Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Blokada sprzyja pogłębianiu bruksizmu

Publikacja:
Blokada sprzyja pogłębianiu bruksizmu

Blokada sprzyja pogłębianiu bruksizmu

Najnowsze badanie przeprowadzone przez izraelskich naukowców wykazało, że stres oraz niepokój towarzyszące lockdownowi spowodowanemu przez pandemię COVID-19 u wielu pacjentów zwiększyły objawy zaciskania szczęk i zgrzytania zębami.

W badaniu przeprowadzonym przed dr Alonę Emodi-Periman i prof. Ilanę Eli z Uniwersytetu w Tel Awiwie poddano analizie odpowiedzi uzyskane w ankietach, oceniające potencjalne nasilenie objawów bruksizmu podczas pierwszej blokady wprowadzonej w Izraelu wiosną 2020 r.

Częstsze i bardziej nasilone objawy

Na podstawie informacji uzyskanych od ponad 1800 uczestników badania stwierdzono zauważalny wzrost dolegliwości bólowych w obrębie układu stomatognatycznego. Przykładowo, częstość zaciskania szczęki i bruksizmu u pacjentów wzrosła do 47%, podczas gdy przed pandemią objawy te – w podobnym badaniu – potwierdziło 35% ankietowanych.

Występowanie zaciskania szczęk w ciągu dnia zadeklarowało 32% respondentów (wcześniej tylko 17%). Ponadto 15% uczestników badania, u których objawy bruksizmu występowały jeszcze przed pandemią koronawirusa, potwierdziło, że odczuwane symptomy pogłębiły się.

W badaniu stwierdzono również, że u kobiet objawy tego rodzaju występowały częściej niż u mężczyzn. Natomiast spośród grup wiekowych najbardziej dotknięte bruksizmem były osoby pomiędzy 35. a 55. rokiem życia.

Nasze badanie odzwierciedla niepokój odczuwany przez średnie pokolenie, które podczas blokady przebywało w domu z dziećmi. Śreniolatkowie zostali w tym czasie bez pomocy ze strony dziadków, na których mogli wcześniej liczyć, a jednocześnie sami martwili się o swoich starszych rodziców. Dodatkowo osoby w wieku średnim borykały się z problemami finansowymi oraz – w wielu przypadkach – musiały pracować z domu  – napisały autorki badania.

Skutki problemów z bruksizmem widoczne w gabinetach dentystycznych

Także lekarze stomatolodzy dostrzegają, że obostrzenia nałożone podczas pandemii COVID-19 przełożyły się na wzrost liczby pacjentów dotkniętych bruksizmem. Obserwacje takie poczyniło wielu izraelskich dentystów po ponownym otwarciu gabinetów stomatologicznych, które miało miejsce w czerwcu tego roku.

– Obecnie zgłasza się więcej osób z bólem w stawie skroniowo-żuchwowym. Mają napięte mięśnie żucia, a także objawy większego starcia zębów. U niektórych naszych stałych pacjentów widzimy również nieco rozbudowane mięśnie żwacze – napisał jeden z izraelskich stomatologów dr Ahmed Hussain.

– Leczenie bruksizmu tylko za pomocą toksyny botulinowej to nie do końca dobre rozwiązanie, bo problem należy rozwiązać tam, gdzie jest jego przyczyna, a nie tylko objaw – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Michał Paulo.

T.H.; źródło: www.dentistry.co.uk

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie papierosów sprzyja rozwojowi depresji i schizofrenii Lekarz

Praktycznie wszyscy wiedzą, że nałóg tytoniowy ma jednoznacznie zły, wyniszczający wpływ na zdrowie fizyczne. Niektórzy sądzą jednak, że sięgając po kolejnego papierosa, można sobie poprawić nastrój. Nie potwierdza tego opublikowany 20 czerwca raport...

narzędzia
Australia: kolejna blokada uderza w lekarzy dentystów Lekarz

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami znoszenia restrykcji związanych z COVID-19 (np. w Anglii) oraz stopniowego powrotu do normalności znanej sprzed pandemii (m.in. coraz powszechniejsze podróże Europejczyków po uzyskaniu tzw. „paszportu covidowego”...

bruksizm - Dentonet.pl
Więcej przypadków bruksizmu w czasie pandemii Lekarz

Stres towarzyszący pandemii koronawirusa w bardzo silnym stopniu odbił się na kondycji zębów Polaków. –  Pandemia sprawiła, że nasze zęby wyglądają jakby w ciągu roku postarzały się nawet o kilka lat – mówi lek. dent. Milena Sawicka w rozmowie z port...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bruksizm1
Czy inteligentna opaska na głowę zwalczy objawy bruksizmu? Lekarz

Trwają prace nad prototypem opaski na głowę, która pomoże zapobiegać powszechnym objawom bruksizmu, takim jak zgrzytanie i zaciskanie zębów. W tym celu start-up JawSense nawiązał współpracę z Uniwersytetem Nottingham Trent (NTU) – planowane jest opra...