Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Autotransplantacja zęba – co warto o niej wiedzieć

Brak komentarzy | Publikacja:
Autotransplantacja zęba – co warto o niej wiedzieć

Autotransplantacja zęba – co warto o niej wiedzieć

Chociaż autotransplantacja nie jest zbyt często stosowaną metodą uzupełnienia brakującego zęba, to niekiedy lekarz dentysta decyduje się na przeprowadzenie tego dość skomplikowanego zabiegu, zwłaszcza jeśli pacjentem jest dziecko lub nastolatek. Jak wynika z badań, autogenna transplantacja jest tak samo skuteczna jak wszczepienie implantów i zapewnia duży odsetek pomyślnych wyników.

Jak przebiega zabieg autotransplantacji?
Zabieg polega na chirurgicznym przeniesieniu własnego, zdrowego zęba pacjenta do innego miejsca w łuku zębowych. Mówiąc potocznie, ząb najpierw się usuwa (możliwie najdelikatniej, tak aby nie uszkodzić jego korony i korzenia), a następnie umieszcza w nowym, odpowiednio przygotowanym przez stomatologa, zębodole.

Istnieją różne metody przyprowadzania autotransplantacji (jedno- lub dwuczasowa, zamknięta i otwarta). Stomatolog decyduje się na określoną metodę po wykonaniu szeregu badań diagnostycznych i po bardzo dokładnej analizie warunków anatomicznych panujących w jamie ustnej pacjenta. Autotransplantacja zawsze jest przeprowadzana pod osłoną antybiotyków – pacjent zażywa antybiotyk na dobę przed zabiegiem i 4 dni po zabiegu.

Sam zabieg trwa około godziny i najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, chociaż część pacjentów decyduje się na narkozę. Ząb – po przeniesieniu i umieszczeniu w nowym miejscu – zabezpiecza się szwami i stabilizuje na okres od 1 do 8 tygodni. Stosuje się w tym celu ligaturę drucianą, którą umieszcza się wokół szyjek sąsiednich zębów lub ligaturę umocowaną za pomocą kompozytu.

Autotransplantacja, jak każda inna interwencja chirurgiczna, może powodować występowanie dolegliwości pozabiegowych. Z racji tego, że zabieg dotyczy nie tylko zębów, ale i tkanek miękkich (takich jak dziąsła i błona śluzowa) mogą pojawić się obrzęki utrzymujące się do kilku dni po zabiegu. Pacjent może odczuwać także ból o niskim natężeniu i mieć problemy z rozwarciem szczęk. Na szczęście, dolegliwości te szybko ustępują.
Pacjentowi zaleca się przez kilka dni po zabiegu stosowanie lekkiej diety, utrzymywanie optymalnej higieny jamy ustnej, płukanie jamy ustnej roztworem chlorheksydyny, unikanie nagryzania na ząb.

Czy każdy ząb nadaje się do autotransplantacji?
Do autotransplantacji nadają się zęby zarówno z niezakończonym, jak i zakończonym rozwojem korzenia. Co więcej, zęby z dobrze rozwiniętym wierzchołkiem korzeniowym o wiele częściej muszą być później leczone kanałowo, ponieważ dochodzi w nich do obumarcia miazgi.
Przeszczepiane są nie tylko dojrzałe zęby – równie często transplantuje się zawiązki zębowe (czyli zęby, które jeszcze nie przebiły się przez dziąsło i nie mają w pełni ukształtowanych korzeni) – ponieważ przyjmują się one znacznie lepiej niż zęby dojrzałe.

Jakie są wskazania do autotransplantacji?
Autogenna transplantacja daje najlepsze wyniki u dzieci. Z reguły autotransplantację przeprowadza się w trzech przypadkach: gdy dojdzie do utraty zęba w wyniku próchnicy lub mechanicznego urazu, gdy brakuje zawiązków zębów stałych, które powstają w pierwszych miesiącach życia lub kiedy dziecko cierpi na poważną wadę zgryzu (np. wrodzony brak zęba w jednym łuku i stłoczenie zębów w drugim). Autotransplantacja poprawia estetykę uśmiechu, wpływa korzystnie na kształt łuku zębowego, żucie i artykulację, a także sprzyja rozwojowi wyrostka zębodołowego.

Autotransplantacja – i co dalej?
Należy pamiętać, że przeszczep własnego zęba nie zawsze oznacza koniec leczenia. Niekiedy w przeszczepionych zębach trzeba przeprowadzić leczenie kanałowe – dotyczy to zwłaszcza zębów dojrzałych z całkowicie ukształtowanym wierzchołkiem korzenia.
W wielu przypadkach konieczna jest także korekta kształtu korony zęba – jest bowiem oczywiste, że np. czwórka przeniesiona w miejsce jedynki nie będzie się prezentowała zbyt estetycznie. Adaptację estetyczną można rozpocząć już po sześciu miesiącach od zabiegu, po sprawdzeniu, czy ząb przyjął się w nowym miejscu i czy nie doszło do żadnych powikłań.
Natomiast jeżeli zabieg autotransplantacji został wykonany ze wskazań ortodonty, pacjent po upływie 3–6 miesięcy powinien kontynuować wcześniejsze leczenie. Na tym etapie konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego, który zamknie przerwy między zębami i wyrówna linię symetrii w łuku.

B. Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-skierowanie - Dentonet.pl
E-skierowanie od jutra obowiązkowe - co trzeba wiedzieć? Lekarz

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. Według ustawodawcy, wdrożenie tego rozwiązania niesie szereg korzyści dla pacjentów i lekarzy. Jest to m.in. oszczędność czasu i zmniejszenie biurokracji. E-skier...

Kredyt studencki - Dentonet.pl
Kredyty studenckie po nowemu - co muszą wiedzieć studenci? Lekarz

Od stycznia studentów i doktorantów obowiązują nowe zasady ubiegania się o kredyty studenckie. Nowe rozporządzenie wydane przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego upraszcza procedury, skraca czas oczekiwania na decyzję i pozwala ubiegać się o kred...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ślina - Dentonet.pl
Ślina – niezbędna dla zdrowych zębów. Co trzeba o niej wiedzieć? Pacjent

Ślina w 99% składa się z wody, ale pozostały 1% tej substancji zawiera nieocenione dla zdrowia jamy ustnej składniki. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie jamy ustnej oraz rozpoczynanie procesu trawienia, ale ślina ma również wpływ na zdrowie zębów, ...

autoamputacja języka - Dentonet.pl
Autoamputacja języka – co każdy dentysta wiedzieć powinien? Lekarz

Two cases of nonsuicidal self-injury comprising partial autoamputation of the apex of the tongue Takashi Moriya, Hitoshi Sato, Kenichi Takeda, Kaori Ikezaki, Ryogo Katada, Tatsuo Shirota Zranienia i uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich i twardych ...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

zatrzymane ósemki
Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

150 lat amalgamatów stomatologicznych - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Tworzone ze stopu srebra, rtęci, cyny i miedzi, wykorzystywane w stomatologii od ponad 150 lat. W zębie mogą przetrwać nawet 30 lat. Mowa oczywiście o amalgamatach stomatologicznych. Ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na organizm człowieka w wielu k...

erozja szkliwa
Erozja szkliwa – co trzeba wiedzieć? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Erozja szkliwa to powierzchowna utrata tkanek twardych zębów na skutek długotrwałego działania kwasów, dostarczanych poprzez pożywienie lub będących rezultatem choroby. Powstałe w ten sposób ubytki są płaskie, o zaokrąglonych brzegach, a najczęściej ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji