Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Austria: trwają prace nad testem zapachowym na SARS-CoV-2

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Austria: trwają prace nad testem zapachowym na SARS-CoV-2

Austria: trwają prace nad testem zapachowym na SARS-CoV-2

W ponad 100 ośrodkach naukowych na całym świecie, także w Polsce, prowadzone są badania nad SARS CoV-2 i wywołaną przez tego wirusa chorobą COVID-19. Do walki z nowym ogólnoświatowym zagrożeniem włączyli się także badacze z Austrii.

Naukowcy i lekarze z Danujskiego Prywatnego Uniwersytetu (DPU) w mieście Krems, Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu (JKU) oraz Austriackiego Instytutu Technologii (AIT) połączyli siły w projekcie wspieranym przez dział naukowy landu Dolna Austrii, który ma na celu ograniczyć infekcję SARS CoV-2.

Zespół profesorów chemii oraz biologii molekularnej i komórkowej Christopha Klebera i Ralfa Brauna skoncentrował się na badaniach nad nieocenianym początkowo objawem choroby COVID-19, jakim jest utrata bądź zaburzenia węchu i smaku. A jak pokazują przypadki chorych, u większości osób zakażonych SARS-CoV-2 mogą one wystąpić już ma kilka dni przed klasycznymi objawami choroby, takimi jak gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem.

Jesteśmy przekonani, że te pierwsze dni po zakażeniu stanowią właściwy czas na rozpoznanie choroby oraz na odizolowanie potencjalnych pacjentów bezobjawowych – mówi uczestniczący w badaniach prof. Achim Walter Hassel z JKU w Linzu.

Naukowcy chcą opracować niedrogie i proste w użyciu testy zapachowe. – Szybkie testy pomogą lekarzom pierwszego kontaktu podjąć w krótkim czasie odpowiednie działania, jeśli mają podejrzenie, że u danego pacjenta występuje zakażenie. Wczesna diagnoza u pacjentów, którzy nie mają jeszcze objawów, to z pewnością wielka szansa na uratowanie życia – mówi prof. Kleber z DPU.

Badania, w których bierze udział ponad 150 studentów oraz kadra dydaktyczna z uczestniczących instytutów, wyznaczają nowe trendy w testach nad koronawirusem w Wuhan. Kierujący nimi naukowcy wierzą, że obok prac nad szczepionką na SARS CoV-19, badania nad testami, które pomogą skutecznie diagnozować chorych na bardzo wczesnym etapie zakażenia, przyczynią się do radykalnego ograniczenia pandemii COVID-19.

W Austrii do 29 kwietnia zdiagnozowano 15,4 tys. przypadków choroby COVID-19, najwięcej kolejno w landach: Tyrol, Dolna Austria, Górna Austria oraz w Wiedniu i Styrii. Zmarło 569 osób.

Wypadanie zębów i rak piersi mogą mieć ze sobą dużo wspólnego – do takich wniosków doszli szwedzcy uczeni z Instytut Karolinska, największego w Szwecji ośrodka badawczego w dziadzinie nauk biomedycznych. Przedstawili oni bardzo interesujące wyniki badania klinicznego.

T.H., źródło: at.dental-tribune.com

Fot. geralt, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie periodontologiczne - Dentonet.pl
Norwegia: postęp w leczeniu periodontologicznym Lekarz

Choroby przyzębia stanowią niezmiennie poważny problem zdrowotny w skali całego globu, ale podejmowane przez niektóre rządy działania systemowe przynoszą wymierne skutki. Tak jak w Norwegii, gdzie władze w ciągu ostatnich 50 lat zaangażowały się w ro...

Czyszczenie języka - Dentonet.pl
Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2? Lekarz

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, u części pacjentów, u których wystąpiły łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych bądź nie wystąpiły one w ogóle, w ciągu kilku dni od zakażenia SARS-CoV-2 rozwinęło się owrzodzenie język...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2 Lekarz

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Prof. Mackiewicz wspólnie z grupą naukowców z Cent...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lek na koronawirusa - Dentonet.pl
Coraz bliżej skutecznego polskiego leku na COVID-19 Lekarz

Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej, we współpracy z laboratoriami z Niemiec i USA, zidentyfikował cząsteczki, które mogą stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19...

periodontologia - Dentonet.pl
EFP: nie przerywajcie leczenia periodontologicznego! Lekarz

Europejska Federacja Periodontologii (European Federation of Periodontology; EFP) przypomina pacjentom, że powinni kontynuować leczenie stomatologiczne, przestrzegając przy tym, że zaniedbanie zdrowia jamy ustnej – nawet na niezbyt długi czas – może ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres