Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Bezwzględnie jednorazowe strzykawki

Publikacja:
Bezwzględnie jednorazowe strzykawki

Bezwzględnie jednorazowe strzykawki

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, by wszystkie placówki medyczne zaczęły używać strzykawek nowego typu (bezwzględnie jednorazowych) na przestrzeni najbliższych 5 lat. Czym różnią się one od dotychczas używanych? Po wykonanym zabiegu igła strzykawki chowa się nieodwracalnie do środka a specjalny tłok uniemożliwia, by ją wyciągnąć z powrotem i użyć ponownie.

WHO stoi na stanowisku, że dzięki stosowaniu strzykawek nowego typu miliony ludzi unikną  zakażenia groźnymi patogenami. Jedynie w 2010 r. ponowne wykorzystanie strzykawek wraz z igłami przyczyniło się do 1,7 mln zachorowań na zapalenie wątroby typu B, do dziesiątków tysięcy zakażeń HIV i setek tysięcy wirusem HCV.

Chociaż strzykawki nowej generacji są prawie dwukrotnie droższe – zdaniem WHO przyczynią się do ogromnych oszczędności, gdyż zmniejszą liczbę chorych na ciężkie choroby zakaźne (i koszty ich leczenia).
 
Jednakże nie oznacza to jednocześnie braku potrzeby produkowania dotychczasowych strzykawek, ponieważ niektóre procedury wymagają mieszania leków w strzykawce przed ich podaniem pacjentowi (w tym kontekście pozostają one na ten moment niezastąpione).

BZ

Źrodło: WHO
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

engin akyurt  HN4ZNgXH5w unsplash
Jednorazowe maski i rękawice - tylko w medycynie Asysta

Jednorazowe maseczki czy rękawice z polimerów trudno byłoby zastąpić w szpitalach. Jednak na co dzień do ochrony wystarczą zwykłe maseczki bawełniane – mówi Piotr Szatkowski, materiałoznawca z AGH. Odradza on też powrót do produktów jednorazowych, kt...

co zamiast plastiku
Co zamiast plastiku? Jednorazowe kubki z... pustynnego piasku Asysta

Najpóźniej do 2021 r. na terenie całej Unii Europejskiej zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki, patyczki higieniczne, a także jednorazowe plastikowe kubki, często stosowane np. w gabinetach stomatologicznych. Na szczęście na rynku pojawiają ...