Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

D jak dokumentacja cyfrowa

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
D jak dokumentacja cyfrowa

D jak dokumentacja cyfrowa

Technologia cyfrowa przekształciła usługi, przekształciła ustaloną ortodoksję i wzmocniła obywateli w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Opieka stomatologiczna nie jest wyjątkiem. Przybył cyfrowy pacjent! Każdego pacjenta traktuje się jako indywidualną jednostkę, która ma własne oczekiwania, wyobraźnię na temat własnego pięknego uśmiechu i odrębną sytuację w jamie ustnej. W jaki sposób zapamiętać każdego? W jaki sposób porównać zmiany jakie nastąpiły przez ostatni rok, 2 lata, 5 lat, 20 lat? Archiwa? Modele gipsowe? Dobra lecytyna…?

Krok po kroku?

GABINET

WYWIAD MEDYCZNY

Ogólny stan zdrowia pacjenta – przyjmowane leki, reakcje uczuleniowe, schorzenia ogólne lub przewlekłe, choroby infekcyjne.

WYWIAD STOMATOLOGICZNY

 1. Wywiad protetyczny

 2. Wywiad endodontyczny

 3. Wywiad ortodontyczny

 4. Wywiad periodontologiczny

 5. Wywiad w zakresie twarzoczaszki

BADANIE RADIOLOGICZNE

Wewnątrzustny status rentgenowski, tomografia komputerowa, skośne przezczaszkowe zdjęcia rtg

BADANIE KLINICZNE

 1. Badanie zewnątrzustne

Analiza twarzy, analiza zębowo-wargowa i fonetyczna, analiza twarzoczaszki

 1. Badanie wewnątrzustne

Ocena struktur zębowych, ocena ortodontyczna, ocena periodontologiczna, ocena warunków okluzyjnych.

DIAGNOZA

PLAN LECZENIA – PROGNOZA

 1. Ocena dyscyplinarna (endodontyczna, zachowawcza, ortodontyczna, periodontologiczna, implantologiczna)

 2. Komunikacja z pacjentem

 3. Przebieg leczenia

 4. Komunikacja z laboratorium protetycznym

Czy uda się zmieścić pacjenta w 1 pliku? TAK!! W pliku cyfrowym… Wywiady można nagrać, do folderu dodać status rentgenowski, fotografie zewnątrzustne, a skan wewnątrzustny…1 skan!! da nam wszystkie informacje dotyczące badania wewnątrzustnego… Dodatkowo w pliku mamy informacje okresu czasu w jakim zostały badania wykonane, możemy je porównać, sprawdzić zmiany, zdiagnozować problemy i postawić prawidłową diagnozę…a wszystko to przede wszystkim opierając się na materialnych dowodach i argumentach!

KOMUNIKACJA Z PACJENTEM

Zależy nam, by jak najbardziej profesjonalnie, a zarazem prosto przekazać pacjentowi wszystkie wiadomości dotyczące jego samego… Wizualizacja tego jest najlepszą formą. Pokazanie pacjentowi w czym jest problem, a nie opowiadanie o tym wzbudza zaufanie i chęć do zaakceptowania planu leczenia. Gdy dodamy do tego wizualizację przyszłego uśmiechu zmienionego za pomocą ortodoncji lub protetyki…może się to skończyć tylko happy endem!

KOMUNIKACJA Z LAB

Szybkość i łatwość wymiany informacji i wyobrażeń na temat efektu ostatecznego – to słyszymy na każdym kroku, gdy mowa o cyfrowej stomatologii i CAD/CAM. Ale najważniejszą kwestią jest rozmowa tym samym językiem – lekarz, technik i pacjent rozmawiają tym samym językiem, mając przed oczami ten sam obraz, w głowie mają tą samą sytuację… Uruchamiamy wyobraźnię, ale tą, która jest naprawdę potrzebna i która doprowadzi nas do sukcesu…sukcesu całego zespołu.

Nowoczesna stomatologia to nie tylko forma i trend… To coś więcej niż tylko podążanie za modą – to forma, która podąża za funkcją…

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji