Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Back to the future – szczotkowanie manualne czy elektryczne?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Back to the future – szczotkowanie manualne czy elektryczne?

Back to the future – szczotkowanie manualne czy elektryczne?

W dzisiejszej dobie rozwoju techniki szczoteczka elektryczna nie jest już dla nikogo czymś dziwnym. Zapewne już wiecie, że ludzie od dawien dawna starali się czyścić swoje uzębienie. Na początku używali do tego rybich ości, gałązek drzew, a nawet ptasich piór. I tutaj ciekawostka! W XIX wieku do wykonywania szczoteczek używano… sierści niedźwiedzia 😉 Ale już kolejny wiek przyniósł dużo wygodniejsze, nowocześniejsze i bardziej higieniczne rozwiązania – w 1939 roku w Szwajcarii pojawiła się pierwsza szczoteczka elektryczna zasilana baterią.

W swoich gabinetach na pewno często spotykacie się z pytaniem: a jaka szczoteczka jest lepsza – ręczna czy elektryczna? Moja odpowiedź jest prosta. Każda jest dobra, o ile się jej prawidłowo używa. Ale rozpatrując problem wyboru, ja polecam szczoteczki elektryczne. Na stronie www.cochrane.org można znaleźć informację: „Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne zapewniają większą redukcję płytki nazębnej i skuteczniej ograniczały zapalenie dziąseł niż szczoteczki manualne”. Nie są to wnioski wyssane z palca. Cochrane Collaboration przeanalizował ponad 50 badań na temat skuteczności i bezpieczeństwa szczoteczek elektrycznych. Powołując się w rozmowie z pacjentem na zaufane źródło nie tylko mu zaimponujemy, ale będziemy pewne, że nie przekazujemy bzdur.

Na skuteczność i dokładność mycia zębów, tak jak na każdą inną czynność, wpływa wiele czynników – nawyki i przyzwyczajenia, zaangażowanie, czas, pomoc doświadczonej osoby, łatwość użycia, względy ekonomiczne.

Czym przekonać pacjenta do szczoteczki elektrycznej, zwłaszcza tego, który nie radzi sobie za dobrze z myciem zębów? Niezaprzeczalnie technologia oscylacyjno-rotacyjna przewyższa szczoteczki manualne. A czym? 

– Okrągła główka lepiej dopasowuje się do kształtu zęba, a tym samym łatwiej doczyścić ząb oraz przestrzenie międzyzębowe.

– Współczesne szczoteczki elektryczne wyposażone są w systemy monitorowania czasu szczotkowania, siły nacisku, a nawet wykrywania położenia szczoteczki – wszystko to po, to by poprawić dokładność i skuteczność szczotkowania.

– Główki szczotek elektrycznych są wymienne, czyli z jednej szczoteczki może korzystać cała rodzina. Jest to nie tylko rozwiązanie łatwe, ale i bardzo ekonomiczne.

Są ludzie, u których bardzo trudno jest wyrobić prawidłowe nawyki mycia zębów. Być może właśnie dla tej grupy najlepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka elektryczna. Kiedyś była ona uważana za produkt luksusowy, na który mogą pozwolić sobie tylko ludzie bogaci. Czasy się zmieniają – dzisiaj dostępność i rozpiętość cenowa przy wyborze szczoteczki elektrycznej jest tak duża, że może ją mieć każdy z naszych pacjentów. Warto porozmawiać z nimi na ten temat.

Gdy pacjent nie doczyszcza zębów i nie chce przekonać się do szczoteczki elektrycznej prosimy go, by przyniósł swoją szczoteczkę na wizytę w gabinecie. Wówczas mamy duże pole do popisu, bo nie tylko możemy skontrolować technikę mycia zębów, ale również udzielić cennych wskazówek.