Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Będziemy foliować zęby?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Będziemy foliować zęby?

Będziemy foliować zęby?

I kolejny nius z serii „szczoteczki do kosza a dentyści na bruk”.

Tym razem czarny scenariusz dla naszego zawodu piszą japońscy naukowcy z Kinki University's Faculty of Biology-Oriented Science and Technology w zachodniej Japonii.

Wynaleźli oni bowiem super cienką folię (0,004 mm) z hydroksyapatytu, głównego materiału szkliwa.

To pierwszy na świecie elastyczny arkusz apatytu, który mamy nadzieję zastosować w celu zapobieganiu próchnicy lub naprawy uszkodzonego szkliwa – zapewnia kierujący badaniami prof. Shigeki Hontsu.

Wynaleziona folia, oprócz tego, że jest bardzo cienka i przezroczysta, jest również bardzo elastyczna i może doskonale przywierać do zęba.

Sama produkcja folii jest dość skomplikowana. Japońska technologia polega na oddziaływaniu laserem na skompresowane bloki hydroksyapatytu. Wtrącane w tym procesie cząsteczki opadają następnie na blok soli, który jest podgrzewany, w celu doprowadzenia do ich krystalizacji.

Zanim solna podstawa rozpuści się w wodzie, cząsteczki osiadają na specjalnym papierze a całość jest suszona. Tak tworzy się cienki film, który jest możliwy do pobrania szczypcami.

Zaletą nowej technologii jest to, że folia „oddycha”, przepuszczając powietrze i parę wodną. Wada zaś jest sam proces przywierania do szkliwa, który trwa całą dobę.

Na razie japońscy naukowcy testują nową technologią na zębach, które miały już „okład z kleszczy”, tudzież na własnym uzębieniu, ale wkrótce zbadają folię na zwierzętach.

Przezorni badacze już opatentowali nowy wynalazek w Japonii, Korei Płd. i USA. Kolejne aplikacje są już złożone w krajach europejskich i Chinach.

Kliniczne badania potrwają ok. 5 lat ale już po trzech będzie można stosować hydroksyapatytową folię w celach kosmetycznych. Prof. Hontsu obiecuje również folię w kolorze białym, co zapewne wpędzi w czarną rozpacz producentów środków do wybielania zębów i wszystkie praktyki, które się tym zajmują.

 

opr. tch na podstawie: www.rexresearch.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkliwo - Dentonet.pl
Chińscy naukowcy opracowali żel remineralizujący szkliwo Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowali specjalny żel zawierający skupiska wapnia i fosforanów, który pozwala w naturalny sposób regenerować szkliwo.Grupa badaczy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowała inno...

Endostar E3 Azzure
Endostar E3 Azure – nowa jakość pilników w technologii heat-treated Lekarz

Inteligentny system pilników Endostar E3 Azure to nowość na rynku endodontycznym. Wyjątkowy system, który powstał z pragnienia stworzenia pilników (prawie) idealnych – niełamiących się, elastycznych, dobrze pracujących w kanale.Endostar E3 Azure to i...

próchnica - Dentonet.pl
Oregon Health & Science University: rozwój próchnicy zależny od płci? Lekarz

Istnieją badania naukowe, według których próchnica jest chorobą dotykającą częściej kobiet niż mężczyzn. Niedawno potwierdził to zespół badaczy z Oregon Health & Science University, który przebadał próbki śliny dzieci.Wyniki badania zostały zapre...

ROZWIŃ WIĘCEJ
syntetyczny hydroksyapatyt
Polscy naukowcy pracują nad syntetycznym hydroksyapatytem Lekarz

Wkrótce pęknięcia kości i wszelkie ubytki w tkance kostnej będzie można naprawiać bez specjalnych trudności. Apatyty, które są nieorganicznym budulcem tkanki kostnej i zębów, a stanowią nawet około 70% masy kości, zapewniają odpowiednie właściwości m...

stan mleczaków
Stan mleczaków ma związek z problemami psychicznymi? Asysta

Do bardzo ciekawych wniosków doszli amerykańscy naukowcy pod kierownictwem dr Eric Dunn, psychiatry z Massachusetts General Hospital. Sądzą oni, że analiza stanu zębów mlecznych u dzieci pozwala przewidzieć ryzyko wystąpienia u nich problemów psychic...

naczynia krwionośne
Naukowcy odtworzyli naczynia krwionośne w usuniętym zębie Lekarz

Jak poinformowano na łamach "Scientific Reports", naukowcy z Oregon Health & Science University w Portland odtworzyli naczynia krwionośne w usuniętym zębie przedtrzonowym. Daje to nadzieję, że już wkrótce po leczeniu kanałowym żeby nie będą musia...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres