Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Bitcoiny zastąpią Euro?

Publikacja:
Bitcoiny zastąpią Euro?

Bitcoiny zastąpią Euro?

Bitcoin, najpopularniejsza wirtualna waluta świata, przekroczyła wartość tysiąca dolarów. Oznacza to, że jej wartość na rynku usług wzrosła w ciągu miesiąca o ponad 400 procent. Bitcoiny podbijają amerykański oraz kanadyjski rynek usług. W Kanadzie zainstalowano nawet specjalne bankomaty do bitcoinów. Również, za pomocą wirtualnej waluty problemy z kryzysem gospodarczym próbuje rozwiązać Grecja.

W Polsce bitcoiny nie są jeszcze popularne. Na ryzykowny krok wprowadzenia waluty na rynek usług zdecydował się ostatnio kielecki dentysta Tomasz Zbożeń, o czym pisaliśmy w portalu Dentonet.pl

Powód dla dentysty – przedsiębiorcy, aby wprowadzić walutę jest prosty, obsługa płatności bitcoinami jest tańsza niż obsługa płatności kartami kredytowymi oraz płatniczymi. Poza tym bitcoiny, chociaż są wirtualną walutą, są obecnie najbardziej stabilną walutą na rynku usług.

Bitcoiny nie są emitowane przez żaden bank centralny. Przy wykorzystywaniu komputerów o dużej mocy obliczeniowej są one "kopane", czyli uzyskiwane dzięki rozwiązywaniu skomplikowanych zadań matematycznych. Ich liczba jest ograniczona – ustalono ją na 21 milionów. To obecnie najmocniejsza i najszybciej przybierająca na wartości waluta na rynku usług. Jeszcze rok temu za jednego bitcoina płacono 13 dolarów, 27 listopada 2013 roku pobił swój wzrost na wartości, obecnie jeden bitcoin kosztuje 1073 dolary. Zdaniem ekspertów tak diametralny skok powoduje coraz większe zainteresowanie walutą przy wolno rosnącej ilości tego pieniądza na rynku.

Jaki rzeczywisty potencjał ma wirtualna waluta, czy wejdzie szerzej na rynek Polski a co ważniejsze, czy ma szanse zastąpić euro. Tu eksperci jak na razie są sceptyczni. – Dla usługodawców jest to na pewno szansa, ale do bitcoinów by działały dobrze na rynku, muszą przekonać się jeszcze usługobiorcy. Bitcoin nie ma szansy wyprzeć całkowicie euro, ponieważ euro jest walutą bezpieczną a bitcoin tylko wirtualną i nie wiadomo do końca jakie będą jego dalsze losy – tłumaczy Bartosz Błaszyk, doradca finansowy.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

iniekcja - Dentonet.pl
Innowacyjne mikroigły 4D zastąpią tradycyjne iniekcje? Lekarz

Inżynierowie z Rutgers University opracowali w technologii 4D mikroigiełki, które przypominając nieco niektóre pasożyty przyczepiają się do tkanek i w zupełnie nieodczuwalny dla pacjenta sposób wstrzykują do organizmu określone substancje, np. leki c...