Higiena i zdrowie jamy ustnej – czy płeć ma znaczenie?
Z opracowanego przez amerykańską firmę Benevis i opublikowanego pod koniec kwietnia raportu wynika, że kobiety mają zazwyczaj lepszy ogólny stan zdrowia jamy ustnej niż mężczyźni. Decyduje o tym przede wszystkim większa dbałość o higieną jamy ustnej oraz większa świadomość pań, że dbanie o zęby poprawia wygląd i jakość życia.
W raporcie podano, że problemy stomatologiczne kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój raka jamy ustnej, podczas gdy kobiety częściej zapadają na próchnicę z powodu wahań hormonalnych, m.in. w okresie menopauzy.
– Niezależnie od tego ważne jest, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni dbali o zdrowie jamy ustnej poprzez regularne wizyty kontrolne i odpowiednie praktyki higieniczne, a zrozumienie różnic występujących między obiema płciami może pomóc nam jeszcze lepiej dbać o ich zęby i dziąsła – napisano w raporcie pt. „Oral Health Report. Women vs. Men”.
Wzmożone ryzyko próchnicy i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego
Jeśli chodzi o praktyki w zakresie zdrowia jamy ustnej, kobiety mają zwykle bardziej pozytywne nastawienie i wyższą świadomość, są też bardziej skłonne do regularnego szczotkowania i nitkowania zębów. Jednocześnie panie są bardziej podatne na występowanie ubytków, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego oraz kserostomii po 50. roku życia. Ponadto w większym stopniu niż mężczyźni wskazują na bariery finansowe i ograniczenia w dostępie do opieki stomatologicznej. Częściej też odczuwają skutki zmian hormonalnych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej.
Zmiany hormonalne podczas ciąży zwiększają ryzyko chorób jamy ustnej, co może mieć przełożenie na dalszy przebieg ciąży i zdrowie dziecka, jak również zaostrzać przebieg chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Pomimo istotnej roli pielęgnacji jamy ustnej w okresie ciąży, wiele kobiet zaniedbuje ją z powodu błędnych przekonań na temat bezpieczeństwa i wysokich kosztów.
Większa podatność na choroby dziąseł i zapadalność na nowotwory
Z drugiej strony, mężczyźni w mniejszym stopniu są zainteresowani profilaktyką stomatologiczną, rzadziej szczotkują zęby po posiłku, są też bardziej podatni na choroby dziąseł, utratę zębów oraz urazy zębów (m.in. podczas uprawiania sportu). Ponadto panowie częściej sięgają po tytoń i marihuanę, wyższa jest u nich także zapadalność na nowotwory jamy ustnej.
– Zrozumienie różnic i wzorców związanych z płcią pacjentów może pomóc praktykom stomatologicznym dostosować opiekę w taki sposób, aby lepiej zaspokajać potrzeby wszystkich pacjentów – podsumowali autorzy dokumentu.
– W Polsce około 3,5 mln osób ma zdiagnozowaną cukrzycę. Kolejny 1 mln jeszcze o tym nie wie. Dlatego musimy uświadamiać pacjentów, edukować ich i zachęcać do badań profilaktycznych – mówi dypl. hig. stom Paulina Pakuła, higienistka stomatologiczna, edukatorka w zakresie cukrzycy i potrzeb higienizacyjnych pacjentów diabetologicznych, uczestniczka licznych kursów oraz szkoleń krajowych i zagranicznych. – Są to m.in. oznaczenie hemoglobiny glikowanej, krzywa cukrowa, insulina na czczo oraz lipidogram – dodaje.
T.H.
Źródło: https://www.drbicuspid.com/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze



