowicie zrujnować nasz wakacyjny budżet. W wielu krajach Europy, np. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Danii czy Hiszpanii, tylko za wstępną konsultację w gabinecie stomatologicznym zapłacimy sporo ponad 100 euro. Jeżeli zaś dodamy do tej kwoty koszt zdjęcia rtg, cenę nowej plomby lub tymczasowego opatrunku (ewentualnie dewitalizację miazgi lub ekstrakcję zęba) – rachunek za leczenie może wzrosnąć kilkukrotnie.
Być może dlatego wielu naszych rodaków postawionych przed alternatywą: wytrzymać ból i wyleczyć ząb po powrocie do kraju bądź skorzystać z pomocy zagranicznego dentysty i zapłacić za tę usługę równowartość miesięcznej pensji – zdecydowanie częściej wybiera pierwsze rozwiązanie.

Kiedy wizyta u dentysty staje się koniecznością
Usługi stomatologiczne na zachodzie Europy bywają nawet o 300% droższe niż w Polsce (nie wspominając już np. o Stanach Zjednoczonych, gdzie samo usunięcie zęba może nas kosztować ponad 1000 zł). Niemniej gdy wszystkie tymczasowe środki ratunku zawodzą, a ból staje się nie do zniesienia, ostatecznym rozwiązaniem staje się wizyta u dentysty. Postanowiliśmy więc w imieniu naszych Czytelników sprawdzić, jak kształtują się ceny usług stomatologicznych w państwach, które cieszą się największą popularnością wśród polskich turystów. Nasz cykl otwierają dwa kraje środziemnomorskie – słynąca z pięknych plaż Hiszpania i słoneczne Włochy.

Warto wiedzieć
Sporządzając nasz raport, zwracaliśmy uwagę jedynie na te usługi, które mogą zainteresować zbolałego turystę. Sprawdziliśmy więc, ile kosztują takie procedury, jak: leczenie kanałowe, ekstrakcja, wypełnienie ubytku, zdjęcie rtg, dewitalizacja miazgi i konsultacja stomatologiczna.
Wszystkie dane pochodzą ze stron internetowych klinik zlokalizowanych w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, co oznacza, że podane ceny są znacznie wyższe od cen obowiązujących w mniej popularnych miejscowościach.

Włochy
Konsultacja stomatologiczna: w większości gabinetów jest to usługa bezpłatna, wliczona w koszt zabiegu.
Ekstrakcja zęba: w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu koszt wyrwania zęba waha się od 210 zł (Parma, Siena) do 450-500 zł (Rzym, Mediolan). Ale już ektrakcja ósemki to koszt przekraczający ponad 1000 zł (Salerno, Rzym, Neapol).
Rtg zęba: w większości włoskich gabinetów za zdjęcie punktowe zapłacimy od 42 do 60 złoty. Zdjęcie panoramiczne jest zdecydowanie droższe – od 126 do prawie 300 zł.
Leczenie kanałowe: Wciąż popularne w Polsce "zatruwanie zęba" jest we Włoszech rzadko stosowaną procedurą. Duże kliniki w turystycznych miejscowościach zdecydowanie preferują ekstyrpację, czyli całkowite usunięcie chorej miazgi podczas jednej wizyty. Niestety, cena takiego zabiegu jest wielokrotnie wyższa od ceny dewitalizacji. I tak, koszt oczyszczenia jednego kanału waha się od 400 do 1200 zł, tak więc w przypadku zębów wielokanałowych możemy za cały ząb zapłacić prawie 6 tysięcy (cena ta nie obejmuje kosztu plomby oraz badania rtg zęba).
Wypełnienia: Najtańsza plomba z kompozytu wyniesie nas od 232 do 337 złotych. Jednak tak przystępne ceny znajdziemy tylko w klinikach położonych w mniejszych miejscowościach. W Rzymie, Neapolu, Palermo czy Mediolanie musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 450-750 zł.

Hiszpania
Konsultacja stomatologiczna: Niestety, w Hiszpanii możemy zapomnieć o bezpłatnych konsultacjach. Nawet jeżeli dentysta nie podejmie się leczenia i ograniczy się do obejrzenia chorego zęba, w większość gabinetów stomatologicznych zapłacimy za te usługę minimum 60 zł. Jednak w Madrycie oraz okolicach Barcelony cena znacznie rośnie i oscyluje w granicach 210 -250 złotych. Niewątpliwie najdrożej jest w Alicante i na Teneryfie – w niektórych klinikach koszt konsultacji stomatologicznej dochodzi nawet do 450 zł (zwłaszcza gdy jest to "Emergency Dentist Consultation").
Ekstrakcja zęba: w Hiszpanii także wyrwanie zęba nie należy do tanich usług. Najniższe ceny oscylują w granicach 130-200 złotych (Las Palmas de Gran Canaria, Nawarra, Saragossa) i dotyczą mniej skomplikowanych przypadków. Jednak w obleganych turystycznie mniejscowościach na ekstrakcję przedtrzonowca lub trzonowca wydamy maleńką fortunę: w Maladze – 713 zł, na Teneryfie – 1049 zł.
Rtg zęba: koszt zdjęcia punktowego – to z reguły 60-80 zł. Za zdjęcie panoramiczne tradycyjnie zapłacimy więcej – od 150 do 180 zł.
Leczenie kanałowe: W zależności od regionu kraju koszt oczyszczenia jednego kanału wynosi:
– na Teneryfie – od 600 do 906 zł
– w Barcelonie – od 730 zł wzwyż
– w Maladze – od 750 zł do 1175 zł
– w Madrycie – od 839 zł wzwyż
Dewitalizacja ("trucie" zęba): Hiszpańscy dentyści znacznie chętniej od dentystów włoskich decydują się na dewitalizację zęba. Przeciętny koszt tej usługi waha się od 210 zł (w Las Palmas) do 400 zł (Barcelona, Madryd).
Wypełnienia: Ceny plomb z kompozytu charakteryzują się znaczną rozpiętością. Najtańsze wypełnienie, jakie udało nam się znaleźć, kosztowało 134 zł (Nawarra). Jednak przeciętny koszt nowej plomby oscyluje w granicach 210 – 300 złotych. Tradycyjnie najdroższa jest Málaga, w której za jedno wypełnienie zapłacimy aż 1049 zł.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nauka - Dentonet.pl
PES: 6 dni urlopu na przygotowania do egzaminu Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że zgodnie z art. 16s ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarzowi i lekarzowi dentyście przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni na przygotowanie się i przystąpienie...

leczenie endodontyczne - Dentonet.pl
Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady Lekarz

Izrael jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na wprowadzenie drugiej blokady w związku z nową falą zachorowań na COVID-19. Ma ona trwać 3 tygodnie – zakończy się 9 października. Otwarte pozostaje pytanie, czy nowa sytuacja w kraju wpłynie na...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Anglia: aktualne wytyczne, jak leczyć podczas pandemii Lekarz

Minął już kwartał, odkąd po złagodzeniu ograniczeń spowodowanych przez pandemię COVID-19 gabinety dentystyczne na terenie Anglii mogą ponownie przeprowadzać standardowe leczenie. Wytyczne dotyczące przyjmowania pacjentów stomatologicznych z zachowani...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Webinar: Jak zadbać o postawę ciała podczas pracy? Asysta

Przewiewne i wygodne? Niekoniecznie... Jak w takich warunkach oddychać komfortowo? Osteopata Radosław Janczyk zwraca uwagę na rolę postawy całego ciała podczas pracy. Można sobie w ten sposób mocy! Zapraszamy na wykład. ...

mycie rąk - Dentonet.pl
10 najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas epidemii SARS-CoV-2 Pacjent

Główny Inspektor Sanitarny opublikował 10 podstawowych zasad, których przestrzeganie zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem  1. Często myj ręce Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości – dezynfekować je ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji