Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nagły ból dziąsła? Sprawdź, jakie są na to skuteczne sposoby

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nagły ból dziąsła? Sprawdź, jakie są na to skuteczne sposoby

Nagły ból dziąsła? Sprawdź, jakie są na to skuteczne sposoby

O ile ból zęba zmusza większość z nas do wizyty u dentysty, o tyle ból dziąsła jest przez znaczną część pacjentów lekceważony. To bardzo poważny błąd! Bolące dziąsła mogą być bowiem objawem toczących się w obrębie przyzębia stanów zapalnych lub urazów spowodowanych np. źle dopasowaną protezą. Jakie są przyczyny bólu dziąseł i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Według niektórych statystyk, problemy z dziąsłami są już w naszym kraju równie powszechne, jak próchnica. I o ile bóle zębów często motywują pacjentów do wizyty u stomatologa, o tyle ból dziąsła już niekoniecznie. Tymczasem nieleczone choroby dziąseł mogą mieć równie poważne skutki jak zaawansowana próchnica.

Ból dziąsła – możliwe przyczyny

Czynników, które mogą powodować bóle dziąseł jest kilka. Ten zdecydowanie najczęstszy to zapalenie dziąseł, którego przyczyną jest niedostateczna higiena jamy ustnej, na skutek której w jamie ustnej namnażają się szkodliwe bakterie, a na zębach osadza się kamień. Nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, czyli popularną parodontozę. To schorzenie jest natomiast drugą – po próchnicy – najpowszechniejszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów. O tym, jak zapobiegać parodontozie, pisaliśmy już wcześniej.

Ból dziąsła może mieć jednak również inne podłoże. Dolegliwości bólowe bywają efektem urazów mechanicznych (rany, rozcięcia) oraz podrażnień spowodowanych częstym spożywaniem bardzo twardych produktów spożywczych lub niewłaściwie dopasowanymi protezami zębowymi.

Higiena ma znaczenie!

Na początek przypomnienie – jakiekolwiek dolegliwości bólowe w obrębie jamy ustnej powinny skłonić nas do wizyty u dentysty. Tylko lekarz po przeprowadzonym badaniu będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny bólu dziąsła i jak należy go leczyć. Do czasu wizyty u stomatologa można jednak wypróbować kilka sposobów, które nie zaszkodzą, a mogą pomóc.

Najtrudniejszy do leczenia jest ból dziąsła spowodowany zapaleniem, któremu często towarzyszy opuchlizna oraz krwawienie podczas szczotkowania. Skuteczne doraźne metody właściwie nie istnieją, a pacjent musi zupełnie zmienić swoje podejście do kwestii higieny jamy ustnej. Dolegliwości miną tylko wtedy, gdy zęby będą myte w odpowiedni sposób i z właściwą częstotliwością, czyli po każdym posiłku przez 2-3 minuty, z wykorzystaniem nici dentystycznych oraz płukanek do ust. Warto używać szczoteczek do zębów o miękkim włosiu, pamiętać o czyszczeniu języka, właściwej diecie (dla zdrowia dziąseł konieczna jest m.in. odpowiednia ilość witaminy C) oraz zrezygnować z nałogów, które mogłyby pogorszyć ich stan, takich jak palenie. Lekarz może zalecić również stosowanie specjalnych past i płukanek przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej z zapaleniem dziąseł.

Jak złagodzić ból dziąsła?

Jeśli ból dziąsła jest spowodowany urazem mechanicznym, np. rozcięciem lub uderzeniem, ulgę przyniesie zimny okład przyłożony do twarzy. Uwaga – lodu nie wolno przykładać bezpośrednio do skóry, gdyż może spowodować odmrożenie tkanek. Należy zawsze robić to przez ściereczkę lub ręcznik. Działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne mają również płukanki z niektórych ziół, takich jak szałwia lub rumianek. Chłodnym naparem należy płukać jamę ustną kilka razy dziennie. W przypadku dość głębokich rozcięć lub dolegliwości utrzymujących się przez dłuższy czas zawsze trzeba jednak zgłosić się do lekarza.

Czyste i zdrowe zęby to najlepsze towarzystwo dla naszych dziąseł. Gdy zaniedbujemy higienę jamy ustnej, dziąsła zaczynają chorować. Co robić, aby do tego nie dopuścić? Radzi specjalista periodontolog dr hab. Małgorzata Pietruska.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

mycie zębów u dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: matki nie wiedzą, jak myć zęby swoich dzieci Asysta

Przeprowadzone przez firmę Brush-Baby badania wykazały, że matki nie wiedzą, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie jamy ustnej u swoich pociech. Mamy nie zdają sobie sprawy, że dziecko w wieku około 6 miesięcy powinno odbyć pierwszą wizytę u dentyst...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres