Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Zanim wybierzesz aparat idealny…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zanim wybierzesz aparat idealny…

Zanim wybierzesz aparat idealny…

Idąc do lodziarni w upalny letni dzień zwykle nie masz problemu ze wskazaniem ulubionych smaków? Zmieniając auto dobrze wiesz, jaką markę i jaki model wybrać? Nie masz wątpliwości, z jakiego powodu chcesz nabyć akurat ten samochód, a także dlaczego odrzucasz inny… Podejmowane przez nas działania są przejawem naszej świadomości, opartej na wiedzy, własnym doświadczeniu, osobistych preferencjach i przewidywaniu, dlaczego dany zakup będzie dla nas optymalny.

A taka umiejętność (najczęściej trafnego) wyboru ma zastosowanie także w naszej pracy zawodowej. Dotyczy ona choćby wyboru specjalizacji stomatologicznej czy aparatury, która wzbogaci naszą praktykę. Warto przy tym pamiętać, że wyposażenie gabinetu w nowoczesny, zaawansowany technologicznie sprzęt świadczy nie tyle o prestiżu gabinetu, co o trosce o leczonych przez nas pacjentów.

Coraz częściej wyposażenie gabinetów stanowi sprzęt fotograficzny, który z aparaturą stricte medyczną nie ma przecież wiele wspólnego. W nazwie mojego autorskiego szkolenia z zakresu fotografii w gabinecie stomatologicznym zawarłem pytanie: „Moda, fanaberia czy wymierna korzyść dla lekarza i pacjenta?”. Nie bez powodu, bo całe zastępy dentystów wciąż tkwią w przekonaniu, że to raczej „zabawka dla miłośników gadżetów”. Otóż drogie Panie i mili Panowie, chcę powiedzieć, że aparat fotograficzny może być nie mniej przydatny niż wiertło, mikroskop czy aparatura RTG. Przecież żaden pacjent nie ogląda z bliska i w znakomitym oświetleniu swego uzębienia, a na wykonanym przez nas profesjonalnym zdjęciu zobaczy to, czego nawet nie spodziewał się ujrzeć. Znają Państwo powiedzenie, że jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów? Zapewniam, że sprawdza się ono znakomicie w przypadku decyzji o podjęciu przez pacjentów leczenia. A gdy wykonane przez nas fotografie wykorzystamy np. w systemie Digital Smile Design, pokazując pacjentowi, jak będzie wyglądał, szansa na rozpoczęcie nawet żmudnego, kompleksowego leczenia niepomiernie wzrasta. Zatem komunikacja z pacjentem, do tego z pracownią protetyczną i innymi specjalistami (w skomplikowanych przypadkach)… Rola fotografii w pracy lekarza stomatologa jest nie do przecenienia.

Ale do tego, by zaprząc fotografię do swojej codziennej praktyki, niezbędna jest świadomość, że jest ona potrzebna i przydatna (na moim etapie pracy wręcz niezbędna). To punkt wyjścia, by rozpocząć fascynującą przygodę z fotografią stomatologiczną. A świadomość lekarza w zakresie fotografii przełoży się na świadomość pacjenta i jego gotowość do podjęcia niezbędnej terapii.

Co robią Państwo, gdy chcą zmienić telefon, a nie są znawcami tematu? Przypuszczam, że wielu z Was szuka wiarygodnych informacji, pyta znajomych o ich doświadczenia z użytkowaniem danego modelu. Pozwólcie, bym na podstawie moich wieloletnich doświadczeń stał się Waszym przewodnikiem w zakresie fotografii w gabinecie stomatologicznym. Szczegóły już wkrótce…

 

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji