Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Czas to miłość – relacja Oli Golińskiej. cz. 2

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czas to miłość – relacja Oli Golińskiej. cz. 2

Czas to miłość – relacja Oli Golińskiej. cz. 2

Dziś na blogu „Dentysta w Afryce” publikujemy drugą część relacji z pobytu w Kamerunie lek. dent. Aleksandry Golińskiej. Relacja została też opublikowana w cyklicznym raporcie Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Gdy miałam prąd w gabinecie, mogłam leczyć zęby, usuwać kamień nazębny. Każdą rozmowę rozpoczynałam od instruktażu higieny jamy ustnej, modyfikowałam sposób szczotkowania. Kilkakrotnie szłam do pobliskiej szkoły podstawowej prowadzonej przez siostrę Alicję, by przeprowadzić lekcję higieny jamy ustnej. Na początku 2pytałam dzieci jak i kiedy myją ząbki, na modelu pokazywałam jak zrobić to prawidłowo, następnie uczyłam je piosenki „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”, którą wcześniej przetłumaczyłam na język francuski,
po czym wszyscy razem szliśmy przed szkołę myć ząbki. To była wielka frajda i dla mnie i dla dzieci!

Maluchy sześcio i siedmioletnie, od których zaczęłam, od razu załapały nowości i codziennie rano, jedząc śniadanie, słyszałam jak pięknie śpiewają tą piosenkę. Dostrzegalna na każdym kroku bieda kontrastowała z niesamowitą radością mieszkańców. Zaciekawiona tym widokiem,
chciałam poznać lepiej tamtejszą kulturę. Zaczęłam śpiewać w chórze parafialnym, tam zaprzyjaźniłam się z młodymi z okolicy, nauczyłam się śpiewać w językach plemiennych: Ewondo, Maka, Bamileke, Badżue, uczyłam się tańczyć, poznawałam miejscowe zwyczaje. Uczyłam się przygotowywać potrawy kameruńskie, obierałam ziarna kakao, poszukiwałam hipopotamów, spływałam pirogą rzeką Dja, unikając spotkania z krokodylem, podglądałam goryle i szympansy w „sanktuarium małp”. Wszystkie te doświadczenia pokazały mi energię życia, życia na 100%. Kilka lat temu mój znajomy, mały brat Jezusa – Kazek życzył mi „więcej życia w latach niż lat w życiu”. Te piękne życzenia po pobycie w Afryce jeszcze bardziej chcę wcielać w życie. 

Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: „Jedni mówią: czas to pieniądz, a ja wam mówię: czas to miłość! Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa!” Wolontariat w Kamerunie był pięknym doświadczeniem miłości… Troszkę dałam z siebie, a otrzymałam wielokrotnie więcej! Dziękuję!
Aleksandra Golińska