Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Barodontalgia – gdy ząb boli w trakcie lotu…

Publikacja:
Barodontalgia – gdy ząb boli w trakcie lotu…

Barodontalgia – gdy ząb boli w trakcie lotu…

Ból zęba może pojawić się w bardzo nietypowych sytuacjach, np. podczas lotu samolotem, wędrowania po górach czy nauki nurkowania. W tym przypadku barodontalgia – bo tak fachowo określa się to schorzenie – ma związek z nagłą zmianą ciśnienia. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć.

Choć sama nazwa barodontalgia brzmi dość nowocześnie, to jednak dolegliwości bólowe zębów związane z nagłą zmianą ciśnienia są opisywane już od okresu II wojny światowej. Wówczas zauważono, że na bóle zębów, a także szczęk i zatok cierpią przede wszystkim piloci wojskowi podczas wykonywania swoich obowiązków. Początkowo zespół takich objawów nazywano aerodontalgią, ale z biegiem czasu zauważono, że podobne dolegliwości daje nie tylko latanie, lecz także nurkowanie. Nazwę zespołu bólowego zmieniono więc barodontalgię.

Barodontalgia – co ją powoduje?

Ból zęba podczas lotu samolotem, górskich wędrówek czy nauki nurkowania jest najczęściej związany z uwięzionym w zębach powietrzem. Może to być skutek np. nieprawidłowo założonych plomb. W trakcie lotu pęcherzyki gazu uwięzione w zębie nie mogą wyrównać ciśnienia, więc wywierają bardzo silny nacisk na tkanki zęba. Niekiedy ból jest tak silny, że uniemożliwia normalną aktywność, a dodatkowo towarzyszą mu bóle całej szczęki oraz zatok.

Bóle zębów podczas samolotowych podróży lub nurkowania mogą również być sygnałem poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, takich jak stan zapalny miazgi, próchnica, zapalenie zatok szczękowych czy obecność ropnia okołozębowego. Dlatego osoby planujące wakacyjny urlop w dalszych zakątkach świata, do których trzeba wybrać się samolotem, a także te, które podczas wakacji chętnie uprawiają sporty ekstremalne (nie tylko nurkowanie, ale także spadochroniarstwo, skoki na bungee itp.) powinny przed wyjazdem na wczasy koniecznie odwiedzić stomatologa. Lekarz sprawdzi, czy ze stanem uzębienia jest wszystko w porządku i będzie mógł szybko zareagować na ewentualne początki chorób jamy ustnej. Oczywiście do dentysty należy chodzić regularnie, czyli co najmniej dwa razy do roku, a nie tylko przed planowanym urlopem. Sprawi to, że nie tylko barodontalgia, ale również inne schorzenia jamy ustnej odejdą w zapomnienie.

Wakacje to czas wzmożonej aktywności fizycznej. Rower czy rolki to nie tylko świetna zabawa, ale niestety również ryzyko upadków i uszkodzeń ciała. W przypadku wybicia zęba może jednak obyć się bez trwałych konsekwencji. Liczy się przede wszystkim czas działania.

AF
Fot. Holgi, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Gra terenowa na targach KRAKDENT
Gdy rekina bardzo boli ząb... pomóc musi dentysta! Lekarz

U zamieszkującego głębię oceanu rekina pojawił się bardzo silny ból zęba. Dolegliwości były na tyle poważne, że zwierzę nie mogło jeść - dla rekina zaczęto więc szukać profesjonalnej pomocy. Doświadczony w leczeniu m.in. Smoka Wawelskiego doktor Drat...

muzyka3
The Lancet: Boli po zabiegu? Włącz pacjentowi muzykę! Lekarz

Muzyka może być sposobem na pomoc pacjentom w zmniejszeniu bólu i lęku w okresie pooperacyjnym. Tak wynika m.in. z badań poświęconych wpływowi muzyki na pacjentów po zabiegach chirurgicznych, których wyniki opublikowano w „The Lancet”. Do metaanaliz...