Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Dentysta wśród Pigmejów cz. 2

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentysta wśród Pigmejów cz. 2

Dentysta wśród Pigmejów cz. 2

Ponownie oddajemy głos, a właściwie przestrzeń tego bloga w portalu Dentonet.pl, Martynie Osiak z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego…

Ekstrakcja zębów u AbisaPodstawowymi zabiegami, jakie wykonywałam były ekstrakcje zębów, nacinanie ropni i ręczne usuwanie kamienia nazębnego. Cieszyłam się każdym pacjentem, który do mnie przyszedł, ponieważ pomimo miesiącami trwającego bólu zębów, wizyta u dentysty była dla nich nowym, nieznanym doświadczeniem. Podczas mojej pracy uczyłam także jedną z Pigmejek pracujących w przychodni, Marie Noël, usuwania zębów. Wiedziałam, że wraz z moim wyjazdem zostawię mieszkańców Monasao bez opieki stomatologicznej, dlatego starałam się jej przekazać jak najwięcej wiedzy i umiejętności.

Ku mojemu zaskoczeniu, po miesiącu szkolenia Marie Noël potrafiła pod moim okiem wykonać znieczulenie nasiękowe i przewodowe, a także przeprowadzić proste ekstrakcje zębów. Mam nadzieję, że podczas mojego kolejnego wyjazdu uda mi się nauczyć ją jeszcze więcej.

W trakcie mojego pobytu usunęłam kilkaset zębów, musiałam radzić sobie w trudnych warunkach, borykać się z brakiem potrzebnego sprzętu i materiałów, jednak praca z tymi ludźmi jest niesamowitym doświadczeniem.

Pigmeje plemienia Ba'akaPigmeje to ludzie bardzo skromni, pokorni i wstydliwi, lecz pomimo braku rzeczy materialnych są niezwykle radośni, życzliwi i serdeczni. Przyjęli mnie na początku nieufnie, ale później traktowali jak serdecznego przyjaciela. W chwilach wolnych od pracy chodziłam z nimi na polowania do dżungli, na łowienie ryb, uczyłam się przygotowywać ich posiłki, spędzałam czas na zabawach z dziećmi i każdego dnia mój podziw dla ich ciężkiej codziennej pracy był coraz większy.

Dzięki wybudowanej przez misjonarzy studni mają stały dostęp do czystej wody, co w krajach afrykańskich nie zdarza się często. Niestety ich posiłki są bardzo skromne, a podstawę ich pożywienia stanowi ubogie w substancje odżywcze gozo, czyli maniok. Dlatego powszechne jest niedożywienie wśród dzieci, które niestety umierają z powodu anemii.

Jest wiele problemów, które dotykają najbiedniejszych mieszkańców Afryki. Pobyt tam uświadomił mi, jak wiele jest do zrobienia, a naszym obowiązkiem jest niesienie pomocy tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Pełna relacja z misji lek. dent. Martyny Osiak oraz lek. dent. Moniki Wieczorek znajduje się również w najnowszym numerze eDentico

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji