Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Bez słomki ani rusz!

Brak komentarzy | Publikacja:

Bez słomki ani rusz!

Słodkie, kwaskowe i gazowane napoje stanowią zagrożenie dla zdrowia tkanek twardych zęba ze względu za zawartość cukrów, które sprzyjają rozwojowi bakterii w jamie ustnej, ale także ze względu na ryzyko wystąpienia erozji szkliwa. Erozja zębów to proces chemiczny, który nie jest związany z działaniem bakterii, którego wynikiem jest nieodwracalna, postępująca utrata twardych tkanek zęba. Uszkodzenie zębów następuje tu poprzez kontakt z kwasami.

Wśród przyczyn erozji zębów ważną rolę odgrywają czynniki dietetyczne. Częste spożywanie kwaśnych pokarmów w tym napojów prowadzi do demineralizacji szkliwa i jego rozpuszczenia.

Strategia picia i przełykania słodkich napojów jest istotnym sposobem pozwalającym chronić zęby przed rozwojem erozji i próchnicy. Jedynym w pełni skutecznym sposobem by uchronić zęby przed wymienionymi schorzeniami jest całkowita eliminacja słodkich napojów z diety. W znaczny sposób ryzyko to zmniejsza używanie słomki. Należy też unikać trzymania napoju w jamie ustnej tuż przed jego przełknięciem, gdyż wystawia to zęby na oddziaływanie niekorzystnego środowiska.

O tym, czy dane produkty spożywcze maja właściwości erozyjne, decyduje ilość zawartych w nim kwasów. A tych najwięcej jest w owocach, sokach owocowych i napojach musujących, głównie typu cola. Rozmiar szkód, jakie wyrządzają napoje, zależy od częstości ich spożywania, ale także od tego, jaki poziom jonów wapnia i fosforanów znajduje się z strukturze zęba.

Każdorazowe spożycie kwaskowych i słodkich napojów prowadzi do obniżenia pH śliny, co skutkuje demineralizacją powierzchni zębów. Nie należy szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów, wskazane jest wypłukanie jamy ustnej letnią wodą.
 

 

inf.wł.
 


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji