Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

Temat rzeka! Ale czy każda z nas potrafi zdefiniować przestrzeń międzyzębową? Czy znamy wszystkie rodzaje środków do jej oczyszczania? O tym wszystkim w dzisiejszym poście.

Zacznijmy od tego czym jest przestrzeń międzyzębowa. Guru higienistek i asystentek stomatologicznych, profesor Zbigniew Jańczuk, definiuje ją jako „przestrzenie utworzone przez dwie powierzchnie styczne zębów i brodawek dziąsłowych”. Przestrzenie międzyzębowe ograniczają linie kątowe. Przy prawidłowym stanie jamy ustnej przestrzenie wypełnia brodawka dziąsłowa. Wyróżnia się dwa typy linii kątowych: przyśrodkowe i odśrodkowe. To co jesteśmy w stanie zauważyć w przestrzeniach międzyzębowych od strony przedsionkowej jamy ustnej nazywa się niszami międzyzębowymi. Miejsca niedostępne i niewidoczne to powierzchnie i punkty styczne zębów. Różnią się w zależności od tego czy występują w zębach przednich czy w zębach tylnych. W siekaczach mają zazwyczaj szerokość 2 mm i swoim kształtem przypominają piramidę, natomiast w zębach trzonowych szerokość jest znacznie większa i wynosi około 7 mm. W przypadku trzonowców punkty i powierzchnie styczne mają dużo bardziej płaski przebieg i przypominają siodła lub przełęcze górskie. To właśnie w tej strefie najczęściej tworzą się kieszonki przyzębne, które sprzyjają gromadzeniu się poddziąsłowej i naddziąsłowej płytki bakteryjnej. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Od czego zależy skuteczność wszystkich zabiegów higienizacyjnych stosowanych w celu oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych? Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na dostępność powierzchni stycznych, która uwarunkowana jest:

– szerokościami przestrzeni międzyzębowych,

– kształtem i stanem brodawek dziąsłowych,

– morfologią i ustawieniem zębów,

– wiekiem (starcie punktów stycznych, utrata poszczególnych zębów, obecność źle dopasowanych wypełnień, migracja zębów)

Dziewczyny musicie wiedzieć, że powierzchnie styczne razem z bruzdami i szczelinami znajdującymi się na powierzchniach żujących są miejscami w najmniejszym stopniu doczyszczanymi w jamie ustnej. Pewnie nie raz zastanawiałyście się co będzie najlepsze dla naszych pacjentów w przypadku oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Pod uwagę musimy brać nie tylko zastane w jamie ustnej warunki, ale także w dużej mierze indywidualne preferencje i nawyki.

Do naszej dyspozycji są:

NITKI DENTYSTYCZNE – najbardziej rozpowszechniony i najchętniej używany przyrząd do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Według Jańczuka dostępne są 4 rodzaje nitek: woskowane, niewoskowane, Superfloss, taśma. Wiedziałyście, że w niektórych przypadkach użycie nitki dentystycznej może być niewskazane i wręcz szkodliwe? O tym w następnym poście 😉

SZCZOTKI MIĘDZYZĘBOWE – wyróżnia się m.in. szczotki jednopęczkowe, szczotki typu butelkowego – szczotki stożkowe lub cylindryczne. Ich wadą niestety jest to, że są dużo mniej trwałe niż zwykłe szczotki do zębów (powinno się je wymieniać co 2-4 tygodnie).

IRYGATORY – działają wspomagająco na oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Nasz pacjent może spokojnie w domowym zaciszu stosować różne strumienie i moce irygacji. Głównym zadaniem irygatorów jest utrzymywanie przyzębia w dobrej kondycji.

WYKAŁACZKI – najlepsze są te, które zostały wykonane z miękkiego drewna. Należy wiedzieć jak ich używać. W innym przypadku mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nie są przeznaczone też dla wszystkich typów przestrzeni międzyzębowych.

nitka zebowaDokładniej o najczęściej wymienianych przez higienistki i lekarzy narzędziach do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych – nitkach, szczotkach międzyzębowych, irygatorach i wykałaczkach -odpowiem Wam w jednym z następnych postów. Musicie również wiedzieć, że prócz tych tradycyjnych sposobów naszym pacjentom możemy również polecić wymienne końcówki do szczotek elektrycznych. Godne uwagi są te, które posiadają dłuższe włókna interproksymalne lub włókna o różnej długości, które są dodatkowo skrzyżowane. Czemu to służy? Dzięki takiemu skonstruowaniu główki szczoteczki możliwe jest doczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Kształt główki szczotki elektrycznej został zainspirowany narzędziami dentystycznymi dzięki czemu precyzyjnie i kielichowo obejmuje każdy ząb z osobna.

Czy wasi pacjenci potrafią używać nitki dentystycznej? Czy wiedzą co to jest irygator i do czego służy? Czy zdają sobie sprawę jakie mogą być konsekwencje braku zaangażowania w oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami 

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji