Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Higienistko! Czy wiesz co to jest Oralitest?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Higienistko! Czy wiesz co to jest Oralitest?

Higienistko! Czy wiesz co to jest Oralitest?

Słysząc słowo Oralitest każda z nas powinna skojarzyć go z rakiem jamy ustnej. Dlaczego? Urządzenie Oralitest daje możliwość wykrycia zmian zapalnych i nowotworowych błony śluzowej jamy ustnej i języka. Tydzień temu po raz pierwszy miałam możliwość zobaczenia na czym tak właściwie polega cała procedura. To badanie określają cztery słowa: nieinwazyjnie, bezpiecznie, szybko i bezboleśnie!

oralitest 2Choroby układu krążenia i nowotwory od lat są nieprzerwanie głównymi przyczynami zgonów na świecie i w Polsce. Według ustaleń Eurostatu w latach 2004-2013 współczynniki umieralności z powodu raka, choroby niedokrwiennej serca i wypadków komunikacyjnych wykazały tendencję spadkową. Niestety w Polsce liczba zachorowań na nowotwory jamy ustnej i gardła z roku na rok jest coraz wyższa. W 2010 roku sięgała prawie 4 tys. (ponad 75% to mężczyźni)! Więcej danych statystycznych znajdziecie na stronie internetowej Europejskiego Urzędu Statystycznego oraz na www.onkologia.org.pl.

Aby rozpoznać raka jamy ustnej konieczne jest badanie lekarskie oraz ocena wycinka zmiany nowotworowej. Zazwyczaj w przypadku zauważenia przez lekarza jakichkolwiek niepokojących zmian zleca on wykonanie tomografii komputerowej, badania ultrasonograficznego oraz radiologicznego. Pierwszymi, najczęściej zauważanymi objawami nowotworu jamy ustnej są zgrubienia lub niegojące się owrzodzenia. Pamiętajcie, że nie zawsze muszą być bolesne.

Jak w takim razie rozpoznać wczesne stadium nowotworowe lub stan zapalny jamy ustnej? Najprostszym i skutecznym sposobem jest badanie Oralitest. W zestawie przygotowanym do wykonania badania znajduje się źródło fluorescencyjnego światła. Oświetlając nim zmienione patologicznie komórki lekarz jest w stanie zauważyć ciemny, nieregularny obszar, który wyraźnie różni się od zdrowych tkanek. Całe badanie trwa od 2 do 5 minut. Jak niewiele potrzeba, aby chronić nie tylko zdrowie jamy ustnej, ale także nasze życie…

Badanie Oralitest nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania, np. płukania ust nieprzyjemnymi w smaku preparatami. Światło fluorescencyjne jest bezpieczne dla pacjentów bez względu na ich wiek i stan zdrowia. Właściwie nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Jedyny warunek to założenie okularów ochronnych.

Mawia się, że pierwsza myśl i proste rozwiązania są najlepsze. I z czystym sumieniem możemy uznać, że tak samo jest w przypadku badania Oralitest, które jest częścią profilaktyki jamy ustnej. A jeśli już o tym mowa! Pamiętajcie, by ostrzegać swoich pacjentów przed czynnikami ryzyka nowotworów jamy ustnej. Dym papierosów, wysokoprocentowy alkohol, niewłaściwa higiena i przewlekłe drażnienie śluzówki (źle dopasowane uzupełnienie protetyczne) to najważniejsze z nich. Zagrożeniem dla pacjenta jest również nieleczona leukoplakia, czyli stan przednowotworowy. Aby podziałać na wyobraźnię pacjenta możecie posłużyć się fotografiami znalezionymi w Internecie. A jest ich tam całkiem sporo. Pamiętajcie, że właściwe i dokładne badanie jamy ustnej, nie tylko to przy wykorzystaniu światła fluorescencyjnego, może uchronić naszych pacjentów przed przykrymi skutkami nowotworów i zapaleń błony śluzowej jamy ustnej.

Profilaktyka to nasza działka Dziewczyny!

Czy kiedykolwiek udało Wam się zauważyć niepokojące zmiany błony śluzowej w ustach pacjenta?

oralitest 3

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji