Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!

Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie!

Uruchomienie własnego gabinetu stomatologicznego wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji, a jedną z najtrudniejszych jest ta dotycząca lokalu, w którym będzie prowadzona działalność. Lepiej go kupić czy wynająć?

Zarówno zakup, jak i wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny ma swoje wady i zalety. Postaram się przedstawić najważniejsze z nich.

Zacznijmy od wynajmu. Bezsprzecznie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą kwotą wolnej gotówki lub nie chcą brać kredytu na zakup nieruchomości. Koszty wynajmu są stosunkowo niskie, więc przy braku zdolności kredytowej czy wolnych pieniędzy wydaje się to lepsza opcja zwłaszcza dla początkujących stomatologów. Co ważne – całą kwotę płaconą za najem można wliczyć w koszty uzyskania przychodów. Z drugiej strony, wynajęcie nieruchomości niesie ze sobą pewne ryzyko, choćby w postaci możliwości podniesienia czynszu przez jego właściciela w każdej chwili trwania umowy. Dodatkowo, zazwyczaj na własny koszt należy przygotować lokal pod specyfikę prowadzenia gabinetu. Wydatki poniesione na dostosowanie nieruchomości np. do wymagań Sanepidu nigdy nie zostaną nam zwrócone.

Jeśli chodzi o zakup, to jest to rozwiązanie dla osób, które posiadają zdolność kredytową lub odpowiednią ilość wolnej gotówki. Akt własności lokalu daje poczucie niezależności, a wszelkie poczynione tam remonty podnoszą jego wartość. Ważny jest również fakt, że w razie kłopotów z prowadzoną działalnością, nieruchomość można wynająć i nadal czerpać z niej zyski. Co do wad zakupu – jeśli ma zostać sfinansowana kredytem, będzie to długotrwałe związanie się z bankiem spłacanie rat, z których do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć jedynie odsetki. Warto też pamiętać, że rzadko kiedy udaje się szybko sprzedać nieruchomość, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Decyzja o kupnie lub wynajmie lokalu pod gabinet stomatologiczny nie jest prosta i zależy tak naprawdę od indywidualnej sytuacji finansowej lekarza oraz jego długoterminowej strategii. Wynajęcie nieruchomości wiąże się zazwyczaj z mniejszymi kosztami na początku samodzielnej pracy oraz maksymalizacją zysków. Z kolei zakup to inwestycja długoterminowa, często pozwalająca zabezpieczyć przyszłość lekarza oraz jego rodziny.

Chcesz zadać pytanie naszemu ekspertowi? Napisz michal.porycki@dllgroup.com

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji