Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Alfabet cyfryzacji. C jak Ceramika

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Alfabet cyfryzacji. C jak Ceramika

Alfabet cyfryzacji. C jak Ceramika

Stomatologia przy fotelu jako chairside jest okrzyknięta jako kolejna ewolucja w stomatologii – i szeptana jest wśród techników dentystycznych i stomatologów jako coś, czego można się obawiać. Jaka jest naprawdę?

Z czysto technologicznego punktu widzenia stomatologia fotela jest niewątpliwie nowym ekscytującym etapem ewolucji CAD/CAM. Trzeba się tylko nauczyć, jak cyfrowe narzędzia zmieniają stomatologię i w jaki sposób można je wykorzystać. Technologia jest tak nowa i ekscytująca, że ​​wykorzystuje ją tylko niewielki procent dentystów.

Podczas wykonywania uzupełnień protetycznych pod uwagę należy brać tylko 1 wzorzec – ząb naturalny. Obecnie wymagania najlepszych dentystów oraz pacjentów stanowią motywację do rozpoczęcia poszukiwań nowych systemów ceramicznych… Ale rozwiązaniem nie jest metoda, technika, producent, cena…, ale dojrzała filozofia, pod którą kryje się znajomość natury i próba zbliżenia się do niej. Prawdziwym pytaniem, na które powinniśmy znać odpowiedź, jest to, jak uzupełnienie „pasuje” do danego pacjenta i danemu pacjentowi… Żeby to osiągnąć powinniśmy wiedzieć w jaki sposób możemy być na tyle blisko, by osiągnąć sukces, nieważne, którą drogą podążyliśmy.

Wewnętrzne struktury zębów naturalnych są identyczne dla każdej rasy ludzkiej. Jedynie kształt, wewnętrzne odcienie i drobne anomalia czynią zęby wybitnie indywidualnym tworem. Od wielu lat dzięki wytycznym związanym z estetyką, morfologią i nauką o narządzie żucia udało nam się zbliżyć do modelu zęba. Ceramika to grupa materiałów nieorganicznych o jonowych i kowalencyjnych wiązaniach międzyatomowych wytworzonych w procesach wysokotemperaturowych.

Ceramikami CAD/CAM są ceramiki krzemianowe (na bazie szpatu polnego i ceramiki szklane – leucyt, dwukrzemian litu, fluoroapatyt) oraz ceramiki tlenkowe (faza szkła – bardzo mała + tlenki (Zr, Al)). 

Estetyka to taka szara strefa. To, co może być do przyjęcia dla jednego, może być całkowicie nie do zaakceptowania dla drugiego. Biorąc to pod uwagę, uważam, że tendencja polega na zawyżaniu czasu potrzebnego na osiągnięcie wysokiego poziomu estetyki. Według mnie, uzupełnienia wykonane z monolitycznych bloczków mogą wyglądać równie dobrze jak uzupełnienie wykonane ręcznie, jeśli jesteś gotów poświęcić na to czas. To naprawdę staje się kwestią czasu.

Świadomość umiejętności i ograniczeń jest kluczem do zrozumienia roli chairside w gabinecie. Każdy producent powie, że to jest łatwe do zrobienia, każdy może to zrobić, a ja mówię, że to jak każda inna umiejętność, której chcesz się nauczyć. Jeśli poświęcisz czas i wysiłek, myślę, że tak, możesz stworzyć bardzo estetyczne, realistyczne uzupełnienie, które prawdopodobnie rywalizuje z tworzonymi w rękach utalentowanych techników dentystycznych. Ale jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, który kupił system myśląc, że to zrobi, ponieważ wszystko, co musi zrobić, to skanowanie i, w jakiś sposób, komputer tworzy projekt automatycznej propozycji i to jest idealne za każdym razem, wtedy nie sądzę, że to jest to czego oczekują pacjenci…

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji