Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Badanie na temat stanu zdrowia jamy ustnej dzieci

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Badanie na temat stanu zdrowia jamy ustnej dzieci

Badanie na temat stanu zdrowia jamy ustnej dzieci

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to dobra okazja, żeby pomyśleć o zdrowiu najmłodszych. Dlatego też firma Colgate-Palmolive zleciła przeprowadzenie badania wśród Europejskich dzieci, aby dowiedzieć się, jak wygląda stan ich uzębienia oraz w jaki sposób rodzice dbają o higienę jamy ustnej swoich pociech. Wyniki badania dają do myślenia.

Czy dzieci mają zdrowe zęby?

"Przykładowo, 15% dzieci w wieku 7 lat miało już wykonywany zabieg wypełnienia ubytku, natomiast aż u 9% wykonano zabieg ekstrakcji zęba".

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest – zgodnie w wynikami badania – nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Okazało się, że aż 32% dzieci szczotkuje jedynie przednie zęby. Ponadto 62% rodziców poinformowało, że ich pociechy myją zęby za krótko, a 50% rodziców twierdzi, że mają poważne problemy z nakłonieniem dzieci do właściwej higieny jamy ustnej. Co ciekawe, 14% dzieci wprowadza w błąd rodziców, mówiąc że umyły zęby, kiedy w rzeczywistości tego nie zrobiły.

Na szczęście rodzice są świadomi zagrożeń i problemów. Mają też świadomość, co trzeba zrobić, żeby przekonać dzieci do mycia zębów:

"95% badanych w całej Europie (95,4% w Polsce) zgodziło się z twierdzeniem, że istnieje bezpośrednie powiązanie między przykładem dawanym przez rodziców a kształtowaniem odpowiednich nawyków u dzieci. Niemal identyczna liczba rodziców (Europa: 94%, PL: 92%) jest przekonanych o tym, że niezwykle istotne jest regularne czyszczenie zębów w obecności dzieci, po to by mogły one dobrze poznać cały proces i z powodzeniem stosować go u siebie"

Wielu rodziców stosuje również różnego rodzaju kreatywne metody, aby zachęcić pociechy do dbania o uśmiech.

• "12% nagradza dzieci za przestrzeganie dobrych nawyków związanych z higieną jamy ustnej (PL: 15%);
• 9% używa timerów do odmierzania czasu szczotkowania (PL: 13,8%);
• 31% zamienia proces szczotkowania w zabawę, po to by dzieci poprzez zabawę wyrabiały odpowiednie nawyki związane z higieną jamy ustnej (PL: 39,4%);
• 43% myje zęby wraz ze swoimi pociechami dzieląc się z nimi dobrymi praktykami (PL: 51,2%);
• 55% po prostu rozmawia z dziećmi na temat tego, jak ważne jest mycie zębów (PL: 49,4%)".

Dentysto, pomocy!

Najlepszym rozwiązaniem problemów dzieci, oprócz prawidłowej higieny, są regularne wizyty u stomatologa. Zaleca się, żeby dzieci były pod stałą opieką specjalisty już od 1. roku życia, a wizyty powinny się odbywać co najmniej 2 razy w roku. Dzięki temu lekarz będzie mógł na bieżąco obserwować rozwój uzębienia dziecka.

"Duża część rodziców (Europa: 32%, PL: 18%) deklaruje, że ich pociechy odwiedzają dentystę zaledwie raz na rok, co przyczynia się do zwiększonej liczby sytuacji, kiedy u dzieci trzeba przeprowadzać naprawcze zabiegi dentystyczne. Średnia europejska pokazuje, że 15% (PL: 35,4%) dzieci w wieku 7 lat miało wykonywane wypełnienie zęba, natomiast 9% (PL: 12,4%) miało już wyrywany ząb".

A skąd to się bierze?

"23% rodziców w całej Europie (PL: 18,5%) jest zdania, że konieczność wykonywania zabiegów u ich dzieci wynika z faktu, że nie myją one zębów w odpowiedni sposób. Jeden na czterech rodziców (EU: 28%, PL: 32,9%) jest zdania, że ich dzieci jedzą zbyt dużo produktów zawierających cukry".

Badanie było przeprowadzone w ramach akcji Colgate’s Healthy Mouth Mission, mającej na celu pomoc rodzicom w jak najlepszym dbaniu o zdrowie jamy ustnej dzieci. Również w ramach tej akcji w tym roku zostanie wprowadzona na rynek pasta do zębów dla dzieci Colgate® Maximum Cavity Protection Junior z technologią Neutralizatora Kwasów Cukrowych™, która zobojętnia kwasy w jamie ustnej oraz przywraca prawidłowe pH. Dzięki zastosowaniu tej technologii aż o 50% zmniejsza się występowanie wczesnych zmian próchnicowych, a nowych ubytków jest mniej o 20%.

O badaniu

"Badanie zostało zrealizowane na próbie 7 500 dorosłych Europejczyków posiadających co najmniej jedno dziecko w przedziale wiekowym 2-7 lat. Na próbę złożyło się po 1000 respondentów z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii oraz po 500 respondentów z Grecji, Polski, Rumunii, Belgii i Portugalii. Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2015 r. na zlecenie Colgate-Palmolive przez agencję badawczą Toluna".

Źródło: Biuro prasowe Colgate-Palmolive
KeL (oprac. na podstawie Informacji Prasowej z dnia 19 marca 2015)

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

hospitalizacje u dzieci - Dentonet.pl
Zdrowie jamy ustnej dzieci? Jest światełko w tunelu!

- Z obserwacji i badań wynika, że sytuacja dotycząca stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci w Polsce uległa w ostatnich latach poprawie - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. ...

cukrzyca - Dentonet.pl
Cukrzyca typu 1 u dzieci znacznie zwiększa ryzyko próchnicy Lekarz

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach BMC Oral Health, aż 2/3 dzieci z cukrzycą typu 1 ma próchnicę. Zaleca się, by pozostawały one pod stałą kontrolą dentysty i przykładały dużą uwagę do codziennej higieny jamy ustnej.Grupa naukowców pod przew...

Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów u dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: matki nie wiedzą, jak myć zęby swoich dzieci Asysta

Przeprowadzone przez firmę Brush-Baby badania wykazały, że matki nie wiedzą, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie jamy ustnej u swoich pociech. Mamy nie zdają sobie sprawy, że dziecko w wieku około 6 miesięcy powinno odbyć pierwszą wizytę u dentyst...

Federacja FDI: uczniowie tracą lekcje przez chore zęby Lekarz

50 milionów godzin lekcyjnych każdego roku tracą uczniowie na całym świecie z powodu absencji wynikającej z chorób jamy ustnej – informuje Światowa Federacja Dentystyczna FDI w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). Światowa Federacja Dentyst...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres