Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Ortodoncja w stomatologii psów. Czy ma zastosowanie? Czy warto?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ortodoncja w stomatologii psów. Czy ma zastosowanie? Czy warto?

Ortodoncja w stomatologii psów. Czy ma zastosowanie? Czy warto?

Dość często w mojej praktyce spotykam się z opinią właścicieli psów, że leczenie ortodontyczne zwierząt budzi wątpliwości i uznawane jest za fanaberię. Jednak wraz z rozwojem gałęzi medycyny weterynaryjnej jaką jest stomatologia, coraz więcej lekarzy oferuje leczenie ortodontyczne jako alternatywę dla innych, zazwyczaj dużo bardziej drastycznych i inwazyjnych rozwiązań. Zabiegi ortodontyczne są rewelacyjnym rozwiązaniem terapeutycznym oszczędzającym zęby i przywracającym funkcjonalność zgryzu naszych pupili!

Przed podjęciem decyzji o leczeniu ortodontycznym należy szczególnie zwrócić uwagę na kwestie moralne. Lekarz proponując takie rozwiązanie musi mieć przede wszystkim wzgląd na dobro pacjenta, dlatego uznaje się za nieetyczne korekcje zgryzu mające na celu wyłącznie poprawienie efektu estetycznego i nie wpływające pozytywnie na komfort zwierzęcia. Leczenie ortodontyczne u zwierząt wiąże się z koniecznością kilkukrotnej sedacji w relatywnie krótkim czasie, w związku z tym ponoszenie ryzyka znieczulenia musi być uzasadnione.

Należy też pamiętać, że wady zgryzu o charakterze czaszkowym (coraz więcej mówi się o tym, że również te o charakterze zębowym) mają podłoże genetyczne. Odpowiedzialnością lekarza proponującego leczenie ortodontyczne jest uprzedzenie właściciela, że pies z wadą zgryzu bezwzględnie nie powinien być przeznaczony do hodowli!

Leczenie ortodontyczne psów wbrew pozorom stawia przed lekarzem mniej wyzwań niż ortodoncja u ludzi. Naszym podstawowym celem jest przywrócenie funkcjonalnego, nieurazowego zgryzu, niekoniecznie zapewnienie idealnego efektu estetycznego, co z kolei u ludzi ma istotne znaczenie. Większość zabiegów ortodontycznych jamie ustnej psów wymaga jedynie przechylania zębów bez konieczności ich translacji lub innych bardziej wyrafinowanych ruchów ortodontycznych, co znacznie upraszcza planowanie i sam proces leczenia.

Kolejną zaletą jest czas trwania leczenia ortodontycznego u zwierząt. Ze względu na zdecydowanie szybsze procesy przebudowy kości w wyniku działania sił ortodontycznych, pełne leczenie u psa trwa zazwyczaj jedynie 6-10 tygodni!

I ostatnia, ale bardzo ważna zaleta! Zmorą pacjentów po leczeniu ortodontycznym jest konieczność noszenia retainerów mających na celu zapobieganie ponownym ruchom zębów po usunięciu stałego aparatu ortodontycznego. U psów ten problem praktycznie nie występuje, gdyż ze względu na charakter zgryzu mięsożernych i wzajemne zazębianie się koron zębowych, same tkanki jamy ustnej tworzą w większości przypadków wystarczającą retencję aby utrzymać ząb w prawidłowej pozycji!

A jak psy reagują na aparaty ortodontyczne? W zdecydowanej większości przypadków jeżeli zadbamy o to, aby aparat miał gładkie krawędzie, nie drażnił i nie ranił błony śluzowej jamy ustnej, psy praktycznie nie zauważają obecności aparatu! Oczywiście na czas leczenia konieczne jest odstawienie zabawek do gryzienia oraz podawanie miękkiej karmy, co w wielu przypadkach jest najtrudniejszą częścią całego procesu leczenia dla właścicieli zwierzaków, szczególnie młodych psów.

Leczenie ortodontyczne psów zyskuje coraz więcej zwolenników jako mało inwazyjna i najlepsza pod kątem efektów metoda radzenia sobie z wadami zgryzu, dlatego w swojej praktyce często zalecam i stosuję tę metodę.

Marta Pasikowska

Marta PasikowskaUkończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w 2012 roku. Podczas studiów pracowała jako asystentka stomatologa. Uczestniczyła w wielu konferencjach i kursach praktycznych, m.in. zakresu stomatologii i chirurgii szczękowej organizowanych przez ESAVS (European School for Advanced Veterinary Studies) oraz przez szwedzką szkołę dla stomatologów weterynaryjnych Accesia, ukończyła kursy z zakresu stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Główne zainteresowania to ortodoncja i chirurgia szczękowa. Wolny czas poświęca swojemu Border collie Bonkersowi oraz śpiewaniu.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji