Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Asystowanie przy zabiegach implantologicznych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Asystowanie przy zabiegach implantologicznych

Asystowanie przy zabiegach implantologicznych

Implantologia jedna z dziedzin stomatologii, która rozwija się bardzo dynamicznie. Zapotrzebowanie na zabiegi nadal będzie rosło. Jednak to już zdecydowanie wyższa szkołą jazdy jeśli chodzi o specjalizację. Stomatolodzy szkolą się na potęgę zwłaszcza, że rozwój technologiczny jest imponujący.

W tym wypadku rosną także wymagania wobec innych członków zespołu stomatologicznego zajmującego się implantologią. Wysoki profesjonalizm musi charakteryzować asystę stomatologiczną pracującą przy takich zabiegach.

Głośnym echem odbił się niedawno duży sukces, jaki odnieśli stomatolodzy z katowickiej kliniki wraz zespołem, którzy zrekonstruowali szczękę pacjentowi po przeszczepie twarzy. A zabieg był obciążony dużym ryzykiem, ponieważ wykonywano go w żuchwie przeszczepionej od dawcy i zespolonej aż z 10 części.

Informację o zabiegu podano wiele miesięcy po jej wykonaniu, ponieważ istniało ryzyko, że implanty się nie przyjmą. W 1,5 godziny dentyści musieli wszczepić tytanowe implanty w zespoloną żuchwę i w przeszczepioną szczękę – w sumie było ich 12. Implanty sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych miały specjalną powłokę przyspieszająca proces zrastania się tytanu z kością. Korzystano przy tym z technologii 3D. Po pół rocznym procesie gojenia odsłonięto implanty i zrobiono protezy zaawansowane technologicznie, ponieważ pacjent nie mógł mieć zwykłych mostów i koron.

Pacjent po tych zabiegach może normalnie funkcjonować, czyli normalnie jeść, uśmiechać się i wyraźniej mówić. To wielki sukces zespołu implantologicznego. A należy pamiętać, że profesjonalne asystowanie to jeden z ważniejszych elementów takiej operacji. Liczy się wzajemne zaufanie pomiędzy stomatologiem a asystą.

Asystentka stomatologiczna może być specjalistką w tej dziedzinie począwszy od przygotowania instrumentarium, aż po sam zabieg i wiedzę na temat przebiegu operacji i podawanie instrumentów stomatologowi. Trzeba przyznać, że pomimo dynamicznego rozwoju tak poważne operacje to jeszcze nie codzienność w impantologii. I zapotrzebowanie na taką specjalizację nie jest zbyt szerokie. Ale w przyszłości, jak pokazują doświadczenia w krajach wysokorozwiniętych takich operacji będzie coraz więcej.

 

ab

źródło:pulsmedycyny


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Paweł Niewada
Trwałe efekty leczenia tylko przy stabilnej okluzji Lekarz

- Stabilna okluzja to podstawa leczenia - mówi dla Dentonetu dr n. med. Paweł Niewada. - Jeśli chcemy odnieść sukces w leczeniu i mieć zadowolonego pacjenta nawet po latach od zakończenia terapii, jest to punkt wyjściach i musimy dbać o stabilność ok...

periodontologia - Dentonet.pl
Asystowanie w zabiegach chirurgii periodontologicznej Asysta

– Zapraszam serdecznie na mój wykład, który obejmie tematy asystowania w zabiegach chirurgii periodontologicznej – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Natalia Lewkowicz, jeden z wykładowców konferencji ASYSDENT 2020. – Postaram się omówić kwestię odpow...

ROZWIŃ WIĘCEJ
asystowanie w endodoncji - Dentonet.pl
Asystowanie w endodoncji nie musi być nudne! Asysta

Czy praca asystentki lekarza dentysty wykonującego leczenie kanałowe musi być nudna? Nie musi! Dlaczego? I jak to osiągnąć? To temat jednego z wykładów podczas tegorocznej konferencji ASYSDENT. Wykład wygłosi dypl. hig. stom. Martyna Zawadka. ASYS...

stomatologia - Dentonet.pl
Radom: poradnia stomatologiczna przy szpitalu już po remoncie Lekarz

3 sierpnia kolejne poradnie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego wznowiły działalność. Pacjenci poradni stomatologicznych są przyjmowani w wyremontowanych pomieszczeniach. Jak czytamy na stronie internetowej szpitala,...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres