Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Bez lampy błyskowej ani rusz…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Bez lampy błyskowej ani rusz…

Bez lampy błyskowej ani rusz…

Fotografia stomatologiczna to dla mnie przede wszystkim umiejętność korzystania z różnego rodzaju lamp błyskowych. Pozwalają one uzyskać fantastyczny efekt dokumentowanych przez nas zdjęć bez efektu nieostrości i szumów. Światło lampy błyskowej przy profesjonalnej fotografii powinno być dodatkiem do naturalnego, zastanego światła. Istnieje kilka zasad jak umiejętnie fotografować z użyciem dodatkowego światła.

Przede wszystkim należy pamiętać, że lampa błyskowa emituje ostre światło. Często jednak dużo lepiej sprawdza się światło miękkie. Można rozproszyć owe światło za pomocy dyfuzora. Dyfuzor sprawdzi się również doskonale w uniknięciu sytuacji, w której to sfotografowany przez nas obiekt będzie przepalony. Niektóre lampy błyskowe mają wbudowany dyfuzor. Jednak jeśli nie posiadacie tego typu lampy można dyfuzor osobno zakupić w sklepach z akcesoriami fotograficznymi. Można również wykonać go samodzielnie np. zasłonić lampę błyskową kawałkiem białego papieru. Jednak nie raz powtarzam fakt, że fotografia stomatologiczna jest przede wszystkim szybka. Wiele więc zależy od organizacji swojej pracy, przemyślenia wcześniej wszystkich zależności między światłem a fotografowanym przez nas obiektem. Do tego potrzeba pewnej wprawy.

Niektóre aparaty posiadają opcję kontrolowania mocy lampy błyskowej. Jest to niezwykle przydatna funkcja, dzięki której również możemy uniknąć przepaleń.

Jeśli posiadasz aparat z wbudowaną już lampą błyskową w tym wypadku nie da się uzyskać tak dobrych efektów jak z lampy zewnętrznej, ponieważ światło z wbudowanej lampy wychodzi wąskim strumieniem, jest ostre… co za tym idzie spłaszcza zdjęcie i może tworzyć silne cienie. Nie mamy również kontroli nad kierunkiem padania światła jak w przypadku lamp zewnętrznych, które posiadają ruchome głowice. Lampy zewnętrzne są zdecydowanie lepsze głównie dlatego, że otwór przez który wychodzi światło jest znacznie większy.

Większą kontrolę posiadasz wtedy, gdy nie boisz się korzystać z manualnego trybu pracy. Dzięki temu sam masz wpływ na to, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli ustawisz większą czułość – ISO lampa będzie mocniej błyskać, jednak możesz przy tym zwiększyć ilość ziarna na zdjęciach. Odpowiednie ustawienia aparatu i zależność między lampą błyskową a parametrami przysłony, czasu i czułości to najważniejsza kwestia, która pozwoli nam prawidłowo wykonać zdjęcia.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji