Zespół maska–usta: efekt uboczny pandemii COVID-19
Skutkiem długotrwałego noszenia maski na twarzy może być tak zwany zespół maska–usta (ang. mask–mouth syndrome). W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane 26 listopada w czasopiśmie naukowym „Clinical Epidemiology and Global Health”, oceniono, jaki jest wpływ użytkowania maski na stan higieny jamy ustnej.

Na początku pandemii COVID-19 w wielu państwach świata wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa maską. Powszechnie zgłaszanym efektem ubocznym tego stanu – szczególnie wśród pracowników służby zdrowia – był tak zwany zespół maska–usta. Mimo wiążących się z nim niedogodności, badacze są zdania, że korzyści wynikające z noszenia maski przewyższają potencjalne zagrożenia związane z zespołem maska–usta.
Objawy zespołu maska–twarz można ograniczyć
– Noszenie maski może zmienić rodzaj i ilość mikroorganizmów w jamie ustnej, to zaś prowadzić może do odkładania się płytki nazębnej i problemów natury stomatologicznej. Jednak właściwa higiena jamy ustnej pomaga uniknąć zaburzeń stomatologicznych, zwłaszcza chorób przyzębia i ubytków zębowych – napisali autorzy badania z zespołu dr. Muhammada Muzzamila z Health Services Academy w Islamabadzie (Pakistan).
Badanie z udziałem 400 osób zostało przeprowadzone pomiędzy lutym a majem 2022 roku. Próba obejmowała przekrój społeczeństwa pod względem cech demograficznych, takich jak m.in. wiek, płeć, wykonywany zawód. Wyniki ankiety zostały przeanalizowane, a do oceny uzyskanych odpowiedzi zastosowano analizę opisową.
Halitoza i objawy odwodnienia jako skutek noszenia maski
Spośród uczestników badania, mieszkańców największego miasta kraju – Karaczi – 55% stanowiły kobiety. Wiek uczestników wahał się pomiędzy 18 a 50 lat (średnia wieku 27 lat). Prawie wszyscy respondenci (99%) potwierdzili, że byli użytkownikami masek. Niemal połowa badanych (48%) zgłosiła, że nie czuje się komfortowo nosząc maskę na twarzy, a 61% preferowało maski jednorazowe jako najlepsze rozwiązanie. Około 47% respondentów zgłosiło halitozę jako negatywny efekt używania maski, podczas gdy 64% badanych podało wystąpienie objawów odwodnienia.
Ponadto, jak napisali autorzy, dłuższe stosowanie maski może ograniczać utratę ciepła. Noszenie masek na twarzy może również wywoływać skutki uboczne, takie jak utrudniony przepływ powietrza, zwiększona potliwość i nasilone uczucie ciepła wokół ust. Jednak objawy te należy wiązać z warunkami klimatycznymi panującymi w Pakistanie – w innej strefie klimatycznej podobne objawy mogły nie wystąpić.
– Noszenie maski obniża pH w ustach, sprawiając wrażenie, że jama ustna jest zdrowa, nawet jeżeli może występować problem – napisali autorzy artykułu pt. „Wpływ masek jako pojawiający się problem stomatologiczny: ankieta wśród mieszkańców Karaczi” (Impact of facemasks on the mouth as an emerging dental concern: A survey among residents of Karachi).
Przed kamerę Dentonetu zaprosiliśmy wybitnych ekspertów ze świata stomatologii oraz chorób zakaźnych. Zapraszamy do wysłuchania krótkiej debaty na temat covidowej stomatologii. Tematy poruszane w trakcie spotkania to m.in. organizacja pracy gabinetu, problemy pacjentów oraz mutacje wirusa. W rozmowie udział biorą stomatolodzy prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, dr hab. Wojciech Bednarz oraz specjalista chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon.
T.H.
źródła: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=332577
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2213398422002263
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze


