Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Asystentki obowiązkowe

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Asystentki obowiązkowe

Asystentki obowiązkowe

Wygląda na to, że gabinety mające kontrakty z NFZ zmuszone będą do przeszkolenia swoich pomocy dentystycznych na kwalifikowane asystentki.

Obowiązek zapewnienia od 1 stycznia 2015 r. udziału we wszystkich świadczeniach asystentki/higienistki stomatologicznej (do końca 2014 r. pomocy dentystycznej) znalazł się w projekcie zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, jaki trafił 5 lipca do konsultacji.

 

Pisaliśmy o tym kilka dni temu w niusie:  Gabinet dentystyczny tylko z asystentką?

Jeżeli resort zdrowia wprowadzi obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanych pomocy, wiele gabinetów stomatologicznych zbankrutuje – uważają lekarze dentyści.

Jak podaje Dziennik Polski, wymóg zatrudnienia asystentki znajduje się w konsultowanym obecnie rozporządzeniu ministra zdrowia. Dotyczy świadczeniodawców, którzy chcą otrzymać kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obecnie asystentki zatrudniają jedynie placówki świadczące specjalistyczne usługi stomatologiczne. W jednoosobowych gabinetach – zajmujących się głównie leczeniem zachowawczym – dentysta radzi sobie sam, tym bardziej, że wiele materiałów dentystycznych jest gotowych do zastosowania.

Lekarze dentyści przewidują, że zwiększy się liczba właścicieli gabinetów, którzy nie będą zabiegać o kontrakt z Funduszem. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Co na to nasz samorząd lekarski?

Jak nas poinformowała Katarzyna Strzałkowska – rzecznik prasowy NIL – temat ten będzie omawiany na posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jeszcze w tym tygodniu i wtedy należy oczekiwać oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

– Przy opiniowaniu zeszłorocznego projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych Komisja Stomatologiczna NRL wskazywała, że zapisy uznawania kwalifikacji osób pracujących jako pomoc dentystyczna są zbyt rygorystyczne i nie uwzględniają doświadczenia zdobytego poprzez praktyczną naukę zawodu w gabinetach dentystycznych – powiedziała Dentonetowi rzeczniczka NIL.

– Nie kwestionując przydatności asystentki w gabinecie stomatologicznej uważamy, że prawnie unormowany obowiązek posiadania asystentki stomatologicznej jest złym pomysłem, niedostosowanym do możliwości wszystkich lekarzy dentystów – dodaje K. Strzałkowska. 

(opr.tch)


Przeczytaj również: MZ odpuszcza separatory, ale wymóg asystentek zaostrza


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-skierowania - Dentonet.pl
NRL przypomina: obowiązkowe e-skierowania od 8 stycznia 2021 r. Lekarz

Naczelna Rada Lekarska przypomina, że za niecałe trzy miesiące – 8 stycznia 2021 r. – wchodzi w życie obowiązek wystawiania skierowań w postaci elektronicznej. Jak czytamy w rozporządzeniu ministra zdrowia z 15 kwietnia 2019 r. w pierwszej kolejnośc...

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
Obowiązkowe testy na koronawirusa nie dla medyków Lekarz

Ministerstwo zdrowia przypomina, że osoby wykonujące zawód medyczny lub sprawujące opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej nie są zobowiązane do wykonywania testów na koronawirusa przed powrotem do pracy. Wykonywanie badań, w ty...

Natalia Lewkowicz - Dentonet.pl
Etapy współpracy periodontologa i asystentki Asysta

W pierwszy weekend października w Łodzi odbędzie się siódma edycja Asysdentu, ogólnopolskiej konferencji asystentek i higienistek stomatologicznych. Z uwagi na ogromne zainteresowanie, po raz pierwszy w historii Asysdent odbędzie się również wirtualn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
asystentka - Dentonet.pl
Ryzyka w pracy higienistki i asystentki a ochrona ubezpieczeniowa Asysta

Pracując bezpośrednio z pacjentem i wykonując czynności medyczne, higienistki i asystentki stomatologiczne są narażone na wiele zagrożeń – ryzyko błędu popełnionego podczas zabiegu i związane z nim roszczenia finansowe ze strony pacjenta, zniszczenie...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Wizyty dziecka u dentysty obowiązkowe?

- Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem obowiązkowej wizyty dziecka u stomatologa przynajmniej raz w roku. Mogłoby to działać na podobnej zasadzie, jak dziś obowiązkowe są szczepienia dla dzieci – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres