Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników

Publikacja:
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników

Niebawem mają ruszyć bezpłatne powszechne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka HPV, który odpowiedzialny jest m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi – na razie dla roczników 2010 i 2011, czyli dzieci w wieku 12 i 13 lat, dziewczynek i chłopców.

Wśród 200 typów wirusów brodawczaka ludzkiego HPV, które wywołują zmiany w różnych okolicach ciała, około 40 z nich odpowiada za zakażenia narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. W Europie znaczenie ma 8 typów (16, 18, 31, 33, 35, 45, 56 i 58), ale to te o numerach 16 i 18 są najbardziej niebezpieczne, bo odpowiadają za ponad 70% przypadków raka szyjki macicy. Zakażenie tymi patogenami może wywoływać nie tylko nowotwory raka szyjki macicy, ale też odbytu, prącia, sromu, pochwy, jamy ustnej, gardła, krtani i zatok przynosowych.

Za dowiedzenie związku między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008 r. nagrodę Nobla.

To zaś, że powszechne szczepienia przeciwko temu patogenowi są niezwykle skuteczną bronią przeciwko nowotworom, pokazuje przykład Australii, gdzie dziewczynki są systematycznie szczepione od 2007 r., a od 2013 r. – chłopcy. Efekt jest taki, że Australia ma jeden z najniższych na świecie wskaźników zachorowań na raka szyjki macicy i zamierza jeszcze w tej dekadzie wyeliminować ten nowotwór całkowicie, pomagając sobie dodatkowo prowadzonym od pięciu lat powszechnym programem badań przesiewowych w kierunku zakażenia wirusem HPV u kobiet w wieku 25-69 lat. Władze Australii spodziewają się też dynamicznego spadku zachorowań na nowotwory głowy i szyi.

Szczepionki skuteczną bronią przeciw wirusowi

Szczepionka jest silną bronią przeciw wirusowi brodawczaka HPV. Chroni przed zachorowaniem na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Szczególnie zalecana jest dzieciom, zarówno dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy nawet po przyjęciu szczepionki.

Rak szyjki macicy jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Rocznie wykrywa się go u około 528 tys. kobiet. To także drugi najczęstszy nowotwór złośliwy wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w latach 2006-2016 rak szyjki macicy w Polsce był siódmym co do częstości nowotworem złośliwym kobiet (po raku sutka, oskrzela i płuca, skóry, trzonu macicy, jelita grubego oraz jajnika).

W Polsce dostępne dwie szczepionki, jedna refundowana

W Polsce dostępne są dwie szczepionki – dwuwalentna Cervarix i dziewięciowalentna Gardasil9, która zastąpiła czterowalentną Gardasil. Obie wytwarzają przeciwciała, które zwalczają te dwa najgroźniejsze typy wirusów: 16 i 18, a Gardasil9 dodatkowo typy 6, 11, 31, 33, 45, 52, 58.

Szczepionka Cervarix jest refundowana w Polsce od 1 listopada 2021 r. Refundacja, zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia, dotyczy osób od ukończenia 9. roku życia. – Jest to szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (typy 16 i 18) we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: u osób od ukończenia 9. roku życia do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – przypomina resort zdrowia.

Odpłatność za Cervarix wynosi 50%. Pacjent zapłaci za nią w aptece z dopłatą 138,18 zł (przy cenie detalicznej leku 276, 36 zł). Na rynku dostępna jest też szczepionka Gardasil9. Jej cena jest jednak wyższa dla pacjenta. – Pomimo bardzo zbliżonej wartości klinicznej dotychczasowa cena preparatu Cervarix dla świadczeniodawcy (NFZ) wyniosła 276,36 zł, natomiast Gardasil9 – 480,63 zł – napisała Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w swojej opinii porównującej szczepionki przeciw HPV.

W naszej placówce szczepimy preparatem Gardasil9. Koszt jednej dawki to 580 zł – poinformowano Serwis Zdrowie w jednej z warszawskich przychodni.

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, dzieci w wieku od 9 do 14 lat przyjąć mogą obie szczepionki w schemacie dwudawkowym. Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynieść wtedy od 5 do 13 miesięcy. W przypadku gdy odstęp będzie mniejszy niż 5 miesięcy, konieczne jest przyjęcie także trzeciej dawki. Trzy dawki obowiązują też osoby powyżej 15 lat.

Kwota refundacji rośnie, bezpłatne szczepionki dla dwóch roczników

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, wartość refundacji szczepionki Cervarix w 2021 r. wyniosła 356,1 tys. zł (refundacją objęto 2 576 dawek). Natomiast w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. refundacja przekroczyła kwotę 2 mln zł (refundacja dotyczyła 14 664 dawek).

Biuro prasowe ministerstwa zdrowia przekazało, że nieodpłatne szczepionki w 2023 r. będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. To prawie 810 tys. dzieci. Jak wskazuje Rada Przejrzystości AOTMiT, w 2024 r. z kolei szczepienia mogłyby objąć młodzież urodzoną w 2012 r. – czyli około 388,8 tys. młodych pacjentów.

Data rozpoczęcia szczepień nie została jeszcze wyznaczona, choć wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na początku stycznia 2023 r. zapowiedział, że „najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana”.

Służby prasowe MZ podkreśliły, że rozpoczęcie powszechnych szczepień przeciw HPV – zalecanych i bezpłatnych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – będzie możliwe dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Daje ona podstawę do tego, by móc wydatkować środki w 2023 r. na zakup tych szczepionek.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Centrum e-Zdrowia, w 2022 r. zaraportowano 6,6 tys. szczepień przeciw wirusowi HPV. Dotyczyło to w 83% kobiet. Wykupiono 53 tys. recept. Dane te jednak mogą być niepełne, bo wypełnianie e-karty szczepienia nie jest obowiązkowe.

Natomiast z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH-PIB wynika, że w 2021 r. zaszczepiono blisko 36 tys. pacjentów przeciw temu patogenowi, w tym 30 tys. kobiet. Statystyki za 2022 r. mają być dostępne w II połowie 2023 r.

W diagnostyce, podczas leczenia, w rehabilitacji – na wszelkich polach leczenia nowotworów głowy i szyi onkolodzy potrzebują wsparcia lekarzy dentystów. – Martwi mnie jednak, że tak niewielu lekarzy dentystów chce się tym zajmować – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Źródła:

Serwis Zdrowie

https://pap-mediaroom.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Szczepienia przeciw COVID-19 do 24 grudnia bez zapisu Lekarz

Od 2 do 24 grudnia wszystkie osoby z wystawionym e-skierowaniem będą miały możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych (PSP) bez konieczności wcześniejszego zapisania się. Do 24 grudnia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie m...

szczepienie
Szczepienia przeciw COVID: 440 wnioski o odszkodowanie Lekarz

Od 12 lutego 2022 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 440 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ponad 15% złożonych wniosków związanych jest z wystąpieniem reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po podaniu szczepio...

szczepienie przeciw grypie
WUM: bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla studentów Lekarz

Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla swoich studentów. Jak czytamy w ogłoszeniu, aby zaszczepić się przeciw grypie, nie trzeba mieć recepty ani skierowania. Wystarczy zgłosić się ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka na grypę - Dentonet.pl
Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla personelu medycznego Lekarz

W sezonie 2021/2022 prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski. Ponad 2 mln z nich zostanie przeznaczonych na rynek apteczny. Ministerstwo zdrowia przeprowadzi również bezpłatną akcję szczepień dla personelu medycznego, nauczycieli...

szczepionka przeciw COVID
Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca Lekarz

Od 12 grudnia 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 będą mogły otrzymać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. W nocy z 11 na 12 grudnia wystawionych zostało blisko 2 mln e-skierowań. Szczepienie podstawowe składa się z 3 dawek szczepionki – dwóch po...

szczepienie przeciw HPV
Dla kogo bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV? Lekarz

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) mają być podawane 12- i 13-latkom, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Program ruszy z opóźnieniem, ale będzie dostępny dla szerszej grupy do...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
"Upały nie są przeciwskazaniem do szczepienia przeciw COVID" Lekarz

Upały nie stanowią przeciwskazania do szczepienia przeciw COVID-19 bądź jego odwlekania – powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski. Dodał, że trzeba po prostu w gorące dni dbać o odpowiednie nawodnienie i po szczepieniu przez kil...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę 22 grudnia podpisał rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla zawodów medycznych. Od 1 marca 2022 r. każdy pracownik ochrony zdrowia będzie więc musiał udokumentować przejście pełn...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Dentyści w kolejce do szczepienia przeciw SARS-CoV-2 Lekarz

8 grudnia w Wielkiej Brytanii rozpoczęto akcję szczepień przeciw SARS-CoV-2 z użyciem preparatu opracowanego przez firmy Pfizer i BioNTech. Jeszcze wcześniej pierwsi rosyjscy pacjenci zostali zaszczepieni z użyciem szczepionki Sputnik V. Również wład...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Studencie, zgłoś się na szczepienia przeciw COVID! Lekarz

Trwają zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19. Rejestracja chętnych z priorytetowej grupy „zero”, w której znajdują się także pracownicy i studenci kierunków medycznych, trwa do 14 stycznia – poinformował resort nauki. Ministerstwo Nauki i Szkolni...

szczepionka przeciw koronawirusowi - Dentonet.pl
Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków? Lekarz

O wprowadzenie ustawowego obowiązku zaszczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich osób zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby zdrowotne, opiekuńcze i wychowawcze apeluje do władz Polski Komitet Zdrowia Publicznego PAN. W piśmie Komitetu...