Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

A jak amortyzacja

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
A jak amortyzacja

A jak amortyzacja

W poprzednim wpisie wspominałem o możliwości wliczania w koszty uzyskania przychodów amortyzacji sprzętu stomatologicznego użytkowanego przez lekarza w ramach leasingu finansowego. Warto więc wiedzieć, czym w ogóle jest brzmiąca nieco tajemniczo amortyzacja…

Zgodnie z przepisami podatkowymi, amortyzacja to rozłożona w czasie, systematyczna utrata wartości środka trwałego firmy wyrażona w określonej kwocie, którą wlicza się w koszty uzyskania przychodu. Z kolei środek trwały to składnik majątku firmy, którego przewidywany okres użytkowania przekracza rok, wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Co ważne, według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają także takie składniki majątku, które nie stanowią własności lub współwłasności podatnika, ale są przez niego wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie leasingu finansowego.

Aby rozpocząć amortyzację sprzętu stomatologicznego będącego środkiem trwałym firmy (zarówno zakupionego bezpośrednio przez lekarza, jak i użytkowanego na podstawie umowy leasingu), należy najpierw wpisać go do ewidencji środków trwałych oraz ustalić jego wartość początkową, czyli – mówiąc najprościej – cenę jego nabycia. Następnie należy odnaleźć grupę danych środków trwałych, w tym przypadku medycznych, w Klasyfikacji Środków Trwałych, na podstawie której ustala się czas oraz stawki ich amortyzacji.

Najpopularniejszą metodą amortyzacji sprzętów stomatologicznych jest amortyzacja liniowa. Polega ona na tym, że dany środek trwały zużywa się w taki sam sposób przez cały okres wykorzystywania – odpisy amortyzacyjne są więc równe, a dokonywać ich można co miesiąc, kwartał lub na koniec roku podatkowego.

Chcesz zadać pytanie naszemu ekspertowi? Napisz michal.porycki@dllgroup.com

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji