Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Aparaty typu APS-C

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Aparaty typu APS-C

Aparaty typu APS-C

Witajcie Czytelnicy,

Jakiś czas temu opowiadałem Wam o zaletach korzystania z aparatów pełnoklatkowych. Dziś natomiast czas, by przyjrzeć się tym mniejszym, bardziej ekonomicznym matrycom.

Mowa o aparatach typu APS-C. Skrót APS-C to z angielskiej nazwy Advanced Photo System type-Classic. Jest to format przetwornika obrazu w aparatach cyfrowych o bokach mniejszych od ok. 1,6 x (w aparatach Canon) od klatki 35 mm. Nazwa APS-C pochodzi od formatu filmu, który w drugiej połowie lat 90 miał wyprzeć tzw. „mały obrazek”. Producenci więc uznali, że wymiary matrycy APS-C a więc : 25,1×16,7 mm są idealnym rozwiązaniem zarówno ze względu na koszt produkcji jak również za jakość obrazu, którą możemy uzyskać wykonując zdjęcia tym właśnie aparatem. Błony fotograficzne dla tego typu wymiaru matrycy były oferowane w różnych długościach: 15, 25, 40 klatek. Należy wspomnieć również, że nie każda matryca APS-C ma takie same wymiary.

Coś, co wykonujemy najczęściej robiąc zdjęcia naszym pacjentom to tzw. fotografia makro. Do tego typu fotografii (by idealnie oddać każdy szczegół zębów) niezbędny jest obiektyw typu – makro. Co za tym idzie… jeśli fotografujemy wspomnianym obiektywem makro, lepiej przyda się matryca typu APS-C… ową matrycą jesteśmy w stanie uzyskać maksymalną głębię ostrości – sfotografowane przez nas zęby będące pierwszym planem zdjęcia, staną się idealnie ostre. Sam w swoim gabinecie stomatologicznym korzystam przede wszystkim z aparatów, które nie posiadają pełnej klatki. Przy tego typu zdjęciach nie zależy nam artystycznej plastyce obrazu. Zależy nam na tym, by oddać każdy najdrobniejszy szczegół nawet w najmniejszych detalach.

Oczywiście matryca APS-C jest znacznie mniejsza od pełnej klatki. Obiektywy dedykowane pod APS-C są zoptymalizowane do rzutowania obrazu na o wiele mniejszą powierzchnię.

Wymaga to mniejszych soczewek i innego toru optycznego. Obiektywy APS-C są z reguły znacznie mniejsze i lżejsze. Wraz z ich wymiarami zmienia się również cena (za obiektyw do APS-C płacimy mniej). Co jest nie ukrywajmy dodatkowym atutem korzystania z tego typu aparatów. Należy wspomnieć, że możemy podpiąć obiektyw dedykowany dla matrycy APS-C do aparatu pełnoklatkowego. Możemy jednak uzyskać wtedy winietę czyli zaciemnienie rogów zdjęcia. Jak wiadomo wszystko ma swoje zalety i wady…. Wadą korzystania z matryc typu APS-C jest nieco gorsza jakość zdjęć oraz większe ziarno.

Jednak… czy w naszym gabinecie stomatologicznym nie wystarczy nam aparat, w którym możemy swobodnie dokumentować postępy leczenia naszego pacjenta, przy zachowaniu odpowiedniej ostrości? Na to bowiem, jak już wiecie nie składa się tylko body aparatu…

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji