Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

SKS – czyli starość, qurna, starość

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
SKS – czyli starość, qurna, starość

SKS – czyli starość, qurna, starość

W dzisiejszej kulturze, nastawionej na pośpiech i rywalizację, potrzebna jest refleksja, iż starość jest kolejnym etapem rozwoju. Etapem, któremu często towarzyszy lęk i niepewność.

Osoby w podeszłym wieku cierpią na sarkopenię, czyli spadek masy mięśniowej i związane z tym obniżanie się siły i sprawności funkcjonalnej wszystkich mięśni szkieletowych. Stąd tak ważne jest ciągłe, systematycznie i delikatne stymulowanie ciała. Proces starzenia się dotyczy też zmysłów służących do kontaktowania się ze środowiskiem. Odnosi się to głównie do wzroku i słuchu.

Problemy ze wzrokiem dotyczą głównie utraty ostrości widzenia, następnie adaptacja do ciemności ulega pogorszeniu. Problemy ze słuchem określane są niedosłyszeniem starczym. Zmiany te powodują często tak zwany szum, lub dzwonienie w uszach, co jest źródłem poważnego dyskomfortu. Aktywność fizyczna jest jedynym słusznym i skutecznym sposobem radzenia sobie z tymi postępującymi problemami. Żaden lek nie zastąpi ruchu! Ale ruch zastąpi każdy lek!

Program aktywności fizycznej seniorów powinien zawierać trzy proste elementy:

Po pierwsze

ćwiczenia wytrzymałościowe takie jak marsz, jazda na rowerze, nordic walking czy pływanie 2–3 razy w tygodniu, co najmniej po 20 – 30, min by wzmocnić najważniejszy mięsień u każdego człowieka, czyli serce.

Po drugie

ćwiczenia siłowe z masą własnego ciała, lub na siłowni nawet tej w parku 2 razy w tygodniu, po 30 min, wystarczy 15 – 20 powtórzeń każdego ćwiczenia, by pobudzić mięsień, poprawić jego siłę i jędrność.

Po trzecie

ćwiczenia rozciągające, koordynacyjne, równoważne wykonywane codziennie po 10 minut. Wykorzystać można miękkie podłoże, czy stanie na jednej nodze podczas czesania włosów, lub przeciągać się przynajmniej rano jak i przed spaniem. Ruch musi charakteryzować umiarkowana intensywność, cykliczność i brak rywalizacji !

Większość ćwiczeń można realizować w domu, lub na łonie natury.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji