Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Zaznajomienie się z ostatnim postem pomogło Wam poznać dokładną definicję „przestrzeni międzyzębowych”. Wiemy również jakie przybory pomagają nam je oczyszczać.  Dzisiaj na temat nitki dentystycznej, wykałaczek i irygatorów kilka słów więcej.

Tylko część pacjentów przyznaje, że używa nitki dentystycznej. Zapytani o to dlaczego tego nie robią tłumaczą się, że nie potrafią, jest to dla nich za trudne, używanie nitki jest im nie potrzebne lub nie mogą/nie potrafią dobrać odpowiedniej nitki dla siebie.

Użycie nitki dentystycznej jest najpopularniejszym sposobem usuwania płytki nazębnej i resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych. Wiedziałyście, że już u ludzi pierwotnych można zauważyć ślady po zabiegach higienizacyjnych przypominające użycie nici dentystycznej?

Wynalezienie współczesnej nici dentystycznej przypisuje się amerykańskiemu lekarzowi – doktorowi  Levi Spear Parmly’emu. To on jako pierwszy, w 1815 roku, zaczął polecać swoim pacjentom używanie jedwabnych nici, w celu oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Już 67 lat później nici zaczęły być produkowane na skalę masową. Cienki i mocny jedwab po drugiej wojnie światowej został zastąpiony tańszym nylonem.

Bardzo ważna jest poprawna technika użycia nici dentystycznej.

nitka 2Wielu pacjentów nie wie jak nitkować zęby. Ze względu na nieprawidłową technikę ranią dziąsła i zniechęcają się do nitkowania. Dzięki użyciu nitki dentystycznej można łatwo usunąć płytkę poddziąsłową. Ważne, by pacjent wiedział jakie ruchy powinien wykonywać w trakcie nitkowania. Nie zaleca się ruchów poziomych, które mogą być niebezpieczne dla nabłonka łączącego, a nawet przyczepu łącznotkankowego. W dzisiejszej bogatej ofercie nitek dentystycznych każdy znajdzie coś dla siebie. Od cienkich nitek (np. Oral B Satinfloss), przez dzielone na kawałki (np. Superfloss), po grubsze nitki woskowane lub nitki z fluorem i te o różnych smakach.

W Olduvai Gorge w Tanzanii znaleziono ząb trzonowy naszego przodka. Liczące sobie 2 miliony lat znalezisko należało do jednego z przedstawicieli gatunku Homo erectus. Co ciekawe właśnie na wiekowym trzonowcu zauważono charakterystyczne poziome rowki, które naukowcy przypisują roli ówczesnych wykałaczek. Popularność zdobyły dopiero w XIX wieku, kiedy to zaczęto produkować je w celach handlowych. Już nie wytwarzano ich ręcznie – produkcją zajęła się maszyna, którą w 1872 roku stworzyli Amerykanie Silas Noble i James Cooley.

O czym powinniśmy pamiętać używając wykałaczek do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych?

– Najlepszą opcją w przypadku wykałaczek są te o przekroju trójkątnym. Dlaczego najlepsze? Bo idealnie pasują do kształtu przestrzeni.

– Warto, żeby wykałaczka, którą wprowadzamy w przestrzeń była już delikatnie nasiąknięta śliną (poprawia to elastyczność drewna).

– Wybierajmy wykałaczki wykonane z miękkiego drewna.

– Nie zaleca się użycia wykałaczek w przypadku zdrowego przyzębia i dobrze zachowanych brodawek dziąsłowych.

Irygator to urządzenie, które wspomaga codzienne szczotkowanie zębów. Irygator ustny powstał ponad 30 lat temu. Jest wymieniany jako jeden ze sposobów wspomagania oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Oczyszcza powierzchnie na zasadzie mechanicznego oddziaływania strumienia wody pod ciśnieniem. Strumień wody może być ciągły lub przerywany, prosty lub rozszczepiony. Sami możemy również regulować jego moc i prędkość. Strumień dociera do miejsc, do których szczoteczka nie ma szansy sięgnąć nawet przy bardzo dokładnym szczotkowaniu. Najnowsze irygatory są nieprzecenionym narzędziem w poprawie stanu zdrowia dziąseł. Nitki i wykałaczki z większą skutecznością usuwają resztki pokarmowe i płytkę nazębną. Natomiast technologie, które są wykorzystywane przy tworzeniu irygatorów (np. napowietrzenie płynu wyrzucanego z dyszy) pozwalają rozprawić się z bakteriami i ich rozpuszczalnymi produktami.

Produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych używane regularnie oraz według instrukcji są bezpieczne dla nas i naszych pacjentów. Naszą rolą jest opisanie pacjentowi zalet i wad nici, wykałaczek i irygatorów. Pacjent wychodząc z naszego gabinetu musi wiedzieć kiedy, czego i w jaki sposób używać, aby jak najlepiej zadbać o higienę swojej jamy ustnej.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji