Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Czym jest dla mnie Afryka?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czym jest dla mnie Afryka?

Czym jest dla mnie Afryka?

Kontynuujemy cykl relacji kolejnych lekarzy dentystów, którzy zaangażowali się w akcję rozpoczętą przez dr. Konrada Rylskiego. W projekcie „Dentysta w Afryce” wziął udział m.in. dr Sławomir Burda.

To chyba jedno z najtrudniejszych pytań. Miejscem, w którym człowiek bardzo często nie ma świadomości, żyje z dnia na dzień, często bez podstawowej wiedzy i opieki zdrowotnej. Ale jest też bardzo pięknym kontynentem, z przepiękną, różnorodną kulturą i cudownym krajobrazem. Miejscem, do którego chyba każdy, kto tam był, będzie zawsze wracał myślami i chętnie powróci, w miarę możliwości, ciałem.

Często przed wyjazdem słyszałem stwierdzenie, że w Afryce można się zakochać albo ją znienawidzić. Ja definitywnie się zakochałem. Myślę, że naszym zadaniem, osób ze świata bardziej rozwiniętego, jest dać żyjącym tam ludziom tę świadomość, możliwość wyboru i decydowania o własnym losie. Warto im pokazać, że mogą żyć bez bólu, że można zapobiegać chorobom i je leczyć, przekazać im wiedzę często dla nas podstawową, a dla nich nierzadko na wagę życia. Nie po to, żeby ich zmieniać, ale po to, żeby ich kultura, obyczaje i oni sami nie wyginęli na skutek chorób, zaniedbania i głodu.

Chciałbym, żeby każdy z Was, nie tylko dentystów, miał możliwość poznania Afryki, przynajmniej w tak małym stopniu, jak mnie się to udało podczas kilkutygodniowego pobytu. Żeby zrozumiał, jak niewielkim własnym wkładem jest w stanie pomóc wielu ludziom, w jak dużym stopniu jego prosta decyzja o wylocie może zmienić życie wielu osób. Liczę na to, że będzie więcej lekarzy, którzy zdecydują się poświęcić odrobinę czasu, wiedzy i pieniędzy dla tych, którzy są najbardziej potrzebujący na świecie.

Wyobraź sobie, że boli Cię ząb, a nie masz co z tym zrobić. W Polsce sto lat temu zęby usuwał kowal. Tam nie ma kowali, bo nigdy nie było koni. Ludzie nauczyli się żyć z bólem lub radzić sobie na własne sposoby, między innymi przykładając żar z ognia lub elektrolit z baterii na bolący ząb, po to, aby go umartwić. Często doprowadza to do drastycznych powikłań. Jest kilku dentystów w kraju, ale są oni w dużych miastach, oddalonych niekiedy o setki kilometrów, dostanie się do nich graniczy z cudem.

DSC_0702

Podróż nie zmieniła moich wartości i myślę, że nie o to chodziło, żeby je zmieniać. Mam nadzieję, że w każdym, kto jest związany z medycyną, jest chociaż cząstka osoby chcącej nieść bezinteresowną pomoc. Wystarczy tylko się odważyć.

W programie „Dentysta w Afryce” możemy dodatkowo zwiedzić piękny kraj, jakim jest Kamerun, serce Afryki. Kraj, w którym jest las równikowy, sawanny, góry, który sięga aż pod Saharę. Jest w nim 250 grup etnicznych i tyle samo rodzimych języków. Muzułmanie żyją w zgodzie z katolikami, a słońce przez cały rok wschodzi o 6:00 i zachodzi o 18:00.

Na pewno jeszcze odwiedzę Afrykę. Czy będzie to znowu Kamerun, nie potrafię w tym momencie odpowiedzieć. Wielu ludzi mówi mi, że nigdy by się tam nie wybrało. Nie potrafię z nimi walczyć i przekonywać na siłę. Zawsze znajdzie się jakieś „bo” – dla jednych „bo jest za gorąco”, dla innych „bo za wilgotno”, jeszcze inni nie lubią owadów. Nie dociera do nich tłumaczenie, że wszystko jest przerysowane, że komary gryzą, ale tylko jak się nie uważa, że owszem jest ciepło, ale w Polsce w lipcu bywa bardziej gorąco.

Jeśli nie potrzebujesz pięciu gwiazdek, żeby wypocząć psychicznie, w 100% polecam taki wyjazd. Na kilka tygodni zostaw ten nasz świat, w którym tylko się pędzi za wszystkim i poznaj inny, który też jest na naszej planecie i potrzebuje Twojej pomocy.

6

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji