Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Nowotwory jamy ustnej u psów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nowotwory jamy ustnej u psów

Nowotwory jamy ustnej u psów

Nowotwory jamy ustnej u psów stanowią 6-7% wszystkich nowotworów u tego gatunku. Ponad dwukrotnie częściej chorują samce niż samice. Najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi są: czerniak, rak płaskokowy oraz włókniakomięsak. Mimo iż wszystkie należą do zmian miejscowo inwazyjnych, bardzo różnią się od siebie pod kątem przerzutowania. Czerniaki jamy ustnej mają wysoką zdolność przerzutowania do regionalnych węzłów chłonnych oraz płuc. Włókniakomięsak charakteryzuje się słabą zdolnością przerzutowania, tak jak rak płaskonabłokowy szczęki czy żuchwy, natomiast występujący w migdałkach i w dystalnej części języka bardzo często przerzutuje do regionalnych węzłów chłonnych.

Drugą grupą zmian spotykanych w jamie ustnej u psów są nadziąślaki, czyli zmiany łagodne. U tego gatunku najczęściej spotykamy włókniaki oraz szkliwiaki akantotyczne.

Diagnostykę i ocenę rokowania rozpoczynamy od wykonania biopcji cienkoigłowej samej zmiany, regionalnych węzłów chłonnych oraz RTG klatki piersiowej. Bardzo często wykonanie badań diagnostycznych wymaga uspokojenia farmakologicznego pacjenta – warto wykorzystać je i wykonać również radiogram okolicy zmiany (szczęki czy żuchwy) w celu oceny nacieku kości. W ostatnich latach medycyna weterynaryjna dokonała ogromnego postępu, również za sprawą dostępności nowych technik obrazowania. Dlatego obecnie preferowane jest badania tomograficzne głowy, szczególnie jeśli zmiana/guz zlokalizowane są na terenie szczęki czy podniebienia. Tomografia komputerowa pozwala dokładnie ocenić granicę guza, a co za tym idzie dokładnie zaplanować zabiegu chirurgicznego.

Metodą leczenia z wyboru, we wszystkich opisanych przypadkach, jest resekcja chirurgiczna z odpowiednim marginesem. W przypadku zmian złośliwych dążymy do 20 mm marginesu, który w przypadku psów ras małych często nie jest możliwy do osiągnięcia. Wszystkie trzy opisane nowotwory złośliwe (czerniak, SCC i włókniakomięsak) dobrze reagują na radioterapię, niestety nadal jest to metoda o małej dostępności w Polsce. Po usunięciu guz trafia do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia diagnozy oraz oceny marginesu. Odróżnienie czerniaka i włókniakomięsaka może nastręczyć problemów patologom, wówczas wykonywane jest badanie immunohistochemiczne.

Dla właścicieli zwierząt decyzja o radykalnym postępowaniu chirurgicznym (maxilektomii lub mandibulektomii) jest niezwykle trudna. Pacjenci weterynaryjni, a szczególnie psy, bardzo dobrze radzą sobie z pobieraniem pokarmu i wody nawet po obszernych operacjach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Drugim problemem jaki napotykają lekarze weterynarii w podobnych przypadkach są duże koszty leczenia, których właściciel nie chce lub nie jest w stanie ponieść.

W przypadku czerniaka średni czas przeżycia po zabiegu operacyjnym to 150-318 dni, mniej niż 35% pacjentów przeżywa więcej niż rok. Dlatego trzymajcie kciuki za Diora. Dior to 12-letni papillon po usunięciu czerniaka jamy ustnej 5 miesięcy temu (około 150 dni!). Obecnie w węzłach chłonnych i klatce piersiowej nie zdiagnozowano przerzutów. Guz ze wzgędów anatomicznych nie mógł być usunięty z odpowiednim marginesem. Operację przeprowadzono z użyciem lasera CO2, w celu zniszczenia możliwie największej liczby komórek. Właściciele zdecydowali się również na zakup szczepionki, która według badań zwiększa czas przeżycia.

Alicja Gajosz
Alicja Gajosz stomatologia weterynaryjnaW przeciwieństwie do wielu z Was Lekarzy Dentystów moimi pacjentami nie są ludzie. Ukończyłam kierunek Weterynaria w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z tytułem lekarza weterynarii. Zajmuję się szeroko pojętą stomatologią weterynaryjną oraz chirurgią twarzowo-szczękową. Najczęściej do mojego gabinetu trafiają psy i koty, ale zdarzają się również bardziej nietypowi pacjenci. Miałam np. okazję uczestniczyć w leczeniu kanałowym złamanego kła u niedźwiedzia czy usuwać złamany ząb u skunksa. Mam nadzieję, że pokażę Wam kawałek mojej pracy, która jest moją ogromną pasją, ale często również trudnym wyzwaniem.

Stomatologia zwierząt lek. wet. Alicja Gajosz 
FB  Stomatologia zwierząt – Alicja Gajosz
strona stomatologiazwierzat.pl

 

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji