Przejdź do treści
Dentonet.pl Strzałka w prawo Asysta Strzałka w prawo Nie będzie zmian na liście czynności zawodowych higienistek

Nie będzie zmian na liście czynności zawodowych higienistek

Aleksandra

Lista czynności zawodowych higienistek stomatologicznych została opracowana przez ministerstwo zdrowia po szerokich konsultacjach, również ze środowiskiem lekarzy, a resort w najbliższym czasie nie planuje wprowadzania na niej zmian – wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz odpowiedział na poselskie interpelacje w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych higienistek.

Nie będzie zmian na liście czynności zawodowych higienistek

Przypomnijmy – szczegółową listę czynności zawodowych przedstawicieli profesji ujętych w ustawie o niektórych zawodach medycznych – w tym asystentek i higienistek stomatologicznych – zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. Jego treści sprzeciwiła się Naczelna Izba Lekarska, która skrytykowała m.in. zapisy pozwalające higienistkom na wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych oraz prowadzenie działań rehabilitacyjnych bez zlecenia lekarza dentysty. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Sprawa nie umknęła również uwadze posłów, którzy wystosowali do ministerstwa zdrowia interpelacje. Poseł Janusz Cieszyński pytał m.in. jakie przesłanki uzasadniały decyzję o przyznaniu higienistkom uprawnień m.in. do samodzielnego wykonywania wstępnych badań stomatologicznych (więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ). Z kolei poseł Grzegorz Napieralski chciał wiedzieć, czy ministerstwo zdrowia zmieni rozporządzenie określające zakres czynności zawodowych higienistek, usuwając z niego zapisy, które wzbudziły sprzeciw lekarzy dentystów (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Zmian na liście czynności zawodowych higienistek nie będzie

Z odpowiedzi, których udzielił na obie interpelacje wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz wynika, że zmian na liście czynności zawodowych higienistek stomatologicznych nie będzie.

W trakcie procedowania projekt rozporządzenia został poddany uzgodnieniom, konsultacjom publicznym i opiniowaniu, w ramach których wpłynęło szereg uwag zgłoszonych przez liczne podmioty i organizacje, w tym przez Naczelną Radę Lekarską, Radę do Spraw Rozwoju Stomatologii, konsultantów w ochronie zdrowia czy osoby fizyczne. Wszystkie uwagi zostały przeanalizowane i rozważone. Odbywały się również spotkania przedstawicieli resortu zdrowia z zainteresowanymi podmiotami czy organizacjami reprezentującymi poszczególne grupy zawodowe. (…) Stwierdzić należy, że ostateczny kształt przedmiotowego rozporządzenia został wypracowany po przeprowadzeniu szerokich konsultacji i uzgodnień ze środowiskami reprezentującymi poszczególne zawody medyczne – czytamy w odpowiedzi.

Lista czynności zgodna z programem kształcenia w zawodzie

Jak dodano, poszczególne czynności zawodowe uwzględnione w rozporządzeniu zostały opracowane przede wszystkim w oparciu o zakres kształcenia w zawodzie higienistki – w tym o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, jak również w oparciu o programy studiów.

Określenie poszczególnych czynności zawodowych higienistek stomatologicznych nastąpiło po szczegółowej weryfikacji zarówno podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie, jak też programów studiów w zakresie higieny dentystycznej (stomatologicznej). Zgodnie z podstawą programową dla tego zawodu, która stanowi załącznik nr 20 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, higienistka stomatologiczna nabywa kwalifikacje „MED. 02. Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia” – poinformowano.

Na podstawie tych kwalifikacji higienistki stomatologiczne są więc przygotowane do wykonywania takich zadań zawodowych, jak:

- realizowanie świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

- organizowanie prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii,

- wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego,

- wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych, diagnostycznych i zabiegów rehabilitujących jamę ustną,

- prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.

W związku z powyższym, odnosząc się do budzących zastrzeżenia czynności ujętych w pkt 3 załącznika nr do 3 do rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne (tj. „wstępne badania stomatologiczne, profilaktyczne i diagnostyczne zabiegi rehabilitujące jamę ustną”), należy zauważyć, iż zgodnie z podstawą programową absolwent jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w tym zakresie – podkreślono.

Bezpieczeństwo pacjenta na pierwszym miejscu

Wiceminister Szafranowicz poinformował w odpowiedzi, że w trakcie prac nad określeniem listy czynności zawodowych higienistek wzięto pod uwagę, że ich zakres jest znacznie węższy niż zakres czynności lekarzy dentystów. W ustawie wprowadzono również rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i zagwarantować wykonywanie zawodów medycznych, w tym zawodu higienistki stomatologicznej, z należytą starannością, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania tego zawodu, z poszanowaniem praw pacjenta oraz dbałością o jego bezpieczeństwo.

Przykładem takich rozwiązań jest m.in. prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego dla osób wykonujących zawody medyczne poprzez aktualizację przez nie wiedzy i umiejętności zawodowych. Ponadto, ustawa uregulowała kwestie dotyczące odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny za naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego, co umożliwi skuteczne pociągniecie do odpowiedzialności zawodowej w przypadku nienależytego lub nierzetelnego przestrzegania obowiązków. Przedmiotowe regulacje powinny przyczynić się do osiągnięcia założonego celu interesu publicznego, polegającego na dopuszczeniu do realizacji świadczeń zdrowotnych i czynności zawodowych w poszczególnych zawodach medycznych wysoko wykwalifikowanej i kompetentnej kadry medycznej, co zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne obywateli i wpłynie na wysoki poziom tych świadczeń – podsumowano.

Nowa ustawa przesądziła, że asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, wieloletni wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://sejm.gov.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Instruktaż higieny jamy ustnej – na co zwrócić uwagę? Instruktaż higieny jamy ustnej – na co zwrócić uwagę?

Instruktaż higieny jamy ustnej – na co zwrócić uwagę?

Na co higienistka powinna zwrócić największą uwagę w instruktażu higieny jamy ustnej? – Najważniejszym aspektem jest kwestia uświadomienia pacjentowi, jaki jest jego prawdziwy poziom higieny jamy ustnej, czyli gdzie są obszary najczęściej pomijane, gdzie są miejsca, których nie doczyszcza. W tym celu świetnie sprawdza się wybarwianie biofilmu – mówi dr n. med. Katarzyna Ostrowska, higienistka stomatologiczna, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, była […]
Rola higieny jamy ustnej w profilaktyce i leczeniu chorób dziąseł Rola higieny jamy ustnej w profilaktyce i leczeniu chorób dziąseł

Rola higieny jamy ustnej w profilaktyce i leczeniu chorób dziąseł

– Higiena jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia dziąseł, a także dla procesu leczenia wszystkich stadiów zapalenia przyzębia. Jest to baza, od której możemy startować z pacjentem w konstruowaniu złożonych planów leczenia. Jeśli pacjent nie jest odpowiednio umotywowany i poinstruowany, jak może zadbać o swoje dziąsła, to skuteczność nawet najbardziej złożonych zabiegów może nie być wystarczająca – mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska, specjalistka stomatologii […]
Nowy poziom higieny jamy ustnej – szczoteczka z etui UV Nowy poziom higieny jamy ustnej – szczoteczka z etui UV

Nowy poziom higieny jamy ustnej – szczoteczka z etui UV

Na rynku akcesoriów do higieny jamy ustnej pojawiła się kolejna interesująca nowość. Szczoteczka soniczna Suri 2.0 wyróżnia się nie tylko walorami ekologicznymi (jej obudowa jest wykonana z materiałów z recyklingu), ale przede wszystkim – obecnością innowacyjnego etui z wbudowanym sterylizatorem UV. To właśnie ono pozwala w minutę usunąć 99,99% bakterii z włosia szczoteczki, zapewniając maksymalną higienę użytkowania w domu i w podróży. Szczoteczki soniczne marki Suri są obecne m.in. na rynku amerykańskim […]
ADHA opublikowała nowe „Standardy klinicznej praktyki higieny stomatologicznej” ADHA opublikowała nowe „Standardy klinicznej praktyki higieny stomatologicznej”

ADHA opublikowała nowe „Standardy klinicznej praktyki higieny stomatologicznej”

Amerykańskie Towarzystwo Higienistek Stomatologicznych (American Dental Hygienists’ Association, ADHA) opublikowało nową wersję „Standardów klinicznej praktyki higieny stomatologicznej” – opartego na dowodach naukowych przewodnika kompleksowej pracy klinicznej dla higienistek stomatologicznych. Dokument w języku angielskim jest dostępny dla higienistek z całego świata. Amerykańskie Towarzystwo Higienistek Stomatologicznych ogłosiło publikację czwartej edycji „Standardów klinicznej praktyki higieny stomatologicznej” („Standards for clinical dental hygiene […]

Najnowsze

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 282 Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 282

Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 282

Polska zakaże sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, genetyczny „hamulec” bakterii – czy to nowa metoda leczenia choroby przyzębia, NFZ: 417 kontroli w IV kwartale 2025 r. i ponad 22 mln zł skutków finansowych, choroby przyzębia mogą wpływać na rozwój choroby Alzheimera, bakterie wywołujące periodontitis mogą osłabiać kości, leki, minerały i jama ustna – na co powinna zwracać uwagę higienistka, probiotyki w walce z grzybicą jamy ustnej jako […]
Planowanie ciąży a leczenie stomatologiczne. Jak rozmawiać z pacjentkami? Planowanie ciąży a leczenie stomatologiczne. Jak rozmawiać z pacjentkami?

Planowanie ciąży a leczenie stomatologiczne. Jak rozmawiać z pacjentkami?

Przygotowanie organizmu kobiety do ciąży powinno obejmować także przygotowanie jamy ustnej – usunięcie ognisk próchnicy, eliminację stanów zapalnych oraz wyleczenie ewentualnych chorób dziąseł. W praktyce ten obszar wciąż bywa jednak pomijany. – W takich sytuacjach myśli się częściej np. o probiotykach ułatwiających zajście w ciążę lub o kwasie foliowym, a o takich rzeczach, jak dobrze przygotowana jama ustna często niestety zapominamy. Nie bójmy się o tym rozmawiać […]
Presja w gabinecie. Jak lekarze dentyści mogą odzyskać energię do pracy Presja w gabinecie. Jak lekarze dentyści mogą odzyskać energię do pracy

Presja w gabinecie. Jak lekarze dentyści mogą odzyskać energię do pracy

Precyzja, koncentracja i szybkie podejmowanie decyzji – tak wygląda codzienność pracy w gabinecie. Nie może więc dziwić, że wielu dentystów czy higienistek stomatologicznych pracuje w stanie chronicznego zmęczenia. Coraz częściej mówi się o zjawisku określanym jako „kryzys energii” w stomatologii. Nie chodzi wyłącznie o fizyczne zmęczenie po długim dniu pracy, ale o stan wyczerpania, który może wpływać na koncentrację, jakość podejmowanych decyzji i ogólne samopoczucie zespołu medycznego. Praca w stomatologii wymaga nieustannej uwagi. Lekarz […]
Bakterie wywołujące periodontitis mogą osłabiać kości Bakterie wywołujące periodontitis mogą osłabiać kości

Bakterie wywołujące periodontitis mogą osłabiać kości

Od lat wiadomo, że choroba przyzębia wiąże się z podwyższonym ryzykiem różnego rodzaju schorzeń ogólnoustrojowych. Najnowsze badania naukowców z Chin wskazują jednak na zupełnie nowy mechanizm, dzięki któremu bakterie z jamy ustnej mogą wpływać na zdrowie całego organizmu. Badacze wykazali, że patogeny powiązane z chorobami dziąseł mogą zaburzać mikrobiom jelitowy i w ten sposób przyczyniać się do utraty gęstości kości. Zapalenie przyzębia jest przewlekłą chorobą zapalną dziąseł i tkanek […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.

Oświadczam, że jestem profesjonalistą medycznym w rozumieniu MDR i chcę uzyskać dostęp do treści specjalistycznych.