Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Bezbolesne znieczulenia u dentysty

Publikacja:
Bezbolesne znieczulenia u dentysty

Bezbolesne znieczulenia u dentysty

W polskim gabinecie stomatologicznym można znieczulać się już bez bólu, bez strzykawki i stresu za pomocą komputera. To pierwsza tak duża zmiana po ponad 100 latach stosowania strzykawek. Problem w tym, że wielu pacjentów nie ma pojęcia o tym, że istnieje dziś alternatywa dla tradycyjnego i bolesnego znieczulenia strzykawką.
 

Pacjenci nie wiedzą także jak znaleźć gabinet, w którym można się uchronić bólu. Ma to zmienić kampania informacyjno – edukacyjna "Znieczulamy bezboleśnie" przygotowana przez firmę FM Produkty Dla Stomatologii razem z blisko 600 gabinetami i klinikami w całej Polsce.
 

Pierwsza taka kampania w Polsce!

Kampania „Znieczulamy bezboleśnie” to pomysł krakowskiej firmy FM Produkty Dla Stomatologii, wiodącego dziś na rynku dostawcy sprzętu dla gabinetów stomatologicznych. To właśnie FM sprowadził do Polski ze Stanów Zjednoczonych urządzenie, które dziś wielu pacjentów przekonuje do leczenia, nawet tego najbardziej skomplikowanego.
Problem w tym, że pomimo tego, że w Polsce jest obecnie blisko 2 tys. tych urządzeń, pacjenci nie wiedzą, że idąc do dentysty, mogą uniknąć bólu.
 

– Kampania ma na celu przede wszystkim walkę ze stereotypem i strachem. Dziś mówiąc „znieczulenie u dentysty” prawie 80% z nas widzi strzykawkę i igłę. Sytuacja jednak od prawie 10 lat się zmienia. Wiele gabinetów odchodzi od podawania tradycyjnego znieczulenia, na rzecz komputerowego, podobnie jak to jest dzisiaj w Holandii, USA i Skandynawii, gdzie komputerowe znieczulenie The Wand to już standard – wyjaśnia Wojciech Feć z firmy FM Produkty Dla Stomatologii.
 

Żeby przełamać ten stereotyp, firma postanowiła przygotować 3 miesięczną kampanię informacyjną, w którą zaangażowanych zostanie blisko 600 gabinetów i klinik w całym kraju, a także sami pacjenci, którzy od lat znieczulani są tylko The Wand. Będzie to pierwsza tego typu kampania, mająca na celu edukację pacjenta, a także – jak podkreślają jej pomysłodawcy – przełamanie lęku przed dentystą.
 

Koniec z bólem?
A jest o czym edukować i co przełamywać. The Wand™ to dziś jedno z najnowocześniejszych urządzeń w gabinecie stomatologicznym, które dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi stopniowo podaje pacjentowi znieczulenie, nie powodując rozpierania tkanek, a tym samym bólu.
 

– Ból podczas podania znieczulenia nie bierze się z wbicia igły, a z wtłoczenia płynu, który pod dużym ciśnieniem rozpiera tkanki, często je uszkadzając – mówi Feć. – To tak jakby szybko nadmuchać balon. Pęknie od razu –porównuje.
 

Lekarze i pacjenci chwalą urządzenie nie tylko za bezbolesność zabiegu. Powolne podanie znieczulenia, w sposób kontrolowany i przewidywalny nie powoduje odrętwienia twarzy, ust ani języka. Pacjent siedząc w fotelu może normalnie mówić. Brak bólu oraz dyskomfortu, wpływa także na jego psychikę. Dziś nawet 25% wizyt jest odwoływanych w ostatnich chwili, w 90% przypadków przyczyną jest to strach przed bólem. – Jak przekonać pacjenta, że leczenie może być bezbolesne? To wielkie wyzwanie dzisiejszej stomatologii. Nowoczesna technologia jednak ułatwia pracę. Dziś bezbolesne znieczulenie to nie obietnica, ale fakt – mówi Feć.
 

O znieczuleniu na Facebook.com

Do tego, że warto poszukać gabinetu, w którym można zostać znieczulonym komfortowo pacjenci będą przekonywani m.in. na portalach społecznościowych. – W kampanię angażujemy najnowocześniejsze rozwiązania.
Na temat znieczulenia pacjenci będą mogli dyskutować na Blip.pl, Twitter.com a także na Facebook.com, gdzie powstanie grupa „Znieczulam się bezboleśnie” zrzeszająca pacjentów, a także osoby zainteresowane The Wand™.
 

Na portalach YouTube i Vimeo z kolei powstaną specjalne kanały TV, na których będzie można zobaczyć specjalnie przygotowane reportaże poświęcone znieczuleniu, wypowiedzi pacjentów, opinie lekarzy, a także sam zabieg – mówi Małgorzata Mołata – Odrobina odpowiedzialna za promocję i reklamę w FM Produkty Dla Stomatologii.
 

Wykorzystanie mikroblogingu i portali społecznościowych w kampanii edukacyjnej pacjenta to posuniecie pionierskie, bo jak mówią twórcy kampanii, warto uderzyć do młodego odbiorcy. – Kampanię będziemy kierowali do różnych grup: kobiet, mężczyzn, osób starszych, a także do ludzi młodych. Chcemy tym najmłodszym pacjentom pokazać, że zabieg u dentysty może dziś nie boleć. Może dzięki temu wychowamy pokolenie wolne od obaw przed dentystą – mówi Mołata-Odrobina.

 

Kliknij w gabinet

Żeby jednak te obawy przełamać, trzeba jeszcze znaleźć dentystę, który nas znieczuli bezboleśnie. W tym celu powstanie specjalna strona www.znieczulamybezbolesnie.pl gdzie jednym kliknięciem myszki pacjenci będą mogli odnaleźć gabinet znieczulający The Wand™ w ich sąsiedztwie.
 

Same gabinety również zostaną oznaczone. – Siedząc w poczekalni u dentysty będzie można bardzo łatwo rozpoznać, czy znieczula on bezboleśnie. Każdy z 600 gabinetów będzie miał specjalny znaczek „Znieczulam bezboleśnie”. Takie znaczki – tarcze będzie można znaleźć w poczekalniach, na stronie www gabinetów, a także w reklamach – wyjaśnia Wojciech Feć.
 

 

Nie tylko pacjenci?
Sama kampania adresowana jest także do lekarzy i gabinetów stomatologicznych. W założeniu ma bowiem zmienić wizerunek stomatologii na bardziej przyjazny.
 

– Światowym standardem jest dziś leczenie stomatologiczne w komfortowej atmosferze, na którą składa się nowoczesna technologia minimalizująca ból, wygląd gabinetów, podejście lekarzy. My chcemy pokazać lekarzom, jak o tych standardach informować pacjentów. To oni będą musieli wykonać ogrom pracy edukując pacjenta – mówi.
 

Żeby wesprzeć lekarzy w edukacji pacjenta na temat The Wand™, każdy z gabinetów stosujących The Wand będzie mógł skorzystać z bazy reportaży na YouTube.com, a także artykułów. – Przez miesiąc pracowaliśmy nad reportażami, z których będą mogły skorzystać gabinety stosujące The Wand. Całość będzie ogólnodostępna – podkreśla Feć.
 

Edukowani będą także sami lekarze, przy pomocy newsletterów i specjalnych wydawnictw poświęconych The Wand™.
 

– Może to szalone, ale zamierzamy dotrzeć do tych 12 tys. gabinetów stomatologicznych i 38 milionów Polaków i Polek. Wielu lekarzy jest wciąż sceptycznie nastawionych do The Wand™ ale wierzymy, że uda nam się zmienić ich zdanie rzetelnie pokazując sukces ich kolegów, dzięki wykorzystaniu The Wand w gabinecie – podsumowuje Feć.
 

 

W kampanii wykorzystane zostaną m.in.

– Kanał YouTube: www.youtube.com/user/TheWandPoland

– Grupa na Facebook.com: http://www.facebook.com/pages/Znieczulam-sie-bezbolesnie/10150133161585026?ref=ts

– Mikrobolg: http://thewand.blip.pl

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

znieczulenie
Nowa Zelandia: udana próba bezigłowego znieczulenia Lekarz

Lęk przed dentystą nadal stanowi poważną przeszkodę w podjęciu leczenia przez część potencjalnych pacjentów gabinetów stomatologicznych, dlatego metody minimalnie inwazyjne niezmiennie zyskują na popularności. Współpraca naukowców z kilku nowozelandz...

znieczulenie miejscowe 2
Uszkodzenie nerwu podjęzykowego po podaniu znieczulenia u 64-latki Lekarz

U pacjentki ze Stanów Zjednoczonych, która zgłosiła się do swojego stomatologa w celu leczenia ubytku próchnicowego w zębie 31, wystąpiło uszkodzenie nerwu podjęzykowego i porażenie języka po podaniu znieczulenia miejscowego. Powikłanie to skutkowało...

leczenie niepełnosprawnych
Koszalin: 2,5 roku bez dentysty dla niepełnosprawnych Lekarz

Jak informuje TVP Szczecin, od blisko 2,5 roku zamknięta jest przyszpitalna Poradnia Stomatologiczna dla Osób Niepełnosprawnych w Koszalinie. Szpital tłumaczy się remontem, ale niepełnosprawni są skazani na doraźne leczenie antybiotykami lub w wielu ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NHS
40-tysięczne miasto bez dostępu do dentysty NHS Lekarz

Po zamknięciu praktyki stomatologicznej znanej sieci, mieszkańcy Bridlingtom w północno-wschodniej Anglii muszą szukać pomocy dentystów wiele kilometrów od domu lub za granicą. Oferująca leczenie w ramach Narodowej Służby Zdrowia klinika sieci Bupa p...

stwardnienie rozsiane
Pacjent ze stwardnieniem rozsianym (SM) u dentysty Lekarz

Z artykułu opublikowanego w „British Dental Journal” wynika, że pacjenci ze stwardnieniem rozsianym są bardziej narażeni na rozwój chorób przyzębia i próchnicy ze względu na trudności, jakie mogą mieć podczas pielęgnacji jamy ustnej oraz większe kłop...

stomatologia15
UK: nierówności w dostępie do dentysty po pandemii Lekarz

Przy występujących w Zjednoczonym Królestwie nierównościach poszczególnych grup etnicznych w dostępie do leczenia stomatologicznego w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS), w najgorszej sytuacji są obywatele pochodzenia azjatyckiego oraz czarnoskórzy...

CV lekarza dentysty
Najlepsze CV dla początkującego dentysty Lekarz

Poszukiwanie pierwszej pracy jest wyzwaniem dla absolwentów różnego rodzaju szkół, uczelni i kierunków, nie wyłączając oczywiście kierunku lekarsko-dentystycznego. Elementem niezbędnym do znalezienia wymarzonej posady jest przygotowanie odpowiedniego...

marihuana
USA: pacjenci „na haju” już u co drugiego dentysty Lekarz

Już co drugi stomatolog w Stanach Zjednoczonych zgłasza, że na jego fotel trafiają pacjenci znajdujący się pod wpływem substancji psychoaktywnych – od marihuany po „twarde” narkotyki. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), nie bra...

paragon3
„Paragony grozy” u dentysty? Lekarz

Każdy z nas w ostatnich tygodniach ma do czynienia z drożyzną, a jej potwierdzeniem są publikowane w mediach społecznościowych osławione „paragony grozy”. Pojawiają się one m.in. w kontekście posiłków w nadmorskich kurortach, cen opału w składach węg...

NHS
Wielka Brytania: 570 kilometrów do dentysty na NHS Lekarz

Stewart Whitehill – inżynier z angielskiego miasta Bury St Edmunds – jeździ do dentysty przyjmującego w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) ponad 350 mil, czyli 570 km. Mężczyzna jakiś czas temu wyrejestrował się ze swojej lokalnej przychodni, nie ...

CBD
Kannabidiol pomoże na ból po zabiegu u dentysty? Lekarz

Kontrola dolegliwości bólowych u pacjentów stomatologicznych przy ograniczeniu stosowania opioidów to poważne wyzwanie, przed którym stają lekarze dentyści. Czy do obecnie używanych metod walki z bólem zostanie dołączony – jako alternatywa – olejek z...