Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Bezzębie

Publikacja:
Bezzębie

Bezzębie

Bezzębie to stan, w którym pacjent utracił większość lub wszystkie zęby własne, np. na skutek zaawansowanej próchnicy, choroby przyzębia albo urazu mechanicznego. Bezzębie niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne i wymaga odpowiedniego leczenia. Zastosowanie w takich przypadkach znajdują przede wszystkim protezy zębowe.

Bezzębie to stan, w którym pacjent nie posiada większości (bezzębie częściowe) lub wszystkich (bezzębie całkowite) zębów własnych. Przyczyną utraty zębów może być zaawansowana próchnica, w przebiegu której konieczne są ekstrakcje, choroba przyzębia w ciężkim stadium, a także urazy mechaniczne (np. podczas wypadków komunikacyjnych) albo przebyte choroby, wymagające usunięcia znacznej części tkanek szczęki/żuchwy (np. nowotwory złośliwe tych okolic).

Bezzębie – konsekwencje nie tylko estetyczne

Bezzębie z jednej strony stanowi poważny problem estetyczny, powodując u pacjentów kompleksy, zaniżoną samoocenę i kłopoty z funkcjonowaniem zawodowym, społecznym czy towarzyskim. U osób z bezzębiem tkanki miękkie twarzy tracą naturalne podparcie, twarz „zapada się”, wygląda nieestetycznie i o wiele starzej niż w rzeczywistości.

Z drugiej strony, bezzębie to problem zdrowotny, i to bardzo poważny. Przede wszystkim brak części lub wszystkich zębów powoduje zaburzenia odżywiania – pacjent nie jest w stanie normalnie odgryzać i żuć pokarmów, z przymusu przechodząc na dietę płynno-papkowatą. Wszystko to może dawać efekty w postaci zaburzeń trawienia, a także groźnych dla zdrowia niedoborów pokarmowych.

Bezzębie powoduje poważne zaburzenia funkcjonalne całego układu stomatognatycznego. Wiąże się je ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu II, chorób sercowo-naczyniowych oraz przewlekłej choroby nerek. Badania naukowców z Japonii potwierdziły z kolei, że postępująca utrata zębów (w tym bezzębie) jest powiązana z wyższym ryzykiem rozwoju depresji, mniejszą aktywnością intelektualną, a także wyższym odsetkiem śmiertelności.

Bezzębie – metody leczenia

Leczenie bezzębia obejmuje rozmaite metody, których zadaniem jest przywrócenie estetyki oraz pełnej funkcjonalności układu żucia. Są to metody z zakresu protetyki i implantoprotetyki – implanty zębowe oraz protezy. Protezy mogą być częściowe (dla pacjentów z bezzębiem częściowym) lub całkowite (dla pacjentów z bezzębiem całkowitym), być wykonane np. z akrylu, akronu albo nylonu, mogą być osadzane w jamie ustnej na stałe lub mieć charakter ruchomy, mogą opierać się na tkankach pozostałych zębów własnych pacjenta albo wszczepionych implantach. Metod leczenia bezzębia jest wiele – plan terapii jest zawsze dostosowywany do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego stanu zdrowia, możliwości finansowych itp.

Bezzębie to stan, który może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje estetyczne i zdrowotne, więc nie wolno go bagatelizować. Jego leczenie to inwestycja w zdrowie, jakość życia, funkcjonalność narządu żucia oraz dobre samopoczucie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bezzebie
Journal of Prosthodontic Research: bezzębie a śmiertelność pacjentów Lekarz

W sierpniu tego roku opublikowane zostały wyniki badania naukowców z Japonii, które potwierdzają, że postępująca utrata zębów (w tym bezzębie) wiąże się z wyższą śmiertelnością oraz upośledzeniem funkcji układu stomatognatycznego pacjentów. Zespół k...