Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników

Publikacja:
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników

Niebawem mają ruszyć bezpłatne powszechne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka HPV, który odpowiedzialny jest m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi – na razie dla roczników 2010 i 2011, czyli dzieci w wieku 12 i 13 lat, dziewczynek i chłopców.

Wśród 200 typów wirusów brodawczaka ludzkiego HPV, które wywołują zmiany w różnych okolicach ciała, około 40 z nich odpowiada za zakażenia narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. W Europie znaczenie ma 8 typów (16, 18, 31, 33, 35, 45, 56 i 58), ale to te o numerach 16 i 18 są najbardziej niebezpieczne, bo odpowiadają za ponad 70% przypadków raka szyjki macicy. Zakażenie tymi patogenami może wywoływać nie tylko nowotwory raka szyjki macicy, ale też odbytu, prącia, sromu, pochwy, jamy ustnej, gardła, krtani i zatok przynosowych.

Za dowiedzenie związku między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008 r. nagrodę Nobla.

To zaś, że powszechne szczepienia przeciwko temu patogenowi są niezwykle skuteczną bronią przeciwko nowotworom, pokazuje przykład Australii, gdzie dziewczynki są systematycznie szczepione od 2007 r., a od 2013 r. – chłopcy. Efekt jest taki, że Australia ma jeden z najniższych na świecie wskaźników zachorowań na raka szyjki macicy i zamierza jeszcze w tej dekadzie wyeliminować ten nowotwór całkowicie, pomagając sobie dodatkowo prowadzonym od pięciu lat powszechnym programem badań przesiewowych w kierunku zakażenia wirusem HPV u kobiet w wieku 25-69 lat. Władze Australii spodziewają się też dynamicznego spadku zachorowań na nowotwory głowy i szyi.

Szczepionki skuteczną bronią przeciw wirusowi

Szczepionka jest silną bronią przeciw wirusowi brodawczaka HPV. Chroni przed zachorowaniem na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Szczególnie zalecana jest dzieciom, zarówno dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy nawet po przyjęciu szczepionki.

Rak szyjki macicy jest czwartym co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Rocznie wykrywa się go u około 528 tys. kobiet. To także drugi najczęstszy nowotwór złośliwy wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w latach 2006-2016 rak szyjki macicy w Polsce był siódmym co do częstości nowotworem złośliwym kobiet (po raku sutka, oskrzela i płuca, skóry, trzonu macicy, jelita grubego oraz jajnika).

W Polsce dostępne dwie szczepionki, jedna refundowana

W Polsce dostępne są dwie szczepionki – dwuwalentna Cervarix i dziewięciowalentna Gardasil9, która zastąpiła czterowalentną Gardasil. Obie wytwarzają przeciwciała, które zwalczają te dwa najgroźniejsze typy wirusów: 16 i 18, a Gardasil9 dodatkowo typy 6, 11, 31, 33, 45, 52, 58.

Szczepionka Cervarix jest refundowana w Polsce od 1 listopada 2021 r. Refundacja, zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia, dotyczy osób od ukończenia 9. roku życia. – Jest to szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (typy 16 i 18) we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: u osób od ukończenia 9. roku życia do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – przypomina resort zdrowia.

Odpłatność za Cervarix wynosi 50%. Pacjent zapłaci za nią w aptece z dopłatą 138,18 zł (przy cenie detalicznej leku 276, 36 zł). Na rynku dostępna jest też szczepionka Gardasil9. Jej cena jest jednak wyższa dla pacjenta. – Pomimo bardzo zbliżonej wartości klinicznej dotychczasowa cena preparatu Cervarix dla świadczeniodawcy (NFZ) wyniosła 276,36 zł, natomiast Gardasil9 – 480,63 zł – napisała Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w swojej opinii porównującej szczepionki przeciw HPV.

W naszej placówce szczepimy preparatem Gardasil9. Koszt jednej dawki to 580 zł – poinformowano Serwis Zdrowie w jednej z warszawskich przychodni.

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, dzieci w wieku od 9 do 14 lat przyjąć mogą obie szczepionki w schemacie dwudawkowym. Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynieść wtedy od 5 do 13 miesięcy. W przypadku gdy odstęp będzie mniejszy niż 5 miesięcy, konieczne jest przyjęcie także trzeciej dawki. Trzy dawki obowiązują też osoby powyżej 15 lat.

Kwota refundacji rośnie, bezpłatne szczepionki dla dwóch roczników

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, wartość refundacji szczepionki Cervarix w 2021 r. wyniosła 356,1 tys. zł (refundacją objęto 2 576 dawek). Natomiast w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. refundacja przekroczyła kwotę 2 mln zł (refundacja dotyczyła 14 664 dawek).

Biuro prasowe ministerstwa zdrowia przekazało, że nieodpłatne szczepionki w 2023 r. będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. To prawie 810 tys. dzieci. Jak wskazuje Rada Przejrzystości AOTMiT, w 2024 r. z kolei szczepienia mogłyby objąć młodzież urodzoną w 2012 r. – czyli około 388,8 tys. młodych pacjentów.

Data rozpoczęcia szczepień nie została jeszcze wyznaczona, choć wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na początku stycznia 2023 r. zapowiedział, że „najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana”.

Służby prasowe MZ podkreśliły, że rozpoczęcie powszechnych szczepień przeciw HPV – zalecanych i bezpłatnych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – będzie możliwe dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Daje ona podstawę do tego, by móc wydatkować środki w 2023 r. na zakup tych szczepionek.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Centrum e-Zdrowia, w 2022 r. zaraportowano 6,6 tys. szczepień przeciw wirusowi HPV. Dotyczyło to w 83% kobiet. Wykupiono 53 tys. recept. Dane te jednak mogą być niepełne, bo wypełnianie e-karty szczepienia nie jest obowiązkowe.

Natomiast z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH-PIB wynika, że w 2021 r. zaszczepiono blisko 36 tys. pacjentów przeciw temu patogenowi, w tym 30 tys. kobiet. Statystyki za 2022 r. mają być dostępne w II połowie 2023 r.

W diagnostyce, podczas leczenia, w rehabilitacji – na wszelkich polach leczenia nowotworów głowy i szyi onkolodzy potrzebują wsparcia lekarzy dentystów. – Martwi mnie jednak, że tak niewielu lekarzy dentystów chce się tym zajmować – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Źródła:

Serwis Zdrowie

https://pap-mediaroom.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Studencie, zgłoś się na szczepienia przeciw COVID! Lekarz

Trwają zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19. Rejestracja chętnych z priorytetowej grupy „zero”, w której znajdują się także pracownicy i studenci kierunków medycznych, trwa do 14 stycznia – poinformował resort nauki. Ministerstwo Nauki i Szkolni...

szczepionka na grypę - Dentonet.pl
Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla personelu medycznego Lekarz

W sezonie 2021/2022 prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski. Ponad 2 mln z nich zostanie przeznaczonych na rynek apteczny. Ministerstwo zdrowia przeprowadzi również bezpłatną akcję szczepień dla personelu medycznego, nauczycieli...

szczepienie przeciw HPV
Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci Lekarz

1 czerwca ruszył bezpłatny ogólnopolski program szczepień przeciwko HPV, który obejmuje dziewczynki i chłopców w wieku 12 i 13 lat – w sumie ponad 700 tys. dzieci. Polska przestanie być tym samym ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie zapewni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ogólnopolski Dzień Szczepień - Dentonet.pl
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce zwalniają Lekarz

Mimo wciąż powtarzanych zachęt ze strony środowiska medycznego, a także rządu, akcja szczepień w kraju zaczyna zwalniać. Dzieje się tak – w dużym stopniu – ze względu na obawy wielu rodaków (nierzadko podsycane przez tzw. „koronasceptyków”) przed kon...

HPV
1 czerwca ruszą bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko wirusowi HPV Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał decyzję w sprawie uruchomienia od 1 czerwca 2023 r. bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dzieci (dziewczynek i chłopców) w wieku 12 i 13 lat. – 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowo...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Szczepienia przeciw COVID-19 do 24 grudnia bez zapisu Lekarz

Od 2 do 24 grudnia wszystkie osoby z wystawionym e-skierowaniem będą miały możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych (PSP) bez konieczności wcześniejszego zapisania się. Do 24 grudnia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie m...

szczepienie przeciw grypie
WUM: bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla studentów Lekarz

Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla swoich studentów. Jak czytamy w ogłoszeniu, aby zaszczepić się przeciw grypie, nie trzeba mieć recepty ani skierowania. Wystarczy zgłosić się ...

szczepienie przeciw HPV
Dla kogo bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV? Lekarz

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) mają być podawane 12- i 13-latkom, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Program ruszy z opóźnieniem, ale będzie dostępny dla szerszej grupy do...

HPV
1 czerwca ruszą bezpłatne szczepienia przeciw HPV Lekarz

Od 1 czerwca będzie można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisy ruszyły 27 maja. – Będziemy systematycznie szczepić kolejne roczniki dziewcząt i chłopców. Zaczynamy od dzieci 12- i 13-letnich. Zapisy ruszą 27 maja. Od ...

szczepienia na HPV
Bezpłatne szczepienia na HPV bez kampanii informacyjnej Lekarz

Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Niestety, program ten nie doczekał się dotychczas odpowiedniej kampanii informacyjnej – podaje Prawo.pl. Według inform...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę 22 grudnia podpisał rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla zawodów medycznych. Od 1 marca 2022 r. każdy pracownik ochrony zdrowia będzie więc musiał udokumentować przejście pełn...