Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Elementy technik dentystycznych w pracy higienistki i asystentki

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Elementy technik dentystycznych w pracy higienistki i asystentki

Elementy technik dentystycznych w pracy higienistki i asystentki

Dzisiaj przygotowałam dla Was post o troszkę innej tematyce niż zazwyczaj. Nie będzie dotyczył instruktażu, szczoteczek, past czy nici dentystycznych. Prócz tego, że jestem higienistką stomatologiczną, zdobyłam też dyplom technika dentystycznego. I jak już możecie się domyślać – dzisiaj o gipsie, modelach i wyciskach 🙂

Techniki dentystyczne to kierunek, którego naukę można podjąć zarówno w zawodowej szkole policealnej, jak również na uczelni wyższej (studia I stopnia – licencjackie oraz studia II stopnia – magisterskie). Kim jest technik dentystyczny – oczywiście każda z nas wie. Ale czy my możemy wyręczać technika w niektórych pracach?

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. O godzinie 19:00 w naszym gabinecie zjawia się pacjent, u którego przy okazji kompleksowej higieny jamy ustnej na zlecenie lekarza wykonujemy również wyciski alginatowe. Jest czwartek, jutro zacznie się długi weekend, nasza pracownia już nie pracuje. Co w takim razie robimy z wyciskiem? Odlać czy przechować w lodówce? Co z wymiarami wycisku? Jak długo wycisk alginatowy możemy przechowywać do momentu odlania modelu?

Właśnie w takich sytuacjach idealna wydaje się umiejętność radzenia sobie z gipsem. Czynność ta nie jest bardzo trudna, gdy przestrzega się kilku kluczowych zasad.

Przede wszystkim na samym początku musimy dowiedzieć się w jakim celu jest pobierany wycisk. W zależności od tego jaki model mamy do wykonania będziemy używać odpowiedniej klasy gipsu. My zazwyczaj będziemy odlewać modele diagnostyczne, zwane także wstępnymi bądź orientacyjnymi. Jakość wykonanego modelu zależy od jakości wycisku. Diagnostyczne modele gipsowe powinny być przechowywane jako dokumentacja medyczna, dlatego ważne jest, aby były wykonane z twardego gipsu, na przykład IV klasy, który ma wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, dokładnie odwzorowuje detale, ma bardzo dobrą stabilność wymiarów oraz jest odporny na ściskanie. Im wyższy numer klasowy gipsu tym większa twardość.

Jak poprawnie odlać model?

  1. Gdy już wiesz jakiej klasy gipsu musisz użyć, powinnaś wydmuchać wycisk z resztek płynów dezynfekcyjnych.

  2. Dla zapobiegnięcia powstania pęcherzyków powietrza w modelu powinno się rozmieszać gips w mieszadle próżniowym. Używając mieszadła próżniowego zyskuje się pewność powtarzalności wykonanej pracy. Gdy nie mamy dostępu do takiego sprzętu pozostaje nam użycie silikonowej miski i łopatki.

  3. Bardzo ważne! Musisz przestrzegać proporcji gipsu i wody podanej przez producenta. W przeciwnym wypadku model może okazać się kruchy lub po prostu gips zacznie wiązać zanim zalejemy nim wycisk.

  4. Gips powinien mieć konsystencję gładkiej bitej śmietany. Gdy osiągniemy ten efekt możemy przystąpić do odlewania. Za pomocą cienkiego narzędzia wlewamy gips w kolejne miejsca wycisku ( ja w tym celu używam cienkiego modelarzyka). Świetnym rozwiązaniem na tym etapie jest użycie wibratora protetycznego. Wycisk na nim umieszczony drży, a gips pięknie „zapływa” w każdy zakamarek.

  5. Gdy powierzchnie żujące pokrył już gips można użyć większej łopatki.

  6. Aby skrócić sobie czas pracy do wykonania modelu warto użyć formy do wykonywania podstawy modeli.

  7. Pamiętaj, aby przestrzegać czasu wiązania gipsu! Gdy będziemy próbować wcześniej uwalniać model z wycisku może się to skończyć jego pokruszeniem.

  8. Uwolniony model należy okroić. Gdy zastosujesz formy do wykonywania podstaw modeli nie będzie to konieczne.

  9. Na koniec zwróć uwagę czy z powierzchni modelu nie należy usunąć powstałych w trakcie odlewania artefaktów.

I okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Trochę chęci, kilka rad i możemy liczyć na dodatkową pochwałę w pracy 🙂 Nie bójmy się robić nowych rzeczy! Nie od razu Kraków zbudowano. Pobierz wycisk koleżance z pracy i wspólnie poćwiczcie odlewanie modeli. Nowych umiejętności nigdy dość. Go girls!

Nie rozumiecie niektórych terminów użytych w moim wpisie? Czym różni się model diagnostyczny od roboczego? Specjalnie dla Was tworzę minisłownik pojęć związanych z technikami dentystycznymi i protetyką stomatologiczną. Myślę, że będzie on pomocny w ramach Waszej codziennej gabinetowej pracy. A osobom, które przygotowują się do egzaminu zawodowego, pomoże zrozumieć to i owo 🙂

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji