Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Kobieta ciężarna w gabinecie higieny

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kobieta ciężarna w gabinecie higieny

Kobieta ciężarna w gabinecie higieny

Kobieta ciężarna w gabinecie higieny? Tak! Już na pewno nie raz i nie dwa doszły do Waszych uszu wiadomości o problemach dotyczących kobiet w ciąży. Wśród tych problemów znajdują się również te stomatologiczne. Wiele razy słyszałam od kobiet mających już swoje pociechy, że zły stan swojego uzębienia „zawdzięczają” właśnie swojemu błogosławionemu stanowi. Organizm kobiety w trakcie ciąży przechodzi bardzo specyficzne zmiany. Gospodarka hormonalna zmienia się. Również zęby i przyzębie stają się bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników. Co zrobić, aby zapobiec dolegliwościom ze strony jamy ustnej w trakcie ciąży? Jakie produkty stosować oraz jak przygotować się do tych bardzo ważnych 9 miesięcy?

 Temat kobiet ciężarnych w gabinecie stomatologicznym już kiedyś pojawił się na moim blogu – Nieodpowiedzialna ciąża?”. Pisałam wówczas o tym jak duży wpływ na  przebieg ciąży, poród, a nawet zapłodnienie ma stan zębów i ogólna kondycja jamy ustnej oraz o tym jakie błędy w higienie jamy ustnej najczęściej popełniają kobiety w ciąży i jakim zabiegom stomatologicznym mogą bez obaw się poddawać.  A o tym jakie błędy najczęściej popełniają pacjenci w trakcie codziennej higieny jamy ustnej możecie dowiedzieć się oglądając kolejny odcinek mojego video bloga – „Błędy w higienie jamy ustnej”. Serdecznie zapraszam! 🙂

STOMATOLOGICZNE PROBLEMY KOBIET CIĘŻARNYCH

Jak już wspomniałam układ hormonalny kobiet ciężarnych szaleje i to właśnie hormony są odpowiedzialne za rozpulchnienie dziąseł, które może objawiać się krwawieniem i wrażliwością przy szczotkowaniu. W takiej sytuacji higiena jest utrudniona. Często kobiety ciężarne napotykając na taką przeszkodę rezygnują z dokładnego szczotkowania i nitkowania zębów. Błąd! To może tylko nasilać wszystkie wymienione wcześniej objawy. Zalegające resztki pokarmu z łatwością dostają się do kieszonek dziąsłowych, nieusuwane stwarzają idealne środowisko do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Są to również idealne warunki do wystąpienie zapalenia dziąseł. W Vademecum asysty dentystycznej znajdujemy podział zapaleń dziąseł u kobiet ciężarnych.

Podział ten wygląda następująco:

 1. gingivitis gravidarum simple (krwawienie z dziąseł o niewielkim nasileniu)

 2. gingivitis gravidarum diffusa haemorrhagica (rumieniowe zapalenie dziąseł)

 3. gingivitis hypertrophica generalisata (rozlany przerost dziąseł) – przedstawione na ilustracji poniżej!

 4. epulis gravidarum (guz ciążowy, zwany również nadziąślakiem ciężarnych)

Prócz zapaleń dziąseł kobiety ciężarne narzekają również na ruchomość swoich zębów w okresie ciąży oraz występującą dość często suchość błony śluzowej jamy ustnej.

kobieta-ciężarna

 

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA KOBIET CIĘŻARNYCH

Kobietom ciężarnych zaleca się stosowanie egzogennej profilaktyki fluorkowej. Dlaczego? Żadne z dotychczas przeprowadzonych badań nie wykazały pozytywnego wpływu przyjmowania endogennie fluoru w trakcie ciąży. Specjaliści nie mają pewności, że metoda endogenna może zapobiec pojawieniu się próchnicy u dzieci, których matki w trakcie ciąży przyjmowały np. tabletki z fluorem.

Podstawowym zabiegiem w gabinecie higieny jakiemu powinna poddać się kobieta ciężarna jest zabieg usunięcia kamienia nazębnego. W tym celu higienistka powinna użyć narzędzi ręcznych. Czy możemy i czy powinnyśmy używać w tym celu ultradźwięków? To pytanie do Was J

Skoro skaling to… ?! Pamiętajcie o zabezpieczeniu powierzchni zębów przed ponownym odkładaniem się kamienia. To właśnie jest cel polerowania zębów po zabiegu usunięcia kamienia. Warto dodać, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania piaskowania u kobiet ciężarnych.

KOBIETA CIĘŻARNA – ZALECENIA HIGIENIZACYJNE

Aby wskazać właściwe zalecenia higienizacyjne trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie z jakimi problemami zmagają się kobiety w ciąży. Po części już znamy odpowiedź.

Po pierwsze płytka nazębna!

Ze względu m.in. na występujące często w tym okresie problemy z dziąsłami na tle hormonalnym dochodzi do zaniedbań higienicznych i zwiększoną  akumulację płytki nazębnej. W związku z tym powinno się szczególnie zarekomendować pasty do zębów, które w swoim składzie posiadają substancje antybakteryjne – np. stabilizowany związek cyny i fluoru. Związki cyny działają zarówno bakteriobójczo, jak i bakteriostatycznie. W wersji stabilizowanej nie powodują również uciążliwych przebarwień przy długotrwałym stosowaniu. Jony cyny wykazują działanie bakteriostatyczne oraz przeciwzapalne. O płytce nazębnej również kilka dodatkowych informacji znajdziecie we wpisie „Bakterie atakują…”

 Bardzo ważne jest także skuteczne, ale równocześnie delikatne szczotkowanie mimo pojawiającego się czasem krwawienia. W przeciwnym przypadku może dojść do pogorszenia się stanów zapalnych ze względu na czynnik bakteryjnych, a przy okazji do rozwoju próchnicy.

Po drugie kwaśne środowisko w jamie ustnej!

W początkowym okresie ciąży wiele kobiet boryka się z problemem intensywnych wymiotów. Warto tutaj zwrócić uwagę na właściwość niektórych związków, które chronią nasze szkliwo przed wypłukiwaniem związków mineralnych  z pryzmatów szkliwnych przez kwasy pochodzenia zewnętrznego (co w dłuższej perspektywie prowadzi do erozji szkliwa i wszelkich jej następstw). Takie właściwości mają stabilizowane związki cyny, które w trakcie szczotkowania na powierzchni zęba tworzą nierozpuszczalną w kwasach warstwę składającą się z tlenku cyny, fosforanu cyny, fluorofosforanu cyny.  Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat erozji zębów? Zapraszam do wpisu Kilka słów o remineralizacji, ubytkach próchnicowych, erozji i ścieraniu się zębów🙂

Zarówno ze względu na stan dziąseł, jak i spadki pH w jamie ustnej powodowane wymiotami warto zwrócić uwagę, aby szczotkowanie było delikatne, bez dużego docisku, a zarazem skuteczne. Jako higienistka stomatologiczna powinnaś swojej ciężarnej pacjentce polecić szczoteczki z miękkimi włóknami lub jeśli używa szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej (tej z okrągłą główką 🙂 ) końcówki sensitive oraz tryb pracy szczotki również sensitive.

OCHRONA ZĘBÓW W CIĄŻY JEST BARDZO WAŻNA!

Aby uniknąć dodatkowych problemów stomatologicznych w trakcie, już i bez tego zwariowanych, 9 miesięcy konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym jeszcze przed zajściem w ciąże. Planujesz dziecko? Lub jedna z Twoich pacjentek wspomniała o takim zamiarze? Namów ją na „zrobienie porządku” w jamie ustnej. Priorytetem jest pozbycie się ognisk próchnicowych! Bakterie w płytce nazębnej mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć nie tylko na organizm matki, ale również nienarodzonego dziecka. Warto także zdecydować się na większe zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie ósemek) jeszcze przed zajściem w ciąże lub odłożyć je na późniejszy czas. Kobiety w ciąży powinny przesunąć w czasie również takie zabiegi jak: wprowadzanie implantów, wybielanie zębów czy ozonoterapia.

Higienistko pamiętaj, że Twoją rolą jest nie tylko zdjęcie kamienia lub wypiaskowanie zębów. Powinnaś również uświadamiać swoich pacjentów! Kobiety ciężarne muszą wiedzieć, jak niewiele robiąc mogą zrobić bardzo dużo – dla zdrowia dziecka i własnego.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji