Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Pierwsza pomoc – ważna?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pierwsza pomoc – ważna?

Pierwsza pomoc – ważna?

Ostatnio w naszym gabinecie miała miejsce nieprzyjemna sytuacja. Jedna z osób pracujących w klinice niestety zasłabła w trakcie pracy. Wszystko skończyło się dobrze, ale to zdarzenie natchnęło mnie do zastanowienia się nad kwestią znajomości pierwszej pomocy.

pierwsza pomocZanim przejdziemy do zasad i algorytmów udzielania pierwszej pomocy opowiem Wam co ostatnio ciekawego uświadomiła mi moja serdeczna przyjaciółka, a jednocześnie pani ratownik, instruktor i wykładowca. Wspólnie z Kasią zastanawiałyśmy się nad tym dlaczego ludzie właściwie nie udzielają pierwszej pomocy. Doszłyśmy do konkretnych wniosków. Przede wszystkim dzieje się tak, ponieważ ludzi paraliżuje strach. Ale z czego on wynika? Być może braku wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy lub też nieznajomości przepisów prawa.

Wiele osób zapytanych dlaczego nie udzielają pierwszej pomocy odpowiada, że nie potrafi tego robić, nigdy nie było na kursach pierwszej pomocy, nie interesowało się tą tematyką. Niektórzy dodają również, że boją się konsekwencji prawnych w przypadku, gdyby podczas udzielania pomocy „uszkodzili” poszkodowanego.

Warto przypomnieć jedną ze złotych zasad ratownictwa medycznego: „Ratuj życie, później zdrowie”. A co mówi nasze prawo? Każdy obywatel ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. W przypadku absencji możemy stanąć przed sądem. Zapis dotyczący tego zagadnienia możemy odnaleźć w Kodeksie Karnym pod art. 162 §1. Aby dobrze zrozumieć ten przepis przytoczmy jego fragment.

„Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”.

Oprócz Kodeksu Karnego kwestię udzielania pierwszej pomocy reguluje także między innymi Kodeks Pracy, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Prawo o Ruchu Drogowym.

Często pierwsza pomoc ogranicza się jedynie do wezwania karetki. W tej sytuacji ludzie nie chcą udzielać pomocy tłumacząc sobie, że zaraz przyjadą ratownicy i lekarz i na pewno zrobią to lepiej. Błąd! Nigdy nie możemy się jedynie biernie przyglądać! Gazeta Lekarska pisze: „Jako społeczeństwo jesteśmy bierni, tylko 25 proc. świadków zdarzenia reaguje, gdy dochodzi do nieszczęścia.” Gdy jeden z naszych pacjentów lub współpracowników omdleje to trudno sobie wyobrazić sytuację, że zostawimy ich i po prostu wyjdziemy z gabinetu.

Warto zapamiętać! Zgłaszając wypadek lub inne tragiczne zdarzenie należy:

– podać miejsce zdarzenia,

– określić rodzaj zdarzenia,

– ocenić liczbę poszkodowanych,

– opisać stan poszkodowanych,

– podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy,

– poczekać na ewentualne pytania osoby przyjmującej zgłoszenie.

Tak nie wiele trzeba, aby pomóc, a większość dalej nie potrafi pokonać granicy jaką jest strach przed udzielaniem pierwszej pomocy. W przypadku, gdy nikt nigdy nie pokazywał nam jak udzielać pierwszej pomocy powinnyśmy doszkolić się w tym zakresie. Dziewczyny! W naszej pracy jest to bardzo ważna kwestia. Jeśli tylko macie możliwość wybierzcie się na kurs pierwszej pomocy. Sama uzyskałam już tytuł ratownika po egzaminie kończącym Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Warto! Nie tylko nabierzecie pewności siebie, ale także wykażecie się profesjonalizmem.

Poniżej zamieszczam dla Was algorytm postępowania w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Schemat został opracowany na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ang. European Resuscitation Council).

koronowo

źródło: www.koronowo.pl

W jednym z kolejnych wpisów postaram się przybliżyć Wam Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym – wytłumaczymy sobie co to znaczy stan nagłego zagrożenia życia, podamy definicję pierwszej pomocy oraz wyszczególnimy sobie rodzaje pierwszej pomocy. Zapytacie dlaczego? Naszym obowiązkiem jest poznanie prawa, szczególnie takiego, które może przyczynić się do ratowania życia ludzkiego.

Czy zdarzyło się Wam udzielać pierwszej pomocy? Jeśli tak to w jakiej sytuacji? Podzielcie się Waszą historią.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji