Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Białystok: mieszkańcy zagrożeni cukrzycą, otyłością i próchnicą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Białystok: mieszkańcy zagrożeni cukrzycą, otyłością i próchnicą

Białystok: mieszkańcy zagrożeni cukrzycą, otyłością i próchnicą

Mieszkańcom Białegostoku zagrażają choroby cywilizacyjne, np. cukrzyca czy otyłość. W dużej mierze przyczynia się do tego zła dieta i mało aktywny tryb życia – wynika z badań przeprowadzonych na około pięciuset mieszkańcach miasta w ramach badania Białystok Plus. Lekarze wykazali także, że pacjenci w niedostateczny sposób dbają o higienę jamy ustnej – zadowalający stan zdrowia jamy ustnej miała mniej niż połowa badanych.

Białystok Plus to badanie populacyjne, w ramach którego specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) chcą docelowo przebadać około 10 tys. osób. Efektem będzie diagnoza stanu zdrowia mieszkańców, która ma pomóc planować np. jak zapobiegać chorobom albo identyfikować nowe czynniki ryzyka cukrzycy czy otyłości. Wyniki badań zostaną omówione w trakcie rozpoczynającej się w piątek w Białymstoku międzynarodowej konferencji „Towards Comprehensive Population Studies – Białystok PLUS”. – Badanie kwotą 300 tys. zł wsparło miasto Białystok, część badań sfinansował z własnych środków także UMB – poinformował PAP prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych tej uczelni. Dodał, że UMB wciąż szuka źródeł finansowania całego badania.

Uczestnicy badania – mieszkańcy miasta w wieku 20-80 lat – są wybierani losowo i zapraszani imiennie. Dobrowolnie przechodzą oni kompleksowe badania, np. USG narządów, badania laboratoryjne, analizę składu ciała, badania oddechowe, siły mięśni, ocenę stanu zdrowia jamy ustnej. – Wiemy, że zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi w społeczeństwie Białegostoku jest duże i jest ono w dużej mierze związane z nieprawidłową dietą, nieprawidłowym stylem życia, niewystarczającą aktywnością fizyczną w czasie wolnym – powiedział PAP prof. Kamiński, komentując wyniki.

Za mało świeżych warzyw w diecie

Prof. Kamiński zauważył, że badani jedzą za mało świeżych warzyw (54% osób wskazało, że warzywa jada raz dziennie, podczas gdy norma mówi o pięciu porcjach warzyw każdego dnia) i za dużo soli. Lekarze pytali o jej spożycie, ale też kontrolowali je w oparciu o badanie poziomu sodu w moczu. Pacjenci nie wiedzą, ile tak naprawdę soli spożywają, gdyż wykazano, że nie mają pełnej świadomości tego, ile soli znajduje się w wybieranych przez nich produktach.

Karol Kamiński podkreślił, że wszystkie te czynniki bezpośrednio przekładają się na otyłość i nadwagę. – To jest olbrzymi problem, bo tak naprawdę aż połowa pacjentów spośród tych, którzy się do nas zgłosili, ma nadwagę lub otyłość – podkreśla Kamiński. Ponadto u około 9% przebadanych rozpoznano cukrzycę i inne problemy dotyczące gospodarki węglowodanowej. Pacjenci nie wiedzieli, że chorują.

Niedostateczna higiena jamy ustnej

Lekarze wykazali także, że pacjenci w niedostateczny sposób dbają o higienę jamy ustnej – zadowalający stan miała mniej niż połowa badanych. Jeszcze gorzej jest u pacjentów z chorobą wieńcową – osób, które powinny o to dbać szczególnie, gdyż przewlekle stany zapalne zwiększają ryzyko kolejnych infekcji serca, zawałów, powikłań, mogą sprzyjać arytmiom, niewydolności serca. Kamiński zaznaczył, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej może też sprzyjać chorobom autoimmunologicznym.

Inne wnioski z badania

Lekarze wykazali, że wciąż za dużo osób pali papierosy, przy czym większy kłopot z rzucaniem nałogu mają kobiety. Badania Białystok Plus wykazały także, że 30% badanych, którzy zgodzili się na badanie snu, ma groźne dla zdrowia zaburzenia oddychania w czasie snu. Kamiński ocenił, że to bardzo dużo. U 10% badanych wykryto także choroby tarczycy.

Według lekarzy sporym problemem jest także fakt, że nawet 20% pacjentów z chorobą wieńcową ma zaburzenia depresyjne i lękowe. Wykazano także, że 80% osób z chorobą wieńcową po 65. roku życia ma zaburzenia pamięci i orientacji. – Oznacza to, że musimy podejść do tych pacjentów z większą troską – podkreśla Kamiński.

Pozytywnie lekarze ocenili częstość stosowania leków przez pacjentów z chorobą wieńcową (nie badano stanu faktycznego), choć za „niewystarczający” uznano tzw. efekt terapeutyczny, który powinien być efektem leczenia. Kamiński podejrzewa, że pacjenci mogą nie mówić całej prawdy o przyjmowaniu leków. Być może także nie zmienili oni wystarczająco stylu życia czy diety. Pozytywne w ocenie lekarzy jest też to, że pacjenci z chorobą wieńcową korzystają z rehabilitacji leczniczej.

Specjaliści zauważają, że na stan zdrowia mieszkańców miasta w dużym stopniu wpływają ich przyzwyczajenia. Jak podkreśla prof. Kamiński, ważne jest, aby już najmłodszych uczyć zachowań prozdrowotnych, pacjentom zaś uświadamiać, że sami odpowiadają za swoje zdrowie. – Nie możemy tej odpowiedzialności z siebie zrzucać. Nikt nie mówi, że to łatwo da się zrobić – podsumował Kamiński.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi wkracza w przyszłość. W ramach projektu unijnego powstają nowoczesne sale dydaktyczne wyposażone m.in. w system bieżącej obserwacji prac studentów.

Oprac. AF. na podst. PAP Nauka w Polsce

Fot. stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Rak jamy ustnej - Dentonet.pl
Wlk. Brytania: rak jamy ustnej związany ze stylem życia pacjenta Lekarz

Zachorowania na nowotwory jamy ustnej są bardzo mocno powiązane z szeroko rozumianym stylem życia pacjenta – wynika z danych opublikowanych przez Cancer Research UK. Rak jamy ustnej częściej występuje m.in. u palaczy oraz osób nadużywających alkoholu...

słodkie napoje - Dentonet.pl
Wysokie spożycie słodkich napojów wśród dzieci w Australii Lekarz

Według badań naukowców z University of Sydney, co siódme australijskie dziecko pije więcej niż dwie filiżanki słodkich napojów dziennie. Tym samym, dzieci te są trzykrotnie bardziej narażone na problemy ze zdrowiem jamy ustnej.Australijscy naukowcy m...

debata w Senacie - Dentonet.pl
Po pierwsze zdrowie. W Senacie dyskusja o zdrowiu dziąseł Lekarz

21 listopada w Senacie odbyła się konferencja „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej”, zorganizowana przez marszałka Stanisława Karczewskiego. Omówiono podczas niej największe problemy zdrowotne Polaków, w tym kłopoty...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczoteczka
Mycie zębów u dorosłych Brytyjczyków? Bardzo niedokładne Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską Fundację Peninsula Dental School, ponad 48% dorosłych Brytyjczyków podczas szczotkowania omija około 1/4 zębów.Badanie przeprowadzono na grupie 2700 Brytyjczyków pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Pon...

Białystok badania - Dentonet.pl
Białystok: badania dla mieszkańców pod kątem próchnicy Lekarz

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przebadają kilkuset mieszkańców pod kątem chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca czy próchnica. Miasto Białystok i uczelnia podpisały umowę w tej sprawie – poinformowało we wtorek biur...

badania seniorów - Dentonet.pl
Bezpłatne badania jamy ustnej dla seniorów z Wrocławia Lekarz

W Katedrze Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu do końca października 2018 r. potrwają bezpłatne badania jamy ustnej u osób powyżej 65. roku życia.Badania u wrocławskich seniorów przeprowadzane są w ramach progr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres