Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Bezdech senny: implant w brodzie zamiast aparatu MAD?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Bezdech senny: implant w brodzie zamiast aparatu MAD?

Bezdech senny: implant w brodzie zamiast aparatu MAD?

W ofercie wielu gabinetów stomatologicznych znajduje się leczenie bezdechu sennego, zarówno przy pomocy aparatów wewnątrzustnych typu MAD wysuwających żuchwę do przodu, jak i zabiegów laserowych. Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano kolejne innowacyjne metody leczenia bezdechu sennego: wszczepiany w brodę implant oraz wykrywającą chrapanie inteligentną poduszkę.

Z badań The Global Pursuit of Better Sleep Health 2019 wynika, że z problemem chrapania zmaga się około 29% osób dorosłych. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do niedotlenienia organizmu, zwiększa też ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, demencji, a nawet zawałów serca. Chrapanie obniża jakość snu, powoduje bóle głowy, refluks żołądkowo-przełykowy i spadek libido.

Leczenie bezdechu sennego w wielu przypadkach wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin, w tym stomatologii. Dentysta może np. zalecić pacjentowi noszenie wewnętrzustnego aparatu stomatologicznego MAD albo wykonać w gabinecie zabiegi laserowe. Coraz więcej innowacyjnych rozwiązań służących leczeniu chrapania przygotowuje także branża technologiczna.

Inżynierowie z firmy Nyxoah opracowali innowacyjny implant wszczepiany w brodę, który aktywnie zapobiega zablokowaniu dróg oddechowych przez język. W celu aktywacji implantu przed zaśnięciem pacjent przykleja do skóry niewielki plaster z układem elektronicznym. Jest to sygnał do włączenia implantu, który zapobiega rozluźnieniu mięśni języka, a co za tym idzie – wystąpieniu bezdechu sennego. Projektanci z Nyxoah liczą na to, że ich implant pozwoli zastąpić maski tlenowe stosowane przez osoby cierpiące z powodu poważnych zaburzeń snu.

Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano także poduszkę MotionPillow, która rejestruje pozycję, w której śpiąca osoba ma tendencję do chrapania i w taki sposób napełnia cztery wewnętrzne komory powietrzne, aby odblokować drogi oddechowe. – Umieściliśmy w poduszce małą skrzyneczkę, która rejestruje chrapanie i pozwala na analizę jego częstotliwości i nasilenia. Na podstawie tych informacji poduszki wypełniają się powietrzem, dopasowując się do umiarkowanego, nasilonego lub lekkiego chrapania, odpowiednio zmieniając pozycję głowy i zapewniając lepszy sen wszystkim domownikom – mówi cytowana przez agencję Newseria Innowacje Vanessa Banks z TenMinds.

Inteligentne łóżko TEMPUR-Ergo Smart Base przeprowadza z kolei całościową analizę jakości snu, aby zapewnić jak najwygodniejszą pozycję podczas odpoczynku. Materace w czasie rzeczywistym monitorują ruch ciała śpiącej osoby i kiedy wykryją mikrodrgania charakterystyczne dla chrapania – korygują pozycję głowy śpiącej osoby, aby mu zapobiec. W przeciwieństwie do poduszek działają na całej szerokości łózka i mogą korygować pozycję głowy dwóch osób jednocześnie.

Według firmy badawczej Global Market Insights wartość globalnego rynku technologii poprawiających jakość snu do 2025 r. wzrośnie do 27 mld dolarów.

Stomatolodzy są zobowiązani do leczenia chrapania – takie zalecenia dla lekarzy dentystów z całego świata opracowano podczas Kongresu FDI w Argentynie. Mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Oprac. Aleksandra Filipiak-Graczykowska na podst. Newseria

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

aplikacja leków - Dentonet.pl
Przełom w podawaniu leków za pomocą plastrów coraz bliżej Lekarz

Firmy z sektora farmaceutycznego eksperymentują z plastrami medycznymi, które pozwolą w kontrolowany sposób aplikować pacjentom mniejsze dawki leków przy takiej samej skuteczności oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Polscy naukowcy mają swój...

"Jak znalazłem rozwiązanie dylematu każdego implantologa?" Lekarz

Pomiar stabilności gniazda implantu jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed implantologiem w jego codziennej pracy. Jako implantolog korzystam od dłuższego już czasu z unitu implantologicznego SURGIC Pro produkcji japońskiej firmy NSK N...

szpital - Dentonet.pl
Roboty mierzą temperaturę i dezynfekują pomieszczenia Lekarz

W obliczu pandemii koronawirusa na popularności zyskują zautomatyzowane systemy do zwalczania wirusów. Inżynierowie eksperymentują z robotami wyposażonymi w systemy sztucznej inteligencji, które zadbają o zdezynfekowanie obiektów użyteczności publicz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bruksizm - Dentonet.pl
UMED Wrocław: bruksizm może być uwarunkowany genetycznie Asysta

Bruksizm senny, czyli zgrzytanie zębami podczas snu, może być uwarunkowany genetycznie – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Tel-Avivie badali to schorzenie. Według ...

ból głowy - Dentonet.pl
Bóle głowy objawem COVID-19? Badania hiszpańskich lekarzy Asysta

Jak podaje PAP, silne bóle głowy mogą być jednym z objawów choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa – tak wynika z badania specjalistów ds. neurologii z barcelońskiego szpitala Vall d`Hebron. Jak dotąd potwierdzono, że chorzy na COVID-19 ska...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres