Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Jasność widzę! Widzę jasność!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jasność widzę! Widzę jasność!

Jasność widzę! Widzę jasność!

Jak na prawdziwego przewodnika przystało – zapraszam Was w podróż… Podróż w głąb fotografii oczywiście! Dziś rozjaśnię Wam temat obiektywów, dzięki którym możecie zrobić zdjęcia nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Nie bez przyczyny użyłem sformułowania „rozjaśnię Wam temat obiektywów”.…Jasność to jeden z najważniejszych parametrów określających obiektyw. Jest miarą ilości światła, które zostaje przepuszczane przez obiektyw do wnętrza aparatu. Im jaśniejszy obiektyw, tym większy możliwy otwór przysłony.

Kiedy używam tego typu obiektywów?

Gdy fotografuję w trudnych warunkach świetlnych. Nie muszę nawet rozstawiać statywu, by korzystać z dobrodziejstw takiej optyki. Jasna optyka sprawia, że bez użycia lamp mogę wykonać zdjęcia w miejscach z ograniczonym dostępem do światła. Jeśli chcę uzyskać małą głębię ostrości.

Podczas fotografowania, gdy chcę skoncentrować się na pierwszym planie (pozostawiając drugi – rozmyty), obiektyw o wartości f/1.8–2.8 będzie idealnym rozwiązaniem. Użycie długiej ogniskowej sprawi, że zlikwiduję problem niechcianego przeze mnie tła. Gdy nie chcę, aby moje zdjęcia były poruszone.

W fotografii stomatologicznej nie ma miejsca na artystyczne koncepcje wizualne, w których postać jest poruszona. Do tego właśnie potrzebuję tego typu obiektu! Stosując małe wartości przysłony, mogę swobodnie korzystać z krótszych czasów ekspozycji. Skutkuje to „zamrożeniem’’ fotografowanych przeze mnie obiektów w ruchu, a zdjęcia charakteryzują się wzorową ostrością.

CanonW przypadku jasnego, zmiennoogniskowego obiektywu dobrze sprawdza się model EF 24-70 mm f/2.8L II USM marki Canon. Lubię go za jego uniwersalność – służy mi nie tylko do wykonywania jednego rodzaju fotografii. Stała przysłona tego obiektywu zapewnia również optymalną kontrolę nad głębią ostrości, dzięki której mogę uwzględnić na zdjęciu to, na czym mi najbardziej zależy. Zauważyłem, że zdjęcia wykonane tym właśnie obiektywem są niezwykle wyraźne, a autofokus jest bardzo precyzyjny. Działa szybko i bezgłośnie dzięki wykorzystaniu pierścieniowego silnika ultradźwiękowego. Jest przy tym solidnie wykonany (z materiałów najwyższej jakości), a co za tym idzie – wytrzymały. Uszczelnienie obiektywu zabezpiecza przed pyłem i wilgocią.

Tymczasem… mam nadzieję, że moje rady pomogą wprowadzić fotografię do Twojego gabinetu stomatologicznego.
Do przeczytania!

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji