Przejdź do treści
Dentonet.pl Asysta ASYSDENT 2024: mamy powody do zadowolenia!

ASYSDENT 2024: mamy powody do zadowolenia!

Tomasz

Rozmowa z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i kierownikiem naukowym Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT.

ASYSDENT 2024: mamy powody do zadowolenia!

Jakie są Pana wrażenia po ostatniej edycji największego w kraju wydarzenia edukacyjnego dla asysty i higienistek stomatologicznych? Odbyło się ono zaledwie parę dni temu, w sobotę 11 maja.

Chociaż po 11. edycji ASYSDENTU „kurz jeszcze nie opadł”, to mogę śmiało powiedzieć, że otwarcie nowej dekady naszej konferencji zakończyło się pełnym sukcesem. Oczywiście wciąż nie mam wszystkich ocen ani pełnego feedbacku od Partnerów – firm wspomagających nasze wydarzenie. Ale wyniki ankiety, która drogą elektroniczną jest na bieżąco wypełniana przez Uczestniczki (mamy już ponad 500 odpowiedzi), są naprawdę budujące i dają nam – jako organizatorom – wiele satysfakcji. Mamy powody do zadowolenia i nie może być inaczej: ogólna ocena konferencji to 8,8 na 10 możliwych punktów, a to znaczy, że cały czas trzymamy poziom z lat ubiegłych.

Liczby nie kłamią…

Mnie, jako kierownika naukowego ASYSDENTU, który jest odpowiedzialny za dobór wykładowców, jak i tematów poruszanych na konferencji, szczególnie cieszy znakomita ocena części merytorycznej, czyli wykładów: 9,1 na 10 punktów. Tu także trzymamy poziom, bo identyczną notę otrzymali wykładowcy jubileuszowego, dziesiątego ASYSDENTU, który odbył się przed rokiem.

Mimo dużej skali tego wydarzenia, a było nas w tym miejscu (w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – przyp. red.) prawie 1,5 tysiąca, w tym 1280 Uczestniczek, daliśmy radę i podołaliśmy trudom organizacji i wszelkim wyzwaniom, także tym niespodziewanym, które siłą rzeczy pojawiają się przy tak dużej skali realizowanego projektu. Potwierdzają to zresztą same Uczestniczki, które oceniły organizację konferencji na 8,8 punktu

Nie zapominajmy, że ASYSDENT to nie tylko wykłady w Auli 1000 łódzkiego UMED-u, których w tym roku było aż 17, ale również warsztaty. Uwaga, dzięki współpracy z Partnerami i Sponsorami naszego wydarzenia przeprowadziliśmy łącznie 47 warsztatów, w których wzięło udział ponad 900 osób! Mimo trudnych warunków lokalowych, które nie są od nas w 100% zależne, ocena końcowa warsztatów była naprawdę bardzo wysoka: 8,8 punktu.

Od kilku tygodni asystentki i higienistki stomatologiczne są oficjalnie zawodami medycznymi. Czy w związku z tą zmianą przyszłoroczna konferencja będzie różniła się od tych, które pamiętamy z poprzednich lat?

Za wcześnie o tym mówić, bo wiele regulacji dotyczących obydwu profesji – higienistek i asystentek stomatologicznych – nie zostało do tej pory precyzyjnie określonych. Wciąż czekamy na pełną informację na temat wymogów wobec obu grup zawodowych. Natomiast wiele wskazuje na to, że będziemy chcieli dostosować się do nowej rzeczywistości prawnej, w której pracują panie higienistki i asystentki – po to, aby nadal wspierać ich pracę w takich ramach, jakie określi ustawodawca.

Czy to znaczy, że ASYSDENT straci swój koloryt, spontaniczność i niewymuszony klimat, który przez całe lata był jego znakiem rozpoznawczym?

Nie, o to bym się nie martwił. Merytorycznym wykładom na najbardziej poważne tematy związane z pracą w gabinecie stomatologicznym czy gabinecie higieny także teraz towarzyszą takie atrakcje jak Gra ASYSDENT, czy coraz bardziej utrwalony w pamięci „Asysdentek” hymn naszej konferencji skomponowany i śpiewany przez zespół The Stylacja.

Wymarzyłem sobie ASYSDENT jako prawdziwe święto tej do niedawna jeszcze pomijanej i niedocenianej grupy zawodowej i chcę, by to święto trwało nadal. Bez obaw, ASYSDENT pozostanie ASYSDENTEM!

Ale na następną odsłonę konferencji musimy poczekać cały rok...

Tak, 12. edycja ASYSDENTU odbędzie się w maju 2025 r., ale przygotowania do niej tak naprawdę już się rozpoczęły. Przy okazji informuję, że trwa już pre-order, co oznacza, że z dużym wyprzedzeniem można zarezerwować sobie miejsce na następnej konferencji. W tym roku już na parę tygodni przed datą konferencji przewidziana pula biletów się wyczerpała, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej... Ale w tzw. międzyczasie asystentki i higienistki mogą poszerzać swoją wiedzę w Akademii Asysdent. To przygotowana specjalnie dla nich platforma edukacyjna połączona ze Sesjami Stacjonarnymi, odbywającymi się w różnych miastach Polski.

Dziękuję za rozmowę.

Proponowane

Webinar Akademii Asysdent: Czy olejki eteryczne w płukankach są bezpieczne? Webinar Akademii Asysdent: Czy olejki eteryczne w płukankach są bezpieczne?

Webinar Akademii Asysdent: Czy olejki eteryczne w płukankach są bezpieczne?

Olejek eukaliptusowy, tymol, mentol… Brzmi naturalnie i zdrowo, ale czy na pewno wiemy, jak działają olejki eteryczne zawarte w płynach do płukania jamy ustnej? Czy wpływają korzystnie na mikrobiom? Czy ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla pacjentów? Odpowiedzi na to pytanie będzie można uzyskać podczas webinaru przygotowanego we współpracy firmy Kenvue i marki Listerine® dostępnego na platformie Akademii Asysdent. Za udział w webinarze i rozwiązanie testu wiedzy można otrzymać 4 pkt. edukacyjne. […]
Stacjonarna sesja naukowa Akademii Asysdent – czas na Wrocław! Stacjonarna sesja naukowa Akademii Asysdent – czas na Wrocław!

Stacjonarna sesja naukowa Akademii Asysdent – czas na Wrocław!

27 września 2025 r. – tę datę powinny zapisać sobie w kalendarzach wszystkie asystentki i higienistki stomatologiczne z Dolnego Śląska i okolic. To właśnie wtedy w Auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbędzie się kolejna sesja stacjonarna Akademii Asysdent. Tak jak poprzednie edycje, będzie to wyjątkowe wydarzenie łączące edukację z integracją środowiska. Po Warszawie, Katowicach i Gdańsku przyszedł czas na Wrocław! To właśnie tam – w gościnnych progach Uniwersytetu Przyrodniczego – już 27 […]
Akademia Asysdent – punkty edukacyjne na wyciągnięcie ręki! Akademia Asysdent – punkty edukacyjne na wyciągnięcie ręki!

Akademia Asysdent – punkty edukacyjne na wyciągnięcie ręki!

Uczysz się, rozwijasz, zdobywasz wiedzę – a przy okazji realizujesz obowiązek kształcenia ustawicznego i zyskujesz aż 12 pkt. edukacyjnych! To wszystko zapewnia Akademia Asysdent – platforma stworzona specjalnie dla asystentek i higienistek stomatologicznych, które chcą połączyć wygodę nauki online z realnymi korzyściami zawodowymi. Codzienna praca w gabinecie stomatologicznym to ogromna odpowiedzialność – wymaga specjalistycznej wiedzy, konkretnych umiejętności oraz gotowości do reagowania na różne sytuacje. Dlatego tak ważne […]
Rekordowa Sesja Naukowa Akademii Asysdent we Wrocławiu Rekordowa Sesja Naukowa Akademii Asysdent we Wrocławiu

Rekordowa Sesja Naukowa Akademii Asysdent we Wrocławiu

Aż 460 higienistek i asystentek stomatologicznych – przede wszystkim z Dolnego Śląska, ale także m.in. z Wielkopolski, Śląska i Mazowsza – wzięło udział w kolejnej Stacjonarnej Sesji Naukowej Akademii Asysdent, która odbyła się we Wrocławiu w sobotę 27 września. Tym samym było to największe w regionie i jedno z największych w Polsce wydarzeń edukacyjnych dla tych grup zawodowych w całym 2025 roku! Stacjonarne Sesje Naukowe to jeden z integralnych elementów Akademii Asysdent – programu […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.