COVID-19 jest chorobą zawodową – w jakich sytuacjach?
Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia, choroba COVID-19 wywoływana przez zakażenie wirusem SARS-CoV-2 po spełnieniu określonych warunków może być uznawana za chorobę zawodową. Z treści pisma wystosowanego przez ministerstwo zdrowia do Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że dotyczyć to może nie tylko lekarzy i lekarzy dentystów, ale również pozostałego personelu medycznego, np. asystentek i higienistek stomatologicznych.

Przypomnijmy – kilka tygodni temu prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało, by zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lekarzy oraz lekarzy dentystów było uznawane za chorobę zawodową. Pod koniec ubiegłego tygodnia udało się uzyskać pozytywną odpowiedź ministerstwa zdrowia w tej kwestii. Pisaliśmy o tym tutaj.
Z treści pisma, jakie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wystosowała do Naczelnej Rady Lekarskiej nie wynika, że COVID-19 miałaby być klasyfikowana jako choroba zawodowa wyłącznie wśród lekarzy i lekarzy dentystów. – Zgodnie z art. 2351 kodeksu pracy (…) za chorobę zawodową uznaje się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Wykaz chorób zawodowych wraz z okresem, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym określa załącznik do rozporządzenia rady ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (…) – czytamy w piśmie opublikowanym na stronie NIL
Choroba COVID-19 zalicza się do grupy schorzeń zakaźnych, wywoływana jest bowiem przez wirusa SARS-CoV-2. Oczywiste wydaje się więc, że w odniesieniu do wykonywanych obowiązków zawodowych, polegających na niesieniu pomocy medycznej osobom z podejrzeniem zakażenia, ze stwierdzonym zakażeniem lub w okresie kwarantanny, istnieje bardzo wyraźny związek między pracą zawodową a ewentualnym zakażeniem nie tylko wśród lekarzy i lekarzy dentystów, ale także pozostałego personelu medycznego: ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych, diagnostów laboratoryjnych czy asystentek i higienistek stomatologicznych.
Temat wymiany powietrza i technik dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych w dobie pandemii jest szczególnie istotny. Wiele pytań podczas spotkania z Prezydium PTS dotyczyły kwestii ozonowania, wentylacji, wietrzenia i rekuperacji. Odpowiada prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
AF, źródło: NIL
Fot. Tumisu, pixabay.com
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






