Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Bezlusterkowce – co trzeba o nich wiedzieć?

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Bezlusterkowce – co trzeba o nich wiedzieć?

Bezlusterkowce – co trzeba o nich wiedzieć?

Minął rok, odkąd opowiadałem Wam o (nie)zwykłości pożyczonego od kolegi (znów pozdrawiam Andrzeja) aparatu o rozdzielczości 1,3 megapiksela. Mam wrażenie zaś, że minęło znacznie więcej. Czas – choć płynie nieubłaganie – to równo z nim niemalże kroczy technologia. Fotografia w stomatologii musi być przede wszystkim szybka! W tym wypadku technika analogowa (do której mam zawsze swoisty sentyment) nie sprawdzi się. Chcąc dobrze wykonać zdjęcia w krótkim czasie, należy uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale i w dobrej jakości aparat, który nam to ułatwi. Z uwagi na to, że mamy wakacje i zaczęły nam doskwierać upały – na dziś coś lekkiego! Bezlusterkowce!

Lekkiego – porównując ten rodzaj aparatów z lustrzankami, z których najczęściej korzystam wykonując zdjęcia w gabinecie.

Czym charakteryzują się bezlusterkowce? Jak sama nazwa wskazuje, są bez lustra. To nic innego jak lustrzanki pozbawione właśnie tej zajmującej sporo miejsca komory. Za sprawą tego światło, które przechodzi przez obiektyw, pada bezpośrednio na matrycę. Dzięki temu możemy sprawniej posługiwać się trybem Live View.

Czym wyróżniają się bezlusterkowce?

Tym, co różni bezlusterkowce od zwykłych kompaktów jest wymienna optyka – w mniejszym korpusie mamy zachowaną nadal wysoką jakość wykonanych zdjęć. Możemy, jak w przypadku lustrzanek, dopasować obiektyw do naszych potrzeb i cieszyć się efektami pracy! Aparat tego typu, który spodobał mi się głównie ze względu na jego szybki autofokus, to Canon EOS M3. W ostatnim wpisie proponowałem rozdzielczość 1,3 megapiksela – teraz znacznie podwyższam poprzeczkę – 24,2 megapiksele zamknięte w niedużym body. Niech jego rozmiar Was nie zmyli… Mamy do czynienia z solidnie wykonanym sprzętem, który nie jest AŻ tak lekki, jak mogłoby się zdawać. Znaczna część korpusu została wykonana z metalowych elementów. Jest natomiast wygodny w użyciu, świetnie trzyma się go w dłoni. Jak wspomniałem, aparat ma dobry autofokus. Dynamicznie można uchwycić obiekty z szybkością 4,2 klatek na sekundę – to robi wrażenie…

Bezlusterkowce – idealne do zdjęć na społeczności

Gdy istnieje potrzeba wstawienia zdjęcia do serwisów społecznościowych, szybko można przesłać zdjęcie zrobione tym aparatem na swój smartfon. Zaoszczędza to sporo czasu, który warto przeznaczyć na coś innego! Jeśli jesteś entuzjastą selfie (to nadal w modzie), można sterować aparatem za pomocą telefonu komórkowego. Ekran pozwala nam na fotografowanie pod wieloma kątami, mając ciągle wgląd w kadr, jaki chcemy uzyskać. Dołączając do tego odpowiedni obiektyw, można wykonać świetnej jakości zdjęcia. Odnośnie obiektywów i testowanego przez mnie EOS M3 – w tym przypadku Canon daje nam spore możliwości wyboru: od obiektywów dedykowanych do bezlusterkowców, po te dedykowane do lustrzanek (z użyciem przejściówki). Ciekawą propozycją dla stomatologa jest obiektyw z wbudowaną lampą ze światłem ciągłym do fotografii makro. Ale to już przy innej okazji – przecież teraz mamy wakacje!

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Oceń komentarz:     0: : 0