Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Przebarwienia zewnętrzne zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Przebarwienia zewnętrzne zębów

Przebarwienia zewnętrzne zębów

Wielu pacjentów pojawiając się w naszych gabinetach pyta skąd się biorą przebarwienia zewnętrzne zębów. Opowiadają o swojej nienagannej higienie jamy ustnej, której potwierdzenie otrzymujemy już podczas badania na fotelu. Dziwią się dlaczego ich uśmiech nie należy do kategorii „Hollywood smile”. Gwiazdy filmowe, politycy, celebryci uśmiechają się do nas z ekranów telewizorów i gazet śnieżnobiałymi zębami. Nie dziwi więc, że my również chcemy posiadać piękny uśmiech, który stałby się naszą ozdobą. Dlaczego nie zawsze tak jest? Co z tymi przebarwieniami? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć?

NATURALNY KOLOR ZĘBÓW

Na początek warto powiedzieć jaki jest naturalny kolor naszych zębów. Bardzo mała część społeczeństwa może pochwalić się naprawdę białymi zębami. Kolor uzębienia dorosłego człowieka zależy m.in. od wieku, przyjmowanych leków, pokarmu i napojów. Zazwyczaj odcień naszych zębów waha się między kolorem białym poprzez szaroniebieską, aż do barwy żółtawo-kremowej. Naturalny kolor zębów w głównej mierze zależy od tkanek, które budują ząb – szkliwa i zębiny. W jaki sposób? Wszystko zależy od przezierności, inaczej mówiąc transparentności, szkliwa i poziomu nasycenia barwy zębiny. Warto w tym miejscu wspomnieć o pewnej udowodnionej naukowo zależności. A mianowicie zęby o odcieniu żółtawym są bardziej odporne na ryzyko wystąpienia próchnicy, aniżeli żeby białe.

CZYNNIKI WEWNĄTRZUSTROJOWE

Nasze zęby cały czas narażone są na działania różnych czynników,  które nie tylko wpływają na ich kondycję, ale także na barwę. Czynniki te możemy podzielić na wewnątrzpochodne oraz zewnątrz pochodne. Podział jasny i przejrzysty. W wielu pozycjach książkowych, publikacjach, na wielu stronach internetowych możemy znaleźć przykłady nawiązujące do wspomnianych rodzajów czynników przebarwień. Spójrzcie na tabelę poniżej – czynniki wewnątrzpochodne (ogólnoustrojowe) a barwa zębów.

Zaistniały czynnik ogólnoustrojowy

Odcień zębów

leczenie tetracyklinami w okresie ontogenezy

odcień od  żółtawego do szarobrązowego

niedoczynność tarczycy

odcień mlecznobiały

nadczynność tarczycy

odcień niebieskobiały

nadczynność przedniego płata przysadki

odcień żółtoszary

porfiria wrodzona

odcień od różowobrązowego do czerwonoszarego, a nawet ciemnobrązowego

alkaptonuria

odcień od niebieskiego do niebieski-czarnego

torbielowate zwłóknienie trzustki

odcień przebarwień brązowoszary

hiperbilirubinemia

odcień zielonkawy

 

Jak pozbyć się przebarwień, które są skutkiem działania czynników wewnątrzpochodnych? Do najprostszych sposobów należy profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Pacjenci decydują się również na zastosowanie kompozytu lub wykonanie korony protetycznej bądź licówki.

Coraz bardziej popularne staje się usuwanie przebarwień wewnątrzustrojowego pochodzenia przy pomocy lasera. Kwalifikując pacjenta do tego zabiegu musimy pamiętać, że pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni zębów z kamienia i płytki nazębnej oraz pozbycie się wszystkich ubytków.

CZYNNIKI POWODUJĄCE PRZEBARWIENIA ZEWNĘTRZNE ZĘBÓW

Jak sama nazwa wskazuje czynniki te powodują zewnętrzne przebarwienia naszych zębów. W większości przypadku to właśnie my mamy największy wpływ na ich powstawanie zewnętrznych przebarwień zębów. Wszystkiemu winne są pokarmy bogate w barwniki, leki, niektóre płukanki (zwłaszcza te mające w swoim składzie chlorheksydynę), palenie tytoniu i marihuany.

przebarwienia zewnetrzne

  Przebarwienia zewnętrzne umiejscowione od strony języka.

przebarwienia_zewnetrzne

Przebarwienia zewnętrzne spowodowane paleniem tytoniu + kamień nazębny

przebarwienia_zewnetrzne (2)

Przebarwienia spowodowane działaniem tetracyklin

źródło: dentalcare.pl

Przebarwienia zewnętrzne dużo łatwiej usunąć. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do higienistki bądź lekarza stomatologa na profesjonalną wizytę higienizacyjną. I wtedy zaczyna się nasza rola.

 

ROLA HIGIENISTKI W USUWANIU PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW

Zabiegiem, który wymieniłaby każda higienistka zapytana o gabinetowy sposób usuwania przebarwień jest piaskowanie. Jest to jeden z najbardziej znanych sposobów usuwania przebarwień na zębach naszych pacjentów. Osady i przebarwienia zewnętrzne często są mylone przez pacjentów z kamieniem nazębnym. O kamieniu nazębnym poczytacie w moim poprzednim poście: „Kamień nazębny pod lupą higienistki” 🙂 

Naszą rolą jest również, a może i przede wszystkim edukacja pacjentów. Pacjent przed wizytą higienizacyjną powinien być dokładnie poinformowany o kolejnych etapach naszej pracy. Powinien wiedzieć co to jest skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja. Warto wspomnieć czego będziemy używać i jak długo potrwa wizyta. A wiecie jakie są przeciwwskazania do zabiegu piaskowania zębów? Są to przede wszystkim: rany i owrzodzenia w jamie ustnej, alergie, zapalenia w jamie ustnej objawiające się nadmiernym krwawieniem, opuchlizną i bolesnością, zaburzenia w funkcjonowaniu takich narządów jak serce, płuca, wątroba oraz ….

Jakie przeciwwskazania do zabiegu piaskowania zębów jesteście w stanie jeszcze wymienić?

Rolą higienistki stomatologicznej jest również pomoc w wyborze odpowiednich środków do higieny jamy ustnej. Bardzo pomocny będzie nam przeprowadzony na samym początku wizyty wywiad z pacjentem. Osobiście będę was również namawiać do wykonywania zdjęć przed i po zabiegu higienizacji. Nie tylko uświadomimy pacjenta jaką koniecznością są wizyty u higienistki, jak ważna jest codzienna i właściwa higiena jamy ustnej, ale również będzie nam prościej przekonać go do wyboru właściwych produktów.

 

ZEWNĘTRZNE WYBIELANIE ZĘBÓW

Internet jest pełen absurdu. Przeglądając strony z poradami dla kobiet natrafiłam na niejedną brednie. Teraz już nie dziwię się jednej z pacjentek, która odwiedziła naszą klinikę i przyznała się, że aby skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego stosuje następującą metodę. Przez ok 10-15 minut trzyma w ustach płyn do płukania jamy ustnej. Po upływie tego czasu (według jej opinii) kamień zmiękcza się i wtedy ładnie schodzi pod wpływem delikatnych ruchów szczoteczki …. Morał z tego taki: nie wierzmy we wszystko co przeczytamy w Internecie!

Według definicji zewnętrzne wybielanie zębów to nadawanie białego i jaśniejszego koloru dzięki zastosowaniu oddziaływań zewnętrznych. Wiecie co to są chromogeny? Chromogeny to związki barwiące, które przyczyniają się do powstawania przebarwień. Wspominaliśmy już dzisiaj o nich. Chodzi o niektóre barwiące środki spożywcze, tytoń, niektóre leki itp. Produkty, które służą nam do usuwania i kontroli przebarwień zewnętrznych posiadają w swoim składzie jedną z trzech klas składników:

 – nadtlenek wodoru

 – środki ścierne (dzięki mechanicznemu działaniu nierozpuszczalnych komponentów usuwają przebarwienia z powierzchni zębowych)

 – substancje chemiczne (jak sama nazwa wskazuje ich działanie wybielające opiera się na mechanizmach chemicznych, zazwyczaj tymi substancjami są pirofosforany; jedną z najlepiej zbadanych substancji z grupy pirofosforanów pod względem skuteczności wybielania zewnętrznego jest polifosforan sześciometafosforan sodu –SHMP; obecnie substancję tą stosuje się nie tylko w środkach do czyszczenia zębów, ale również w gumie do żucia)

Przebarwienia zewnętrzne zębów – jakie produkty możemy polecić naszym pacjentom? Mamy szeroki wachlarz możliwości, a wszystko zależy od poziomu higieny jamy ustnej, podatności zębów, nawyków żywieniowych oraz stanu zdrowia jamy ustnej. Pamiętajcie o bezpieczeństwie produktów do higieny jamy ustnej! Do naszej dyspozycji są pasty, płyny do płukania jamy ustnej, nici, szczoteczki, a nawet paski wybielające 🙂