Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Bezpieczne produkty do higieny jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Bezpieczne produkty do higieny jamy ustnej

Bezpieczne produkty do higieny jamy ustnej

Zastanawiałyście się na co zwracać uwagę przy rekomendacji konkretnego produktu oprócz przedstawienia jego instrukcji użycia? Co wpływa na bezpieczeństwo produktów do higieny jamy ustnej?

Jednym z głównych tematów odbywającego się w zeszłym roku w Polsce, a dokładniej w Poznaniu, Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI 2016 był problem starzejącego się społeczeństwa jako wyzwania dla całego systemu ochrony zdrowia, w tym także dla środowiska stomatologicznego. Specjaliści podkreślali związek stanu jamy ustnej ze zdrowiem człowieka. Jestem studentką Zdrowia Publicznego ze specjalizacją Promocji Zdrowia i z mojej uczelnianej perspektywy mogę powiedzieć, że starzenia się społeczeństwa to temat przewijający się na większości zajęć – od epidemiologii, przez socjologię, po ekonomikę. Światowe systemy ochrony zdrowia muszą mierzyć się z negatywnymi skutkami wydłużającego się życia społeczeństwa. Im dłużej żyjemy, tym dłużej nasze organizmu wystawione są na działanie czynników ryzyka i narażone są na „większe zużycie” (wybaczcie mi to uprzedmiotowienie). Jednym z problemów stomatologicznych związanych z rosnącą średnią długością życia jest zużycie naszych zębów. U ludzie starszych często obserwuje się zaawansowane starcie zębów czy odsłonięcia korzeni, które wynikają z recesji dziąseł. Niestety nieleczone może doprowadzić do wrażliwości i próchnicy korzeni.

Zatem – na co w głównej mierze powinno się zwrócić uwagę? Pamiętajmy o bezpieczeństwie produktów do higieny jamy ustnej! Wchodząc do pierwszej lepszej drogerii lub hipermarketu z zamiarem kupna szczoteczki do zębów stajemy przez niełatwym wyborem. Różowe, niebieskie, zielone, fioletowe, duże, małe, miękkie, twarde… Czy design, ulubiony kolor lub pozorna atrakcyjność powinny być wyznacznikiem dla nas i naszych pacjentów?

Uczulmy naszych pacjentów poprzez właściwą rekomendację i instruktaż, aby zwracali uwagę na:

– wykonanie i dopracowanie produktu!

– prawidłowe użycie!

Wiedziałyście, że zbyt często używanie płukanek z alkoholem może doprowadzić do wysuszenia śluzówki? Technika szczotkowania i nitkowania powinna być przez nas na bieżąco sprawdzane w gabinecie. Najczęstszy błąd jaki podczas szczotkowania popełniają pacjenci to zbyt mocny docisk szczotki do zębów i dziąseł. Rozwiązanie: dostępne na rynku elektryczne szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (np. Oral B Genius lub Oral B Pro 6000) wyposażone w czujniki nacisku, które monitorują siłę wywieraną przez użytkownika podczas szczotkowania.

Najnowsze modele wyposażone są w potrójny czujnik siły nacisku (wyłączenie ruchów pulsacyjnych, zwolnienie oscylacji-rotacji o 35%, czerwona lampka w rączce) oraz dodatkowa informacja na urządzeniach zewnętrznych jeśli szczotka jest z nimi połączona. Czujniki mają uświadomić pacjentom, w których momentach wkładają zbyt dużo siły w szczotkowanie. Czujnik włącza się przy sile 2,4N. Nasi rodzice nawet nie śnili o takich innowacjach i udogodnieniach technologicznych. A co jeszcze przed nami? 

Dzisiaj troszkę dokładniej skupmy się na wykonaniu i dopracowaniu produktów używanych do higieny jamy ustnej. Na jednej ze stron internetowych o tematyce prawnej, w artykule pod tytułem „Jakie są wymagania dotyczące bezpieczeństwa produktu?” znalazłam takie sformułowanie: „Stopień zagrożenia stwarzanego przez produkt może zależeć od szeregu czynników. Zagrożenie może być wynikiem błędu w procesie wytwarzania lub produkcji lub może wynikać ze złej technologii bądź użytych materiałów.” Wytłumaczmy to sobie na przykładzie szczoteczki do zębów, a dokładniej na sposobie wykonania włókien szczotki.

Jak zapewne już wiecie większość producentów (choć nie wszyscy) wykorzystują technologię zaokrąglania końcówek. Cel: zapewnienie bezpieczeństwa zarówno twardych, jak i miękkich tkanek w jamie ustnej. Prym wiodą tutaj szczoteczki Oral B, które mają niezwykle wysoką normę jakościową – firma produkuje szczotki z włóknami zaokrąglonymi w 85% lub więcej.

Blog Ania Makowka

Zdjęcia porównujące włókna zaokrąglone szczoteczki ORAL B i szczotki jednorazowej.  Autor: Wioletta Gajewska, Instytut Blend-a-Med Oral B.

Krótko o tym jak wygląda proces technologiczny, w którym tworzy się zaokrąglone końcówki włókien. Zazwyczaj wykonywane są z miękkiego, zakończonego na okrągło nylonu i posiadają zróżnicowaną średnicę. Zaokrąglanie włókien następuje podczas procesu wytwarzania szczoteczki, po ich osadzeniu w głowicy szczoteczki. Włókna są piaskowane, a następnie polerowane, aż do uzyskania gładkiej i zaokrąglonej końcówki. Sztywność włókna jest ściśle powiązana z jego średnicą i długością: grubsze włókna wymagają większej siły, aby je zgiąć niż cieńsze włókna.

A na koniec ciekawostka stricte związana z zaokrąglonymi włóknami szczotek. W 1950 roku pewien periodontolog, dr Hutson, opracował pierwszą szczoteczkę z cienkim, delikatnym, nylonowym, włóknem, zaokrąglonym na końcu. Nazwał ją Oral B – skrót od Oral Brush. Wtedy to zaczęła się historia marki. Od 1969 roku zaokrąglone końcówki nylonowe stały się standardem firmy! I przypuszczałybyście, że są z nami już 67 lat?

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji