Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Kup Pan szczotkę! Dziś o innej, ale równie ważnej inicjatywie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kup Pan szczotkę! Dziś o innej, ale równie ważnej inicjatywie

Kup Pan szczotkę! Dziś o innej, ale równie ważnej inicjatywie

Dziś o innej, ale ważnej inicjatywie. Fundacja Pomocy Humanitarnej prowadzi akcję „Kup Pan szczotkę!”. Zebrane szczotki i pasty do zębów należy przysłać na adres Fundacji do końca października b.r. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” ul. Grunwaldzka 86, 61-115 Poznań. Wszystkim, którzy do paczki włożą karteczkę z nazwą instytucji i adresem fundacja wyśle podziękowania. Zapraszam do przyłączenia się do tej akcji. Oto prośba fundacji:

Grupa czarnoskórych przedszkolaków w zielonych fartuszkach z zapałem szczotkuje zęby. To rzadki w Afryce widok. Nasz wolontariusz dentysta Krzysztof Gniazdowski relacjonuje: „Zęby dzieci myją już od kilku lat i u ani jednego nie stwierdziłem próchnicy, to sytuacja w Polsce zupełnie niespotykana. Cały czas odwiedzamy też kolejne prowadzone przez misjonarzy szkoły. Mam dużą, pokazową szczotkę i dużą szczękę. Najpierw pokazuję jak to robić, a potem dzieci powtarzają moje ruchy. Dla nich to wspaniała zabawa. Prawdziwa radość wybucha gdy okazuje się, że dostają własne szczoteczki i będą mogły szczotkować zęby naprawdę. Niektóre maluchy od razu zjadają pastę bo dla nich to nieznany, wspaniały smak”.

Nowych nawyków najłatwiej nauczyć dzieci. Jeśli przeniosą ten zwyczaj do domu, może i ich rodzice przekonają się do mycia zębów. W biedniejszych rejonach Kameruńczycy utrzymują się z tego, co sami wyhodują na przydomowych poletkach. Czasem uda im się to sprzedać i w ten sposób zarabiają kilka groszy. Bieda i choroby są największym utrapieniem Kameruńczyków. W miejscowości Abong – Mbang istnieje polski gabinet stomatologiczny. Dentysta – wolontariusz fundacji jest jedynym stomatologiem w promieniu 200 km.

szczotkozbieracze 2Aby działania dentystów miały sens, Fundacja „Redemptoris Missio” prowadzi Akcję „Kup Pan Szczotkę”. Zbieramy szczotki i pasty do zębów, które trafiają do ośrodków misyjnych w Afryce. W roku 2014 w ramach pierwszej edycji Akcji wysłaliśmy do Afryki 25 tys. szczoteczek i past do zębów. Szczotki trafiły do Tanzanii, Kamerunu, RPA i Republiki Środkowej Afryki. Dzieci myły zęby w szkole, a na koniec roku w ramach nagrody dostały swoje szczoteczki do domu. Niestety zapasy misjonarzy właśnie się wyczerpały.

Poza pracą w gabinecie przy misji w Abong-Mbang lekarze pracują również w ramach kliniki wyjazdowej do miejsc, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć. Na wyjazdach dentyści leczą dopóki starczy im czystych narzędzi i środków znieczulających. Nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się kolejna szansa na leczenie. Bywa, że dziennie wyrywają po kilkadziesiąt zębów. 

Jeśli chcielibyście wziąć udział w naszej Akcji, możecie to zrobić w każdej chwili. Można pobrać i wydrukować plakat lub napisać bądź zadzwonić do Fundacji medicus@ump.edu.pl, tel. 618621321 – chętnie wyślemy dowolną liczbę plakatów w formie papierowej. Zebrane szczotki i pasty do zębów należy przysłać na adres Fundacji w dogodnym dla siebie terminie. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, ul. Grunwaldzka 86, 61-115 Poznań.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji