Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Ergonomia to podstawa

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ergonomia to podstawa

Ergonomia to podstawa

Ergonomia jest ściśle związana z organizacją pracy zespołu stomatologicznego. Coraz więcej osób, w tym lekarzy, asystentek i higienistek stomatologicznych, techników dentystycznych, zauważa konieczność znajomości choćby podstaw pracy ergonomicznej. Czym właściwie jest ergonomia? Na co powinnyśmy zwrócić uwagę chcąc pracować ergonomicznie?

Ergonomia… co to?

Głównym celem ergonomii jest dostosowanie środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. A mówiąc prościej – ergonomia zajmuje się wprowadzeniem takich metod pracy, które umożliwiają jak największą wydajność przy jak najmniejszym wysiłku fizycznym i psychicznym. Specjaliści zajmujący się ergonomicznymi aspektami pracy badają zależności między człowiekiem a otoczeniem. Wychodzą z założenia, że człowiek znajduje się w centrum (tak jak Słońce znajduje się w centrum Układu Słonecznego), a wszystkie pozostałe elementy (m.in. wyposażenie gabinetu stomatologicznego) muszą być dostosowane do niego w taki sposób, aby do maksimum wykorzystał swoje zdolności, możliwości i umiejętności.

Niedoceniana ergonomia

Ergonomia miała bardzo trudne początki. Po raz pierwszy w naszym kraju zajęcia z ergonomii dla studentów wprowadzono ponad ćwierć wieku temu na ówczesnej Akademii Medycznej w Łodzi (dzisiaj Uniwersytet Medyczny w Łodzi). Prekursorami tych działań byli prof. Suliborski oraz dr Tomasz Dzieniakowski. Od tamtych pionierskich wydarzeń upłynęło już sporo czasu, a nauka jaką jest ergonomia wciąż nie jest doceniania przez wielu lekarzy dentystów. Oczywiście w konsekwencji rzutuje to na pracę całych zespołów stomatologicznych. Przyczyn takiego postępowania można wymienić wiele, ale za najważniejsze uznajmy brak świadomości i wiedzy na temat ergonomii.

Wspomniany już wcześniej dr Dzieniakowski tłumaczy to „zjawisko” na kanale Dentowizji w materiale zatytułowanym „Niedoceniana ergonomia w stomatologii” < — KLIK!

Ergonomia – nie tylko pozycja ciała

Podczas pracy członków zespołu stomatologicznego najbardziej obciążone są kończyny górne i tułów. Ale… ergonomia to nie tylko pozycja/ułożenie naszego ciała podczas statycznej pracy przy fotelu. Na komfort naszej pracy wpływa szereg bardzo różnych czynników. Podstawowe z nich to te, które warunkują nasz komfort już od samego pojawienia się w miejscu pracy. Mam tutaj na myśli wielkość pomieszczeń wchodzących w skład gabinetów/placówek, w których pracujemy. Okazuje się, że nawet wymiary drzwi mają znaczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie. Znaczenie ma nie tylko oświetlenie ogólne (całej powierzchni pracy w tym także poczekalni), ale również oświetlenie miejscowe przy bezpośrednim stanowisku pracy. Jeżeli już jesteśmy przy oświetleniu to należy wspomnieć o właściwym doborze barw – należy unikać barw zimnych i ostrych zestawów kolorystycznych. Wpływ na ergonomiczną pracę ma także dobór mebli, warunki pracy z komputerem, a nawet mikroklimat pomieszczeń.

Wiele z ergonomicznych czynników wpływających na komfort i wydajność naszej pracy regulują przepisy prawne, między innymi Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Zaprzyjaźnij się z ergonomią

Warto szkolić się z zakresu umiejętności ergonomicznej organizacji pracy w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego? Bo nasza trudna codzienna praca stanie się łatwiejsza i bardziej wydajna! Na profesjonalnych szkoleniach dowiemy się między innymi:

 – jak rozpoznawać czynniki szkodliwe,

 – jakie są cele wprowadzania zasad ergonomii w stomatologii,

 – jakie zagrożenia czyhają na nas w związku z brakiem ergonomii w codziennej gabinetowej pracy,

 – jak planować pracę zespoły stomatologicznego zgodną z zasadami ergonomii (m.in. właściwe metody pracy w pacjentem).

Idealną okazją do zaprzyjaźnienia się z ergonomią będzie V Jubileuszowa Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2018. Chcesz zostać jako pierwsza poinformowana o szczegółowym programie konferencji? Chcesz mieć pierwszeństwo w zapisach na warsztaty? Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.asysdent.pl, zostawisz dane kontaktowe i GOTOWE! Serdecznie zapraszam – spotkajmy się na Asysdencie!

 

asysdent

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji