Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Aparaty typu APS-C

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Aparaty typu APS-C

Aparaty typu APS-C

Witajcie Czytelnicy,

Jakiś czas temu opowiadałem Wam o zaletach korzystania z aparatów pełnoklatkowych. Dziś natomiast czas, by przyjrzeć się tym mniejszym, bardziej ekonomicznym matrycom.

Mowa o aparatach typu APS-C. Skrót APS-C to z angielskiej nazwy Advanced Photo System type-Classic. Jest to format przetwornika obrazu w aparatach cyfrowych o bokach mniejszych od ok. 1,6 x (w aparatach Canon) od klatki 35 mm. Nazwa APS-C pochodzi od formatu filmu, który w drugiej połowie lat 90 miał wyprzeć tzw. „mały obrazek”. Producenci więc uznali, że wymiary matrycy APS-C a więc : 25,1×16,7 mm są idealnym rozwiązaniem zarówno ze względu na koszt produkcji jak również za jakość obrazu, którą możemy uzyskać wykonując zdjęcia tym właśnie aparatem. Błony fotograficzne dla tego typu wymiaru matrycy były oferowane w różnych długościach: 15, 25, 40 klatek. Należy wspomnieć również, że nie każda matryca APS-C ma takie same wymiary.

Coś, co wykonujemy najczęściej robiąc zdjęcia naszym pacjentom to tzw. fotografia makro. Do tego typu fotografii (by idealnie oddać każdy szczegół zębów) niezbędny jest obiektyw typu – makro. Co za tym idzie… jeśli fotografujemy wspomnianym obiektywem makro, lepiej przyda się matryca typu APS-C… ową matrycą jesteśmy w stanie uzyskać maksymalną głębię ostrości – sfotografowane przez nas zęby będące pierwszym planem zdjęcia, staną się idealnie ostre. Sam w swoim gabinecie stomatologicznym korzystam przede wszystkim z aparatów, które nie posiadają pełnej klatki. Przy tego typu zdjęciach nie zależy nam artystycznej plastyce obrazu. Zależy nam na tym, by oddać każdy najdrobniejszy szczegół nawet w najmniejszych detalach.

Oczywiście matryca APS-C jest znacznie mniejsza od pełnej klatki. Obiektywy dedykowane pod APS-C są zoptymalizowane do rzutowania obrazu na o wiele mniejszą powierzchnię.

Wymaga to mniejszych soczewek i innego toru optycznego. Obiektywy APS-C są z reguły znacznie mniejsze i lżejsze. Wraz z ich wymiarami zmienia się również cena (za obiektyw do APS-C płacimy mniej). Co jest nie ukrywajmy dodatkowym atutem korzystania z tego typu aparatów. Należy wspomnieć, że możemy podpiąć obiektyw dedykowany dla matrycy APS-C do aparatu pełnoklatkowego. Możemy jednak uzyskać wtedy winietę czyli zaciemnienie rogów zdjęcia. Jak wiadomo wszystko ma swoje zalety i wady…. Wadą korzystania z matryc typu APS-C jest nieco gorsza jakość zdjęć oraz większe ziarno.

Jednak… czy w naszym gabinecie stomatologicznym nie wystarczy nam aparat, w którym możemy swobodnie dokumentować postępy leczenia naszego pacjenta, przy zachowaniu odpowiedniej ostrości? Na to bowiem, jak już wiecie nie składa się tylko body aparatu…